Oscar Goes To … Şey Pardon

Bildiğiniz üzere her sene dünyanın en prestijli ödülü olarak, Oscar ödülleri dağıtılıyor. Ismarlama film yaptırılıyor, siyaseten veriliyor, Amerikan oyunu tarzında söylentiler olsa da, organizasyonda hiç bir aksama olmadan her yıl ödüller dağıtılmaya devam ediyor. Bu sene de ödül töreni Amerika koordinatlarına göre 26 Şubat 2017, saat 20.00’de Dolby Tiyatrosu’nda, komedyen Jimmy Kimmel’ın sunuculuğunu üstlenmesi ile Los Angeles’da gerçekleştirildi.

Zaten bizim ülkemizde de çok popüler olduğu için sıralamaları anlatmayacağım. Canlı canlı her aşamasını takip ettiğim olayda dikkat çeken bazı unsurlar oldu. Dilim dönerse onlara bir bakalım.

Kıpkırmızı Bir Halı

Kırmızı halı tam bir moda görsel şöleni oluyor. Milyon dolarlık elbiseler, takılar, moda evleri, tasarımcılar, reklamcılar hepsi birbiri ile yarışıyor. Aslında ünlülerden çok rekabet onlar arasında gerçekleşiyor. Her ünlünün bunlara nasıl para yetiştirdiğini de sanmayalım. Bu kıyafetlerin, mücevherlerin çoğu sponsorlu. E kadın gelmiş dünyanın en prestijli ödül törenine. Zaten ünlü. Ne diye para verecek. Neyse efendim. Bu sene kırmızı halıya mavi kurdeleler damga vurdu. Bir çok ünlünün yakasında bulunan bu mavi kurdelelerin anlamı şu, Trump’ın göçmen politikalarına karşı gösterilen tepkinin simgesi olarak, Amerikan Sivil Örgütler Birliği’ne (ACLU) destek.

Program

Ödül törenini, Can’t Stop the Feeling şarkısı ile sahneden değil, misafirlerin girdiği kapıdan söyleyerek giren Justin Timberlake başlattı. Pek de bir enerjik giriş oldu. Dediğimiz gibi, programın sunuculuğunu J. Kimmel üstlenmişti. Programa başlarken, sürekli olarak Trump’a ve politikalarına gönderme yaptı. Program süresince de, twitter üzerinden mesaj gönderdi. Bununla beraber Trump’ın aslında oyunculuğu abartılıyor dediği Meryl Streep’i ayakta alkışlattı. Hatta Trump’a gönderdiği #merylsayshi (meryl merhaba diyor) tiviti salondakileri bayağı güldürdü.

Geceye damga vuran olaylardan bir tanesi de, Hollywood’u gezmeye gelen bir turist kafilesinin haberleri olmadan, bir anda salona sokulmasıydı. Turistlerin salona girmesi ile, şoka girmeleri bir oldu. Hatta twitter da 2 dakika içerisinde Chicago’dan geldiğini nişanlısı ile tatile çıktığını söyleyen Gary TT (#GaryFromChicago) listesine girdi. Nişanlı çift salonunda gözdesi oldu. Jeniffer Aniston, düğün hediyesi olarak geline bir gözlük bile hediye etti. Kadın kendisi istedi ama olsun. Ryan Gosling ise, tüm tursitler ile tek tek ayakta tokalaştı. Kendisi bir kez daha kalbimizi fethetti.

Ödüller

Sorunsuz, mesajsız geçen ödüller şöyle;

En iyi makyaj ve saç tasarımı, Suicide Squad.
En iyi kostüm tasarımı, Fantastic Beasts and Where to Find Them.
En iyi belgesel, O.J: Made in America.
En iyi ses kurgusu, Arrival.
En iyi ses miksajı, Hacksaw Ridge.
En iyi yardımcı kadın oyuncu, Viola Davis.
En iyi kısa film, Sing.
En iyi görüntü yönetimi, La La Land.
En iyi özgün film müziği, La La Land.
En iyi şarkı, ‘City Of Stars’ La La Land.
En iyi özgün senaryo, Manchester by the Sea.
En iyi uyarlama senaryo, Moonlight.
En iyi yönetmen, Damien Chazelle, La La Land.
En iyi erkek oyuncu, Casey Affleck.
En iyi kadın oyuncu, Emma Stone.
En iyi kısa animasyon film, Piper.
En iyi animasyon, Zootopia.
En iyi yapım tasarımı, La La Land.
En iyi görsel efekt, The Jungle Book.
En iyi kurgu, Hacksaw Ridge.

Tarihinde ilk görülen, mesajların havada uçuştuğu, fiyasko yaşanılan ödüller ise şöyle;

En iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü Oscar tarihinde ilk kez bir Müslümana giderek, Marshala Ali’nin oldu.

Yabancı dilde en iyi film, The Salesman. Yönetmenliğini Asghar Farhadi’nin yaptığı The Salesman filmi Oscar’ı aldı almasına ancak, yeni dönem göç politikalarından ötürü yönetmen protesto amaçlı törene katılmadı. Bunun yerine konuşma metnini ilk Müslüman kadın astronot İranlı Anousheh Ansari okudu. ‘Bu gece sizlerle olmadığım için üzgünüm. Orada olmamamın nedeni 7 ülkenin ABD’ye girişini yasaklayan insanlık dışı yasa ile saygısızlık edilen ülkemin insanlarına ve diğer 6 ülkenin insanlarına olan saygım. Empatiye bugün her zaman olduğundan daha fazla ihtiyacımız var.’ Mesajı salonda ve dünyada yankılandı. Ayrıca 2012’de de Oscar alan Farhadi, konuşmasından dolayı ayakta alkışlanmıştı.

En iyi kısa belgesel, The White Helmets. Aslında belgeselin adı, Suriye’de hizmet veren bir insani yardım kuruluşunun adı. Kuruluş başkanının eğer kazanırsanız benim de söyleyeceklerim var diyerek yazmış olduğu mesajı salonda okundu. Suriye’de bir nükleer savaş olduğunu, bombalar yere düşmeden bir toksik madde yayıldığını ve patlamasa da o toksik madde ile herkesin öleceğinden, bombaların parçaladığı yığınların arasından 80 binden fazla insanın kurtarıldığından bahsetti. İnsanlık suçuna dikkat çeken başka,n cümlelerini Kuran’dan ayet ile tamamladı. Hatta bu ayet filmin alt başlığını da oluşturuyor. ‘Kim bir insanı kurtarırsa, bütün insanları kurtarmış gibi olur’

En iyi film. İşte Oscar tarihinin en fiyasko ama en eğlenceli anı. Tam televizyon başında Lokumumu uyutmuş, ayaklarımızı uzatmış, pür dikkat izlerken, en iyi film açıklandı. La La Land ekibi sahneye çıktı. Yapımcılar sahnede zafer konuşmaları yaparken, arka tarafta kulaklıklı bir adam çıktı. Ablamda tam o sırada sosyal medyasında tur atıyordu. Onu dürtmeye başladım. Bir şey oluyor arkada, ya bir şey oluyor orda, bak kulaklıklı adam var orada derkeeeen, yapımcı kartı alıp göstermeye başladı. Şaka değil, kazanan Moonlight hata olmuş dedi. Tabi biz de bir keyif hasıl oldu. Fiyaskoyu canlı canlı izliyoruz, şok keyiflerinde dolanıyoruz. Tabi La La Land ekibi ‘ha onlar ha biz fark etmiyor, siz kazandınız’ diyerek ekibi davet etti. Meğerse tonton ihtiyar amcaya yanlış kart verilmiş, aslında fark etti ilk başta bayağı bekledi ama, yanında ki teyzemiz anlamadan hemen söyleyiverdi kazanan sandıklarını. Yanlış düzeltildi, kazanan Moonlight ekibi sahneye çıktı. Tonton ihtiyar amca da, Kimmel da bayağı kötü oldular. Hatta Kimmel, bu sunumu berbat edeceğimi biliyordum diyerek konuşmasını bitirdi.

Program başladığı andan itibaren, biz de neden böyle organizasyonlar yok, nasıl da güzel hazırlamışlar tarzı tam bir nazar saçıcı olarak izledim programı. İki seçenek var. Ya fiyaskonun sebebi benim nazar saçıcılığım ya da tüm program boyunca sataştıkları Trump. Kim bilir?

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Cevizlik Girişimler: Birguzelhaber.com
Önceki yazı
Cevizlik Girişimler: Evdeki Bakıcım