WhatsApp Durum Özelliği Nasıl Kullanılır?

Kargalama
129 okunma
3 Yorum
WhatsApp Durum Özelliği Nasıl Kullanılır?

Evet, gün geçmiyor ki Zuckerberg Dijital Dünyamıza bir yenilik getirmesin. Facebook, Instagram ve WhatsApp üçlüsünde sürekli bir heyecan dalgası var. Snapchat’den esinlendiği! hikayeler özelliğini o kadar sevdi ki, WhatsApp’a da ekledi. WhatsApp durum güncelleme özelliği hepimize hayırlı olsun. Aslında bu güncelleme bana biraz ilginç geldi. Gak guk yapmak istiyorum. Genel olarak insanlar sosyal medya mecralarından telefon bilgilerini paylaşmaktan kaçınır. Bunu yenebilen en önemli platform WhatsApp’dı. Çünkü sade bir mesajlaşma uygulaması olarak görüldü. Sosyal Medya kullanmayan kişilerin WhatsApp kullandığını gözlemleyebiliyoruz. Şimdi bu özellik ile Sosyal Medya olma yönü öne çıkacak gibi görünüyor. WhatsApp için güzel ama kullanıcılar için şaşırtıcı bir durum olabilir. Diyelim  su siparişi verdiğiniz Sucu’nuzun telefonu sizde kayıtlı sizin telefonunuzda onda mevcut. Durum güncelleme bölümünde bol bol Sucunuzun reklamını görebilirsiniz mesela. (Bu da bizden küçük bir tüyo olsun işletmeci kardeşlerimize 🙂 ) Peki Sucunuz sizin güncellemelerinizi görebilecek mi?  Genel olarak evet ama teknik olarak bunu engellemek mümkün. Az sonra okuyacaksınız. Giriş kısmını biraz uzattık ama kargastik yorumlarımı yapmadan olmazdı.

Şimdi gelelim, Nedir bu WhatsApp Durum Özelliği?

-WhatsApp Durum Güncelleme Özelliği için WhatsApp size kısa bir bilgilendirme sunuyor.Aslında orada neden amaçla kullanılmasını gerektiğini de  anlatmış. “Gün içinde hayatınızda neler olduğunu paylaşın” diyor. 🙂 Bu tanıtım, görselleriyle, maddeleriyle ayrıca incelenebilir.

-Öncelikle “Durum” özelliğini nerede bulacağız. Durum denildiğinde aklınıza profil durumu gelmesin.  WhatsApp içinde Sohbet, Arama gibi bir Durum bölümü oluşturulmuş.

-Durum sekmesine geldiğinizde galeriden seçtiğiniz ya da yeni çektiğiniz bir fotoğrafı metin ile birlikte Durum bölümüne ekleyebiliyorsunuz.

– Güzel bir haber. Gizlilik ayarları yapılabiliyor. Durum sekmesindeyken, sağ üst bölümde, Durum Gizlilik ayarları seçeneğini görebilirsiniz.

-WhatsApp Durum Güncellemelerinizi görmesini istediğiniz kişileri, ya da hariç tutmak istediğiniz kişileri belirleyebiliyorsunuz.

-Kişi listenizdekiler güncelleme yaptığında “DURUM” sekmesinde bir nokta ( . ) işareti oluşuyor. Yeni güncelleme geldiğini bu işaretle anlayabiliyorsunuz.

– Güncellemeler 24 saat sonra kayboluyor.

– Başkalarının güncellemelerine girdiğinizde cevapla seçeneği ile yorum yazabiliyorsunuz. Bu yorum WhatsApp’da o kişi ile oluşan sohbetler bölümüne gönderiliyor.

– Kendi WhatsApp Durum güncellemenizin üzerine geldiğinizde giriş saati bilgilerinizi görebiliyor, aynı zamanda paylaş işaretini kullandığınızda fotoğrafı sohbetler bölümünden seçtiğiniz bir grup ya da arkadaşınızla paylaşabiliyorsunuz.

– Durum güncellemenizi silebiliyorsunuz. Üzerine geldiğiniz sil seçeneği çıkıyor.

– Yine kendi WhatsApp Durum güncellemenizin üzerine geldiğinizde göz işaretini göreceksiniz. İşte WhatsApp durum güncellemesinin en önemli ve bilinmesi gereken özelliği bu belkide; güncellemeye bakan kişilerin kim olduğu görülebiliyor. Göz işaretini seçtiğinizde güncellemenize kimlerin baktığını liste halinde bulabiliyorsunuz. Tabi sizin baktıklarınızı da karşınızdaki kişi görebiliyor. Yani Stalker’lığa geçit yok. 🙂

-Iphone ve Android için kullanılabilir durumda. Bu arada Iphone kullancısı Android kullanıcısının güncellemesine baktığında görünmeyebiliyor ama bu geçici bir durum muhtemelen.

Henüz çok yeni olduğu için tüm bu yazdığımız özelliklerin gelişmesi mümkün tabi. Ama genel olarak ilk kullanımda bu bilgiler size yardımcı olacaktır. Gelen ilk tepkiler olumsuz görünüyor. Kişiler listesinin ortadan kaybolması da önemli bir problem gibi duruyor. Ama içerik girmek için bize sunulan bir alan daha, bol bol üretelim ki boş kalmasın değil mi :). WhatsApp Durum güncellemesinde bakalım bizi nasıl bir içerik dünyası bekleyecek. Dijital Karga’dan bir hatırlatma Dijital Şakaya gelmez aman kontrolü elden bırakmayın. Ceviziniz bol olsun…

 

İlginizi Çekebilir

3 Yorum. Yeni Yorum

  • Muhammed
    08/03/2017 17:57

    WhatsApp Durum akışı için gizlilik ayarlarını arıyordum ne zamandır. Teşekkür ederim.

  • vovdiyorum
    07/03/2017 00:14

    Yakında her yer hikayeler özelliği ile dolacak diye korkuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
En Güzelinden Amerika Gezi Notları Vol.7 Çin Mahallesi Yunan Mahallesi
Önceki yazı
Salt Bae Dance Nedir? Kim Bu Çocuklar?