İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş

İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş
İsmail Hakkı Polat Hakkında: BScEEE @METU_ODTU ’89. #NewMedia Lecturer @KhasEduTR #DigitalTransformation & #CryptoCurrency Mentor.
Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital dünyanın kargastik isimlerinden İsmail Hakkı Polat ? Hocam seni görmek ne güzel, hazır yakalamışken sorularım olacak, yazışalım mı?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Elbette, ben de bu sayede seninle etkileşime geçme fırsatı buldum. Hadi yazışalım! ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Namını duymayan yok ama dijital serüvenin nasıl başladı hocam bir de senden dinleme fırsatını değerlendirelim ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hadi yaa! Bence vardır duymayan ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 1989 yılında ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliğinden mezun olduğumda herkes gibi bir şirkete girip efendi efendi çalışıp iyi bir ailenin kızıyla evlenip çoluğa çocuğa karışacaktım.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Meslekte ilk 10 yılım aynen plana uygun geçti ama Ericsson ve Turkcell ile başlayan son dönemde önce mobil iletişimi sonra İnterneti keşfettim.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Daha sonra ise profesyonel meslek hayatını bırakıp tamamen bu dijital dünyanın bireysel, toplumsal vb. yönlerine kafa yormaya başladım ve bu da beni üniversite kapılarına getirdi.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 2004 yılından beri de Kadir Has Üniversitesinde Yeni Medya adıyla bu konudaki birikimlerimi öncelikle gençlerle ve farklı mecralardan da ilgilenenlerle paylaşıyorum.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Haaa, bu arada evlenip çoluk çocuğa karıştım ve hâlâ aynı güzellikte devam ediyor ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hayat sana güzel hocam ☺️ Güzellikler seninle olsun.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hep merak ettim. İnternet en etkin dönemini sosyal medyadan sonra mı yaşadı?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bence en etkin dönemini henüz yaşamadı ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ama şu ana kadar en kitlesel dönemini sosyal medya ile yaşıyor
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sosyal medya platformları kuşkusuz daha da gelişecek ve farklılaşacak ama o ilerleme ve gelişme hız kesmeden devam edecek.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Nesnelerin interneti geliyor hemen aklıma ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sonraki aşama orası gibi gözüküyor.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Evet, onlar da sosyal medyanın bir parçası olacak ve bu entegrasyon arttıkça dijital dünyanın günlük yaşamımıza etkisi daha da artarak adeta insanlığı içine çekecek. Bunun olumlu olumsuz tüm yanlarını yaşayarak göreceğiz
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital şakaya gelmez diyorum her seferinde ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yeni medyanın eğitim programlarına dahil olmasına katkın büyük, süreç nasıl gelişti geç mi kaldık ya da yeterli mi?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Estağfurullah! 2004 yılında verdiğim dersin 2009 yılında bölüm haline gelmesi ve halihazırda ülkenin 16 üniversitesinde Yeni Medya bölümleri açılması elbette bana keyif veriyor ama en başından tek başıma değildim. Kadir Has Üniversitesinde bütün iletişim fakültesi olarak çalıştık buna ve daha sonra bu fırsatı gören tüm üniversiteler kendi ekipleriyle çalıştılar. Halihazırda özellikle dijitalleşme ve Yeni Medya okur-yazarlığı açığımız toplum olarak o kadar büyük ki bunun 3-5 katı bölüm açılsa yine yetmez.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yeni medya için hala handikaplar var zaten. Umuyoruz daha fazla bölüm açılsın, çalışmalar yapılsın. En büyük eksiklerimiz neler hocam sizce?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En büyük eksiğimiz gerçekten bu alanının hem teknoloji hem de sosyal bilimler yetkinlikleri olan inter disiplinerliğe sahip akademisyenler. Buna kendimi de dahil ediyorum. Bu akademisyenleri yetiştirmezsek ülkenin dijitalleşmesinin de yavaşlamasına ve kimi kavramların da doğru biçimde kavranmamasına neden olacağız ve bu da gelişmiş ülkelerle aramızdaki farkın işin temelinden açılması demek ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Zaman isteyen bir çalışma. Hızlı çözümü var mı sizce?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ah bu herşeyin “özetinin geçilmesini” isteyen sizin kuşak! ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hızlı bir çözüm maalesef yok. Hatta aksine önce uzun bir plan ve işin temelini kavrama dönemine ihtiyaç var.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ancak daha sonrası bu atılan temel üzerine hızla bina edilebilir ve akademisyen, öğretmen ve gönüllülerle bu okur yazarlığı ilkokuldan üniversiteye farklı seviyelerde benimsetebilecek kıvama gelebiliriz.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Mesleki tercihini bu alanda yapmak isteyen arkadaşlara neler önerebiliriz? Teşvik olsun bizim kuşağa ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bence Yeni Medya bölümleri, Türkiye’de başka hiç bir bölümde olmayan bir dijital formasyonu öğrencilere vermesi açısından gençleri 21. Yüzyıla en iyi hazırlayan bir eğitim veriyor. İşin en temelindeki kodlamadan başlayarak, içerikten veriye ve oradan da ağ kavramlarına bu dünyayı hemen hemen tamamıyla kapsayan bir genişlikte. Bu alanı seçmek adeta “Ben 21. yüzyılın bireyiyim” demek ve bu yüzyılda yaşanacakları önceden görme şansını elde etmekle eşdeğer ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kargalar başvuru yapabiliyor mu ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ben 21. yüzyılın kargasıyım demek istiyorum.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: ? Senin gibi yetenekli kargaya her daim yer var. Hatta deneyimlerini paylaşırsan seni hoca da yaparız ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dersleri gökyüzünde verirsek neden olmasın. Ceviz de var mı ☺️
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Karga dünyanın en akıllı hayvanlarından olduguna göre o kendi cevizini kendi bulur ama aklını bizimle paylaşırsa dilesin bizden ne dilerse ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Karga buna bayıldı ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijitalin en çok etkilediği alanlardan biri şüphesiz iletişim. Dijital iletişim nedir desem hocam, nasıl tanımlarsınız?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijitallik, Yeni Medya’nın 3 temel özelliğinden biri olduğu için herhangi bir kavrama dijital sıfatını eklemeyi sınırlayıcı buluyorum ama bu ortamda iletişimin temelinin dijitallikle birlikte siberlik (mekan) ve sosyallik (düzen) kavramlarıyla birlikte analiz edilmesi daha sağlıklı
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital denince akla sosyal medya geliyor çoğu insanda. Bu algının sebebini neye bağlayabiliriz?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yeni medya eğitimlerinin olmamasından ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Valla bak!
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Eğitim düzenlemedim henüz ama etkinliklerim var. İstersen yeni medya etkinliği düzenleyebiliriz ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Elbette, konuşalım!
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital dünya ile geldiğimiz nokta değil geleceğimiz nokta için hazırlıklı olmalıyız. Dijital Dönüşüm Derneği bu bağlamda mı kuruldu?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kesinlikle evet. Ayrıca ülkemizde bu konunun temel kavram ve dinamiklerinin (ayni Yeni Medya’da olduğu gibi) doğru anlaşılması ve ülke kaynaklarının israf edilmemesi gibi bir hedef de var.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu hedef doğrultusunda gerekli eğitim ve etkinlikleri düzenlemek de hedeflerimizden
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital dönüşüm için beklentilerimiz doğru mu yoksa sürprizler mi bekliyor bizi?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En son Elon Musk çılgın bir proje açıkladı. Dijitalde de benzer projeler bekliyor muyuz ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Zuckerberg yapay zeka ile çok uğraşıyor şu sıralar.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Elon Reyizzin yaptığı her proje dijital dönüşümün feriştahıdır ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ama ülke olarak beklentilerimizle yetenek ve kaynaklarımız arasında dengesizlik var. Çok şey bekliyoruz ama yapabilirligimiz kuşkulu.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital Dönüşüm Derneği bu alanda nasıl projeler üretecek? Hepsi dijitalle gerçekleşen birer dönüşüm aslında ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bir de Elon Musk’ın yapay zeka konusundaki uyarılarını çok doğru buluyorum.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bizim anacımız proje üretmekten ziyade proje üretme ve dönüşüm ihtiyacı içindekilere egitim, etkinlik ve mentorluk yoluyla destek olmak.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital dönüşümden korkmalı mıyız?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bunu bir tehdit veya fırsat olarak görmek yerine bir olgu olarak konumlayip fırsatları çoğaltmak ama tehditleriyle nasıl baş edeceğimizin yöntemlerini bulmak.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yani korkmamak ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Korkumuz yok ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijital dönüşüm uzmanı diye bir kavram var mı ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Olmaz mı? ? ama maalesef okulu yok ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Okulu olanı soruyorum o zaman ? Sosyal medya uzmanı kimdir?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bir sosyal medya uzmanından beklentiler neler olmalıdır?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Onun da okulu yok aslında! Sadece sertifika programı var ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aslolan hepsini bünyesinde barındıran Yeni Medya uzmanlığı ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yeni medya uzmanlığı mezunu kişilerden neler beklemeliyiz? ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yeni Medya’nin dijital, siber ve sosyal olarak tanımlayabilecegimiz 3 temel dinamiğini iyi içselleştirmiş olmaları. Bu temel üzerinden de Yeni Medyanın bireysel, toplumsal, ekonomik, ticari, kültürel, hukuksal ve siyasi etkilerini anlayabilmek ve nihayet bu doğrultuda her türlü Yeni Medya’dan (web, sosyal medya, arama motoru, blog, vd) etkin yayıncılık yapmak ve gerekirse sıradışı bir Yeni Medya girişimcisi olmak.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yeni medya girişimcilerinin Bitcoin ile arası nasıl acaba ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bitcoin ile ilgili çok fazla sorular geliyordur sanırım yakın zamanda katıldığınız programda açıklamalar yaptınız okuyucularım için soruyorum Bitcoin’e girmediğimiz için pişman olur muyuz?

İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yeni Medyanın ruhunu iyi okuyanların BitCoin’e kayıtsız kalması imkansız ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kuşkusuz BitCoin’e zamanında hatta şimdi girmeyenler pişman be pişmanlıklar da artacak. Ancak
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: BitCoin’e girmekle danaya girmenin farkını bilmeyeler de otursun oturdukları yerde ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hızlı sorulara geçiyorum ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kitap önerilerinizi alalım ☺️
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: BitCoin (Levent Kurt), Digital Disruption (James Mc Quivey)
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Net Delusion (Jevgeni Morozov)
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Free (Chris Andersen) ve Rise of Robots (martın Ford)
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En sevdiğin renk?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: ❤ (Kırmızı)
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En sevdiğin şehir?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Memleketim Eskişehir ve Londra
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En sevdiğin kelime?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: hakkaniyet
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En sevdiğin emoji?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: ?‍♂
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En sevdiğin sosyal medya mecrası?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Friendfeed. Sosyal medya döneminin en başında bir mutlu azınlık olarak yaşadığımız gerçek üstü deneyimdi. Facebook satın aldı ve kapattı gitti.
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Çocukken hayalindeki meslek neydi?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Mimarlık
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu aralar en sevdiğim soru Dijital Karga’da konuk yazar olur musun?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Maalesef! Bu aralar o kadar yoğunum ki kendi dergimin haftalık yazısını bile zor bela yazabiliyorum ama şu yoğunluk biraz hafiflerse ara ara da olsa katkı veririm inşallah
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: WhatsApp röportajını nasıl buldun?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Çok farklı ama kesinlikle etkileyici ? Seni de bu formatın yaratıcısı olarak kutluyorum ??????
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Gak! Farklı içeriklerle dijitali anlamaya ve anlatmaya devam ?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Röportaj için önereceğin isimler var mı?
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş:Serkan Ünsal ve Ercüment Büyükşener
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Teşekkür ederiz İsmail Hakkı Polat seninle yazışmak çok keyifliydi. Dijital dünyada iyiki varsın başarılar ve mutluluklar dileriz. Cevizin bol olsun… Beni de unutma
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ben teşekkür ederim bu keyifli röportaj için Dijital Karga! İyi geceler…

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Kargastik iOS Uygulamaları: Notability
Önceki yazı
Tarihin Roket Projesi: Big Fucking Rocket (BFR)