Tarihin Roket Projesi: Big Fucking Rocket (BFR)

Tarihin Roket Projesi: Big Fucking Rocket (BFR)

Teknoloji gelişiyor, değişiyor. Doğru. Ama son zamanlarda duyduğumuz gördüğümüz çılgın fikirler bizi hiç olmadığımız kadar hayrete düşürüyor. 46 yaşındaki milyarder Elon Musk, aynı zaman Tesla Motors’un CEO görevini sürdürüyor, kurucusu olduğu SpaceX ile çılgın ötesi projesini duyurdu: Big Fucking Rocket (BFR)

Uzay araştırma teknolojileri şirketi SpaceX bu projeyi gerçekleştirecek olursa dünya üzerinde birbirine en uzak iki yer arasındaki yolculuk süresi bir saatin altına düşecek. Çok değil 3-4 yıl önce söyleseler hadi ordan diyeceğimiz bir proje. New York’tan Şangay’a gitmek yaklaşık 15 saat sürüyor. İstanbul ile San Francisco arasıysa aşağı yukarı 12 saat. Bu seyahat sürelerini SpaceX teknolojisinde kullanırsanız dünyanın her yerini gezebilirsiniz 🙂

Projeden daha çok konuşulan çılgın girişimci SpaceX CEO’su Elon Musk, Uluslararası Uzay Kongresi’nde konuştu. Musk’ın “Earth to Earth” adını verdiği projenin roketleri, Big Fucking Rocket (BFR) olarak adlandırılıyor. Uzaya gidilen roketlere benzer şekilde tasarlanan roketlerle artık dünya turu yapabileceğiz. Eğer her şey Musk’ın planladığı gibi gelişirse, bugün en hızlı uçakla yapılan yolculuklardan çok daha hızlı uçaklarla yapabileceğimiz yolculuklar bizi bekliyor.

Musk’ın sunumunda yer alan videoda, roketin birçok kısmı gösterilmiyor. Videoda, insanların bir iskele boyunca tekneye yürüdükleri ve bir mavnaya taşınıp rokete tırmandıkları görünüyor. Roketin ultra hızlı kalkışı ile video sona eriyor.

Musk’a göre bu roket, dünyanın pek çok bölgesine yarım saatten daha kısa sürede gidiyor ve dünyanın etrafında tur atmak 1 saatten daha az sürüyor. Rokete binenler, Londra’dan New York’a 29 dakikada, yaklaşık 12.000 km uzaklıktaki Şanghay’a ise sadece 39 dakikada ulaşabilecek. Belki de akla düşen ilk sorulardan biri bilet fiyatları olmuştur. Ceviz geliyor, demedi demeyin. BFR roketinin 100 kişiye kadar yolcu taşıyabileceğinin de altını çizen Musk, “Bilet fiyatları da normal bir uçak yolculuğundan farklı olmayacak” ifadelerine yer verdi.

“Earth to Earth” adıyla tanıtılan projede kullanılacak olan BFR roketlerin yapımına önümüzdeki aylarda başlanacak. Roket, ilk kez 2024 yılında Mars görevlerinde kullanılacak. Projenin 2020 yıllarının sonuna doğru hayata geçecek gibi gözüküyor.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
İsmail Hakkı Polat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş
Önceki yazı
Kargaları Bile Kıskandıran Gmail Arama İpuçları