En Güzelinden Amerika Gezi Notları Vol.19 – Amerika’da Dil Eğitimi

En Güzelinden Amerika Gezi Notları Vol.19 - Amerika'da Dil Eğitimi

Herkesin hayalidir dünyayı gezebilmek. Dünyayı gezemese bile, belirli periyotlarla belirli yerleri gezebilmek. Bunun en kolay yolu, özellikle öğrenciler için, okula giderken, yeni bir dil öğrenebilmek, dil öğrenirken bir taraftan da yeni yerler görebilmektir. Toplaşın, hem okuyabileceğiniz, hem gezebileceğiniz, zaman zaman paralı, zaman zaman parasız bunları nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Hadi o zaman, ‘En Güzelinden Amerika Gezi Notları’na kaldığımız yerden devam edelim.

Daha önce Vol 10 sayısını yazarken, az da olsa Amerika’daki İngilizce eğitimine değinmiştim. Ancak yazıyı okuduğumda, sizlerden, gözlerinizi kanattığım için özür dilemek ve yenisini kaleme almak gerektiğine kanaat getirdim.

Önce size şunu demek istiyorum. Amerika pek sandığınız kadar kolay, yaşanılabilir bir yer değil. Eğer burada yaşamak istiyorsanız, buranın sistemine ayak uydurarak, gece gündüz çalışmak zorundasınız. Hasta olmanız, zor şartlarda olmanız, sıkıntı yaşamanız, paranızın olmaması, okumayı ve/veya çalışmayı çok istemeniz kimsenin umurunda değil. İstediklerinizi kazanmak için çok çalışmalı, çok fazla çalışmalı ve çok çok fazla çalışmalısınız.

Eğer ki, Amerika’da bir tanıdığınız var, kalacak yer sorununuz yok ve sürekli de seyahat etmek istiyor ancak, dilinizi de bir şekilde geliştirmek istiyorsanız ücretsiz ESL kursları tam size göre. Bu kurslarda, ekonomik durumu iyi olmayan mültecileri, göçmenleri görebilmeniz mümkün. Öğrenci vizesi dışında, her türlü vize ile bu kurslara katılabiliyorsunuz. Bu kurslarda İngilizcenin dışında yoğun olarak, İspanyolca dersleri de veriliyor. Ücretsiz eğitim veriliyor diye sakın ola ki, üstün körü bir eğitim verildiğini düşünmeyin. Hem Türkiye’de hem Amerika’da iki İngilizce kursa giden biri olarak farklı (ilk geldiğimde bir vakfın İngilizce kursuna gitsem de, şuan da Chicago’nun en iyi ve büyük, üniversiteye bağlı, ücretsiz İngilizce kursuna gidiyorum.), kesinlikle ve kesinlikle önerebilirim. Ancak bu kursların olumsuz yanı, kurların uzun bir süre devam etmesi diyebiliriz. Vaktiniz yok ve iş/akademi için gerekliyse, bu kursları önermiyorum. Ancak şunu da unutmamak gerekiyor. Amerika’ya eğer turist vizesiyle geliyorsanız, bu kursları önceden ayarlayamazsınız. Geldikten sonra bu ücretsiz kurslar sayesinde, vize durumunuzu (öğrenci vizesi) değiştiremezsiniz. En önemlisi ise, turist iseniz, Amerika’ya giriş yaptıktan 6 ay sonra, kaç yıllık vizeniz olursa olsun, ülkeden çıkmak zorundasınız. Sonra isterseniz tekrar girebilirsiniz. Eğer ki, öğrenci vizesi alıp kalmaya devam etmek istiyorsanız, ücretli bir kursa kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir.

Bir diğer uygun seçeneğimiz, Amerika’da kalacak yeriniz var ve hızlıca dil öğrenmek, iş İngilizcesine veya akademik İngilizceye sahip olmak istiyorsanız, aynı zamanda ekonomik olarak da kendinizi hazırladıysanız, sürüsüne bereket ücretli dil okulları var. Tabi bunun için de, ne yazık ki bir böbrek parası bırakmak zorundasınız. Şunu da mutlaka belirtmem gerekiyor. Eğitimler her şekilde iyi olsa da, para verilen eğitimlerden hızlı sonuç alınıyor. Ne kadar çok para verirseniz, o kadar hızlı sonuç aldığınızı unutmamalısınız. Gelelim sadece kurs ücretlerine. Burada tek tek hepsini saymayacağım. En uygun kurs ücreti aylık (haftada 16 saat) 500 $, en yüksek aylık (haftada 27 saat) 2.000 $ diyebiliriz. Tabi bu ücretler, eyaletlere, şehirlere göre bile değişkenlik göstermektedir. Ancak kurslarının çoğunluğu ve metropol özellikleri göz önüne alındığında, eğer kalacak bir yeriniz var ise, New York önerilebilir. Zira en uygun olan tek kurs orada bulunuyor.

Gelelim, iç organlarımızı satışa çıkarmaya niyetlenecek bir diğer seçeneğimize. Kalacak yeriniz yok ise, hesap makinalarınızı önünüze almaya niyet edebilirsiniz. Zaten zorluğu da kalacak yerinizin olmaması ile başlıyor. Amerika’da otel fiyatları, kira bedellerini ben hesaplamayı bıraktım. Cebinizi de canınızı da yakacak cinsten. Türkiye’den gelirken, kalacak yerinizi kendiniz ayarlayacaksanız, öğrenci evleri, aile yanları, otel ya da çeşitli alternatifler bulabilirsiniz. Ama burayı bilmeyen birine göre, hele ki İngilizceniz de iyi değilse, çok zor olacaktır sizin için. Bunun en iyi yolu, Amerika ile bağlantı kuran dil okulu ajansları olacaktır. Ama onlar da kendi paylarını alacaklarından, size buraya gelmek bir hayli pahalıya mal olacaktır. Yurtta kalacaksanız aylık en az 200 $, aile yanında kalacaksanız da en az 300 $ gözden çıkarmalısınız. Yani, 6 aylık bir eğitim için, en az ortalama 5000 $ yanınızda olmalı. Uçak biletleri, yaşam standartlarınız bu fiyatları katlayacaktır.

Buraya gelmeye niyetlendiyseniz, mutlaka tüm şartları zorlayacaksınızdır. Öğrenci olarak gelecekseniz, sadece okul içinde belirli saatlerde çalışabilirsiniz ve sizinle beraber bunu arzulayan çok kişi olacaktır. Sadece bunu planlayarak gelmeniz doğru bir seçenek değil.

Mekan olarak ise, bir yer maalesef öneremiyorum. Kent açısından çok farklı alternatifler var. Soğuk, güneşli, bahar, metropol, tatil kenti, ünlü diyarı vs vs vs. Bir çok alternatifi keyfinize göre araştırmanızı ve nerede mutlu olacağınızı düşünüyorsanız oraya gitmenizi öneriyorum. Ama ben kış severim, soğuk olsun diye sakın düşünmeyin. Kuzey şehirlerinde güneşe hasret kalabilir, dünya baharı yaşarken, nisan ayında karla karşılaşabilirsiniz. Zira ben güneşsizlikten, kemiklerimdeki D vitamini ekmekle sıyırarak kullanabiliyorum.

Amerika’da okuma, iş hayatı, yaşam standartları, Amerika’ya gelenler tarafından eğlenceli ve özendirici şekilde anlatılabilir. Ancak, normal bir insan iseniz, zorluklara hazırlıklı olmak zorundasınız. Hele ki burada tanıdığınız, kalacak yeriniz yok ise şartlar daha da zorlaşır. Dipsiz, zorlu bir kuyu olduğunu bilerek adım atmanız gerekse de, şuna inanıyorum. İnsan istediğinde, ideallerinin peşinde koştuğunda imkansız diye bir kavram kalmıyor. Zorlansanız da amaç uğruna akıttığınız kan, can olarak geri dönüyor.

Şunu da unutmamak lazım. Burada aldığınız iyi bir eğitim, iyi bir iş size hem Türkiye’de hem de dünyada ufak da olsa çok kapı açacaktır. Tabi burada kalmak istiyorsanız, kapitalizmin göbeğinde canınızı teslim edene kadar çalışmanız gerekiyor. Pek tavsiye etmem. Okuyun, öğrenin, sağlam donanımlarla ülkemize geri dönelim. Zira benim tüm planlarımın rotası Türkiye ☺

Donanıma, eğitime, bilgiye, iyi yürekli, çalışkan, işini iyi yapan insanlara ihtiyacımız var.

Her şey güzel olacak.

Beni özleyin anacım.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Cevizlik Girişimler: HooM
Önceki yazı
Cevizlik Girişimler: Pikampüs