Yerli Diziler Twitter Analizi

Twitter’da mutlaka gündem olan konular var. Futbol ve Diziler her zaman konuşuluyor. Anlık iletişim, oyuncularla diyalog, bilgi akışı sağlayan sosyal medya ortamında FAN’lar da yerini alıyor. Aslından bu süreç ilk olarak “Leyla ile Mecnun” dizisiyle başladı diyebiliriz. İzleyicilerin paylaşım ve yorumlarla bir araya gelmeleri diziyi farklı bir yere taşıdı. Yabancı dizilerde de bu etkileri görebiliyoruz. Game Of Thrones dizisi 2016 yılında en çok konuşulan konular içerisinde ilk 10’da yerini alması önemli bir gösterge.

Sosyal medyanın yerli dizi dünyasında neler yaşanıyor? Hemen hepsinin TT’ye girdiğini biliyoruz. Bununla ilgili farklı kurumlar ne kadar çok konuşulduğuna dair bilgiler de paylaşıyorlar. Dijital Karga olarak biz de Twitter gündeminde en çok yer bulan ve yayını devam eden 5 yerli dizi için karşılaştırmalı bir durum analizi yaptık. 12-18 Aralık haftasından dizilerin yayın günlerindeki içerikleri incelenerek ortalamaları alınmıştır.

Takipçi sayısına göre Kiralık Aşk birinci sırada. Sonrasında sırası ile Poyraz Karayel, Aşk Laftan Anlamaz, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve İçerde dizileri geliyor. 12-18 Aralık haftasında dizilerin yayın günlerinde yapılan RT, Yorum ve Beğeni sayılarını inceledik. Kiralık Aşk dizisi yayın gününde en çok RT alan dizi olarak görüyoruz. Yeni bir dizi olan İçerde ikinci sırada. 3. Sırada Aşk Laftan anlamaz dizisi yer alıyor. Poyraz Karayel ve Eşkıya 4 ve 5. sıralarda. İçeriklere alınan yorumlarda İçerde, Kiralık Aşk, Aşk Laftan Anlamaz, Poyraz Karayel ve EDHO dizlerini sıralayabiliriz. Dizilerin içerik beğeni rakamları da oldukça yüksek. Beğenide birinciliği Kiralık Aşk dizisi alıyor. sonrasından İçerde, Aşk Laftan Anlamaz, Poyraz Karayel ve Eşkıya DHO dizileri geliyor.

Takipçi sayıları diğerlerine göre az olmasına rağmen İçerde dizisinin oldukça yüksek etkileşimler aldığını görebiliyoruz. Aşk Laftan Anlamaz dizisinin de hızlı bir yükselişi var. Poyraz Karayel, Kiralık Aşk ve Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizilerinin hesapları Twitter tarafından onaylanmış hesaplar.

Bakalım dizi takipçileri bu rakamları görünce ne düşünecek. Belli mi olur, yeni bir mücadelenin başlangıcı olabilir 🙂 Yeni analizlerimize karşınızda olacağız. Dijital Karga’yı takipte kalın.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Bir İçerik Pazarlama Tutkusu: “SEO”
Önceki yazı
Merhaba Ben Narsisizm, Teşekkürler!