Öğretmenler için etkin Twitter iletişimi

Öğretmenler için Twitter başlıklı yazımda öğretmenlerin Twitter kullanımı için giriş yapmıştık. Twitter dilini ve jargonunu çözdükten sonra kendi hesabınızı etkin olarak kullanabilmeniz gerekir. Öğretmenler bu platform üzerinden öğrencileri ile iletişime geçebilirler. Peki nasıl?

Yıllar geçtikçe eğitim sistemi gelişip değişiyor. Eskiden öğrenciler öğretmenleri ile sadece sınıf ortamında birlikte olabilme şansına sahipti. Günümüzde ise artık öğrenciler ile öğretmenlerin buluşabileceği bir çok platform var. Bunların başında gelen isimlerden birisi hiç kuşkusuz Twitter.

Twitter bir mikro bloglama sistemi olmasının yanı sıra başka kişilerle bağ kurmanın en iyi yollarından biri. Eğer bir eğitimciyseniz, hem Twitter’ı etkili şekilde nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor hem de öğrencileriniz ile Twitter’da nasıl bir etkileşim kurabileceğiniz konusunda fikir sahibi olmanız.

Öğrencilerinizle sınıf ortamının dışında görüşmek, onları takip etmek ve farklı konularda çok daha hızlı şekilde haberdar etmek için aşağıda yer verdiğimiz önemli ipuçları mutlaka faydalı olacaktır. Öğretmenler için etkin Twitter iletişimi,

1. Öğrencilerinizin sizi takip etmesine gerek yok

Birçok eğitimci Twitter konusunda da ayrıca ısrarcı davranabiliyor. Fakat öğrencilerinizi sizi takip etmesine zorlamanızın da hiçbir manası yok. Eğitim dünyasında gönüllülük esaslı yapılan her şeyin sonucunun muhteşem olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur. Söz konusu Twitter olduğunda da aynısı geçerlidir. Fakat öğrencilerinizin sizi rastgele keşfetmesini beklemeyin.

Onlara Twitter hesabı sahibi olduğunuzu söyleyin, Sizi takip ettiklerinde de ekstradan derste fazladan bir şeyler öğrenebileceklerinden bahsedebilirsiniz. Eğer öğrenciler Twitter hesabında sizi takip etmeyi reddediyorsa da zorlamanın bir faydası olmayacaktır. Onlara daima ilgi alanları içerisinde olan paylaşımlardan bahsedin ve bu şekilde sizi takip etmeye yönlendirin. Fakat zorlama asla yok.

2. Düzenli aralıklar ile gerekli materyalleri yayınlayın

Haftanın belli saatlerinde veya belli günleri içerisinde öğrencilerinize yardımcı olabilecek olan kaynakları veya onları başarıya götürebilecek olan materyalleri paylaşın. Fakat bunları belirli zaman aralıklarında gerçekleştirin ve öğrencilerinizi bu konuda uyarın bazen de hatırlatmalar yapın. Haftanın her günü farklı bir materyal paylaşma hatasına da düşmeyin.  Öğrencilerinize kendinizi sevdirecek bir Twitter kullanıcısı olmanız çok daha büyük bir ilgiye sahip olmanıza neden olacaktır. Aksi tavırlar ise öğrencilerinizin Twitter’da sizi tanımamasına neden olabilir.

3. Her zaman aynı zamanda paylaşım yapmayın

Haftanın belli saatlerinde ve belli günleri içerisinde paylaşımlarınızı yapmanızı söyledik. Fakat her zaman aynı saatte paylaşım yapmayın. Nitekim bildiğiniz gibi öğrencilerin boş zamanları ile sizin boş zamanlarınız farklı olabilir. Dahası onlar sizden çok daha farklı zaman dilimlerini bilgisayar başında geçirebiliyor olabilir. Çok daha fazla öğrencinize erişebilmek için çoğu zaman farklı saat dilimlerini seçin. Böylece çok daha fazla öğrencinize ulaşabilir ve onları paylaşımlarınızdan tam olarak haberdar edebilirsiniz.

4. Konunuz her zaman ders olmasın

Öğrencilerinizi illa zorlu yazılar ile sizi takip etmekten alı koymayın. Dahası sadece kendi yazdıklarınızı da onlara vermek yerine bazı sitelerden paylaşımlar yapın. Eğitim sadece kitaplara bağlı kalmak ve müfredata bağlı kalmak değildir. Bir Coğrafya öğretmeniyseniz, bu konuda birçok video materyalden bazılarını paylaşabilir ve daha sonra bu konu hakkında sınıfta uzunca sohbet edip ders işleyebilirsiniz.

5. İlgi alanlarını öğrenin

Sizin dersiniz belki de öğrencilerinizin ilgi alanında olmayabilir. Fakat inanın ki etkili şekilde materyaller ve bilgiler sunduğunuzda en gereksiz görünen dersler bile çok daha eğlenceli ve öğrenilmeye değer olabilir. Böylece öğrencilerinizin ilgi alanı içerisine girmeyi de başarabilirsiniz. Fakat yine de onların profillerine göz atarak onların da ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak paylaşımlar yapabilirsiniz. Böylece karşınızda daha fazla ilgi görebilirsiniz.

6. Sadece RT Etmeyin

Beğendiğiniz ve öğrencileriniz için de faydalı olduğunu düşündüğünüz farklı kişilerin paylaşımını sadece RT edip öğrencilerinizin bundan faydalanmasını bekleyemezsiniz. Çünkü onların asıl ilgi odağı muhtemelen siz olacaksınızdır. Bu durumda daha orijinal tweetler oluşturmanız ve linklerin bizzat siz tarafından yayınlandığını görmek ilgiyi arttırabilir.

7. Önerilerde bulunun

Öğrencilerinizin ders veya günlük hayatında da işe yarayacak şeyler paylaşıp önerin. Buna takip edilecek kişiler, organizasyonlar ve hatta dergiler bile dahil olabilir. Böylece onlara düşünmeleri için ve farklı ilgi alanlarına giden yollar için yeni kapılar açabilirsiniz.

8. Kişisel olun

Onlar öğrencileriniz fakat onlarla her zaman çok fazla resmi olmak zorunda değilsiniz. Sizin kişisel özelliklerinizi Twitter üzerinden birçok öğrenciniz fark edebilsin. Kişiselliğinizi öğrencilerinizle paylaşmaktan asla çekinmeyin ve korkmayın.

9. Kendi hesabınıza odaklanın

Öğrencilerin hesaplarını takip edin ve gözden geçirin. Hatta onların ilgi alanlarını görün fakat sizin asıl odak noktanız sürekli olarak kendi Twitter hesabınız olsun.

10. Yadırgamayın

Öğrencilerinizin yayınladığı Tweetler size uymuyor olsa bile görmezlikten gelmeye çalışın. Nitekim böyle hesaplar kişiselliğin çok fazla içinde olduğu alanlardır. Onların hayatının ayrı sizin hayatının ayrı olduğunun bilincinde olun.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Öğrenci evi ve öğrenci yurtlarında yaşam
Önceki yazı
İktisat mezunu ne yapar?