Okul Bittikten Sonra İngilizce Öğrenmek

Eğitiminiz bittiğinde kaç yaşında olacağınızı elbette biz söyleyemeyiz, fakat üniversitedekine oranla beyniniz ve zihniniz çok daha fazla yorulmuş olacak. Arkadaşlarınız işlerine girmiş, kendilerine ev veya araba alma peşine düşmüşken sizin yabancı dil eğitimi için mesleğinizi ertelemeniz sizi motivasyon açısından yıpratacaktır.

Dil öğrenmek başlı başına bir iştir. Yani doğru ve eksiksiz bir şekilde İngilizce eğitiminizi okuldan sonra tamamlamak istiyorsanız en azından bir yıllık süreyi tamamen ona adamanız gerekir. Bu süre içerisinde de elbette maddi açıdan sıkıntılar çekmeye başlayacaksınız. Eğer işiniz devam ederken bir İngilizce kursuna giderseniz de bu sefer zaman açısından aslında Üniversitedeyken ne kadar da rahat olduğunuzu fark edeceksiniz.

Okulu bitirdiğinde iş bulmak isteyen kişilerin karşısındaki en büyük sorun eğitimli olmaları fakat tecrübeli olmamalarıdır. Yine de tecrübesiz olmalarına karşın eğer büyük pozisyonlarda çalışmayacaklarsa bazı önemli kriterlere sahip olmaları onları diğerlerinden daha çok öne geçirebiliyor. Dil bunlar arasındaki en önemli kriterlerden birisidir.

Eğer okuldan sonra İngilizce öğrenecekseniz, zamanınız çok az olacak. Bu az olan zamanı çok daha verimli değerlendirebilmek için de mutlaka kaliteli ve bilinen bir dil kursuna gitmeniz gerekecek. Bu da dil kursu için özel bir fon ayırmanız gerektiği anlamına geliyor. Eğer çalışıyorsanız bu fon belki de sizin için o kadar büyük bir sorun olmayacaktır. Fakat çalışmıyorsanız ve eğer İngilizce eğitiminiz süresince de çalışmayacaksanız bu özel kursların fiyatı sizin için can sıkıcı olabilir.

İngilizce öğrenirken eğer çalışıyorsanız yapacağınız en büyük pratik muhtemelen akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulamalardan bazı testleri çözmek olacak. Çünkü, çok az zamanınız olduğu için turistlik bir yere gidip İngilizce’nizi geliştirme gibi bir imkanınız da olmayacak. Bu da okuldan sonra İngilizce öğrenmenin ne kadar büyük bir hata olduğunu size bir kere daha hatırlatacaktır.

Üniversitelerin en büyük fırsatları yurt dışına öğrenci gönderdiği programlardır. Fakat okulunuzu bitirdikten sonra bu programlar da artık sizin için oldukça uzakta kalmış olacak. Dilin çok daha fazla zihniniz içerisinde oturması için dolayısıyla böyle bir imkana sahip olamayacak ve kendi bütçeniz ile en azından yakınlarda İngilizce öğrenilen bir yere gitmeye çalışmak zorunda kalacaksınız ki bu hem maliyet hem de zaman demek oluyor.

Devletin özellikle eğitim kurumlarından verilen sertifikalar şirketler için tam geçerliliği olan sertifikalar demektir. Yani, bu sertifikalar sayesinde  dil öğreniminizi tamamlamış olduğunuzu rahatlıkla bir mecrada sunabileceksiniz. Okuldan sonra özel dil kurslarından aldığınız sertifikalar ise bu kursların sertifikaları ile karşılaştırıldığında çoğu zaman yalnızca bir kağıt parçası olarak görülebiliyor. Çünkü kursta yeterli başarı elde edilmemiş olsa bile kurslar ücret karşılığında bu sertifikayı kursiyerlerine sağlayabiliyor.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
En Güzelinden Amerika Gezi Notları Vol.1 – Uçak
Önceki yazı
4 Büyük Spor Kulübü Sosyal Checkup Sonuçları