Zuckerberg Harvard Konuşması

Zuckerberg Harvard Konuşması

Sonunda Zuckerberg de mezun oldu ve kendimizi üniversite diploması başarı için şartdeğil mi? gündeminin içinde bulduk. Gençler heyecanla konunun sonuca bağlanmasını bekliyor. Nasıl davranacaklarına ona göre karar verecekler 🙂 Unutmayalım ki en iyi üniversite insanın aklıdır. Fikirlerin değer bulduğu bir çağda inandığın bir fikre bıkmadan, sıkılmadan, çalışarak, istikrarla sahip çıkmak başarının anahtarıdır. Her şeye rağmen başarısızlık da sevdaya dahil tabii. Zuckerberg fahri doktora unvanı ile birlikte beklenen Harvard konuşmasını da gerçekleştirdi. Konuşmanın genelinde herkesin bir amacı olmasına gerektiğine vurgu yaptı. “Her insanın amacının olduğu bir dünya yaratmak mutluluk ve ilerlemenin anahtarıdır” diyerek Facebook hesaplarından da paylaşımda bulundu. Bu konuşmayı bitirdiğimde Harvard’da ilk defa bir şeyi tamamlamış olacağım diyerek başladı sözlerine.

Harvard’ı kazandığını öğrendiği anı detayları ile anlattı. Dinleyiciler arasında bulunan babasının çektiği videodan bahsetti. Video’da o heyecanı görebilirsiniz.

Tabi böyle bir konuşmada okulun ilk günlerinden ilk arkadaşlarından -KX Jin ki şuanda Facebook’da birlikte çalışıyorlar- ve tabi Priscilla’dan bahsetmeden olmaz. Okuldaki en güzel hatırası olduğuna dikkat çekerek her zamanki gibi eşini sevgi ile selamladı.

Kennedy’nin Nasa ziyaretinde temizlik görevlisine ne yaptığını sorduğunda aldığı cevap uzaya insan gönderiyoruz olmuştur. Zuckerberg İşte bu cevaptan oldukça etkilenmiş. Amacınız sizinle sınırlı kalmamalı her zaman kendinizi aşabilmelisiniz diyerek devam etti.

Facebook’u Harvard öğrencilerinin iletişimi için yaptığını, sonrasında bütün dünyanın bağlanacağını akıl etmediğini söyledi. Sonuç olarak bunu büyük firmalar yapabilirdi. Biz sadece öğrenciydik diye ifade etti. Başarı geldikten sonra da işler kolay olmamış. Tabi, birçok firma Facebook’u satın almak istemiş. Başarıyı elde ettiğini düşündüğün noktada daha da fazla hayal kurabilmenin önemli olduğunu anlattı. Bu durum şirketi oldukça zorlamış ve ayrılanlar olmuş. Kendini bu dönemde yalnız hissettiğini de belirtti.

Herkesin amacına uygun bir dünya için önemli üç madde açıkladı.

1- Önemli projeler üstlenmek

Dünyayı değiştirecek faydalı olacak projeler içinde olmak. Fikirler düşündüğün zaman değil asıl başladığın zaman ve onlar üzerinde çalışırken netleşecektir.

2- Herkese amacına ulaşmak için özgürlük ve eşitlik sağlanması

Bir başarıyı elde etmek için başarısızlık hikayeleri de yaşamak gerekiyor. Öncelikle insan kendi başarısızlık konusunda özgür bırakabilmeli. Zuckerberg bu noktada fırsat eşitsizliğine dikkat çekti ve burada öğrenciler kredilerini ödeyemiyorken aynı okuldan çıkıp 10 yılda milyarlarca dolar kazanmasının haksızlık olduğunu söyledi. Ve bu nedenle Chan Zuckerberg girişimini başlatıklarını belirtti.

3- Topluluk İnşaa Etmek

Otoriterlik, tecrit ve milliyetçilik kuvvetlerine karşı özgürlük, açıklık ve küresel topluluk güçleri. Bilgi akışının, ticaretin ve göçün onları yavaşlatanlara karşı kuvvetleri. Bu bir uluslararası savaş değil, bir fikir savaşı. Buna BM’de karar verilemeyecek. Yeterli derecede kendi hayatımızda bir amaç ve istikrar duygusu hissettiğimizde, yerel düzeyde gerçekleşecek.

Göçmen bir çocuğun eğitimine devam edememesi ile ilgili sıkıntıları anlatırken Zuckerberg’in gözleri doldu, sesi titredi. Son olarak gençlere başarılar dileyerek konuşmasını bitirdi.

Çağımızın dahi çocuğu terk ettiği üniversitede bu başlıkları anlattı. Okul hayatından, Facebook kuruluş süreçlerinden anılarını paylaştı. Eşitlik ve adalet üzerine eleştirilerde bulundu. Zuckerberg’in gelecekte Amerika Başkanlığına aday olabileceği her zamanki gibi yine konuşuldu.

Zuckerberg kahve üniversite

Ve nostaljik bir günün sonrasında üniversite zamanlarında eşi ile birlikte sıcak çikolata içtiği mekandan kızı ile birlikte bir fotoğraf paylaştı 🙂

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Sosyal Medyanın Tanımı ve Önemi
Önceki yazı
Dijital Bünyeler İçin Film Önerisi 1