WordPress sitemap dosyanızı gaklayın!

Kargalama
58 okunma
1 Yorum

İçeriklerinizi arama motorlarında rahat pazarlamak ve örümceklerin sitenizde rahat gezinmesini sağlamak için gak guk yapmayı bırakıp bir sitemap dosyası hazırlayın. Elbette bunun için kapaklı dosya, şeffaf dosya, yazıların A4 kağıda alınmış çıktıları gerekmiyor. Dijital işlerden bahsediyoruz burada. Şaka mısın? Eğer öyleysen bil isteriz “Dijital Şakaya Gelmez!”

Gak! Önce herkesin bilmesi adına sitemap dosyasından biraz bahsedeyim. Sitemap dosyası nedir? Google ve diğer arama motorlarının tamamının işini ne kadar kolaylaştırırsanız ve botlarını ne kadar az meşgul ederseniz, arama motorlarının bu botları sayfalarınızı o kadar hızlı tarıyor. Kısa süre içerisinde de işi bittiği için web sayfanızdan memnun olarak ayrılmış sayılıyor.

0itemap dosyanızın içerisinde ise sizin blogunuzun güncel bir haritası yer alıyor. Böylece arama robotunun botları sizin sayfanızın neresinde neyin olduğunu bilerek tarıyor ve yenilikleri rahatlıkla kendi veri tabanına alabiliyor. Bir web sitesini yeni kurduğunuzda ilk olarak yapmanız gereken şey aslında Google’a kayıt etmek ardından da Google’a bir sitemap dosyanızı göndermektir. Eğer WordPress kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla web siteniz için bir sitemap dosyası hazırlayabilir ve bu dosyayı Google’a gönderebilirsiniz.

(Google’a sitenizi daha önce kayıt etmendiyseniz bu yazımızdan faydalanabilirsiniz)

Google XML Sitemap Eklentisi nasıl kurulur?

1. Öncelikle WordPress panelinize gidin ardından da Eklentiler ve daha sonra da Yeni ekle sekmesini takip edin.

2. Daha sonra karşınıza gelen Eklenti panelinden Eklenti arama bölüme tıklayıp, Sitemap yazın. Çıkan arama sonuçlarının içerisinden Google XML Sitemaps eklentisini bulun. Dilerseniz yukarıdaki arama paneline direkt bu eklentinin adını yazarak da arama yapabilirsiniz.

3. Eklentiyi bulduktan sonra Şimdi Kur seçeneğine tıklayarak eklentinin kurulumunu gerçekleştirin. Eklentinin kurulumunun tamamlanmasından sonra ise “Eklentiyi Etkinleştir” butonuna tıklayın.  Bu aşamada eklentimizin kurulumu tamamlanmış demektir.

Google XML Sitemap eklentisi nasıl kullanılır?

Eklentiyi kurma işlemini tamamladıysanız, WordPress panelinizden öncelikle Ayarlar sekmesine daha sonra da XML-Sitemap sekmesine giriş yapın. Buradan yapmanız gereken ekstradan bir ayarlama bulunmuyor. Sitemap eklentisi yüklendiği anda web sayfanız için bir site haritası oluşturmuş oluyor. Site haritanızın oluşup oluşmadığını kontrol etmek için siteadresiniz.com/sitemap.xml adresine gitmeyi deneyebilirsiniz.

Hazırladığınız Site haritası (sitemap) dosyası Google’a nasıl gönderilir?

Bu aşamaya kadar nasıl kurulum yapabileceğimizden bahsettik ve site haritamızın doğru şekilde çalışıp çalışmadığından emin olduk. Bu aşamadan sonra ise hazır olan site dosyamızı Google’a bildireceğiz. Bunun için öncelikle Google Web Yöneticisi Araçları sayfasına gidin. Ardından site haritası göndermek istediğiniz sitenin ismine basın. (Örn;blografi.com yazan yere)

Karşımıza kontrol panelimiz gelecek ve bu site için daha önce Site haritası göndermediğimiz için muhtemelen hemen sağ tarafta şöyle bir ibare yer alacaktır. Buradan Site haritaları yazan sekmenin üzerine tıklayın ve daha sonra karşımıza site haritaları sekmesi gelecek eğer site haritaları sekmesi gelmezse aynı şekilde sol taraftan da aşağıdaki resimdeki sekmeleri takip ederek giriş yapabilirsiniz. Buraya geldikten sonra ilk iş site haritası ekleme kısmına giriş yapıyoruz.

Buraya tıkladığımızda sitemap haritamızın adresini yazıyoruz ve Google’a gönderiyoruz. Sitemap dosyamızı gönderme işlemini de böylece tamamlamış oluyoruz.

Gaklamaya kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Gelmiş Geçmemiş En Meşhur #Kargalar
Önceki yazı
Hızlı #infografik Hazırlama Aracı Infogr.am