Öğrenci evi ve öğrenci yurtlarında yaşam

Bir hikaye başlıyor, öğrenciler ve öğrenci adayları için. Üniversite hayatına başlayacak olanların en büyük avantajları kendi şehirlerinde okuyabilme şansına sahip olabilmeleridir. Çünkü böylece okulunuza sabah evinizden kalkıp gideceksiniz. Birçok dezavantajdan etkilenmeyeceksiniz. Fakat ülkemiz durumunda İstanbul’da oturan herkesin İstanbul’da üniversiteye gitmesi sizin de bildiğiniz gibi pek olası değildir. Şehir dışından İstanbul’a gelen de çok sayıda öğrenci var.

Herkes kendi yaşadığı şehirde üniversiteye gidebilmek için gerekli olan şansa istatistiksel olarak da sahip değil. Üniversite hayatının ilk zamanında yapacağınız en önemli tercihlerden birisi de nerede kalacağınızı belirlemektir. Bu tercih genellikle çok yabancı bir ortamın içerisine girileceği için ilk aşamadır.

ilk aşama olduğu için de genellikle eve çıkabilmek, tanıdıklarınızın olmaması ihtimali yüzünden pek de olası değildir. Yani başlangıcınız aşamasında iki farklı alternatifiniz vardır. Ya devletin yurtlarına gireceksiniz ya da maliyet olarak normal şartlarda devlet yurdundan en azından üç kat daha yüksek bedeli ödeyerek bir özel yurt/apart seçeneğinden faydalanacaksınız. Biz yazımıza ilk olarak devlet yurtları ile başlayalım isterseniz.

Devlet yurtları

Ggünümüz şartlarında devlet yurtlarına da elinizi kolunuzu sallayarak giremezsiniz. Öncelikle yurt başvurusu zamanında başvuru yapmanız ve ardından da başvurudan size yerleşme hakkı çıkmalıdır. Yerleşme hakkının size çıkması için de öncelikle gerekli şartları yerine getiriyor olmanız gerekir. Ardından da başarı durumunuzun yüksek olması gerekir. Fakat yine de umudunuzu kaybetmeyin, yurt başvurularından sonra yedek başvurularda da yerleşebilme ihtimaliniz vardır. Yerleşme hakkı çıktıktan sonra artık okulunuzu okuyacağınız yerde en azından başınızı nereye sokacağınızı bilecek hale geleceksiniz demektir.

Devlet Yurtlarının avantajları nelerdir?

Devlet yurtlarını muhtemelen her üniversiteye giden abi, arkadaş veya akrabanızdan kötü olarak duysanız da aslında da birçok avantajı olduğunu bilmeniz gerekiyor. KYK’ların yani devlet yurtlarının en önemli avantajı maliyet açısından çok düşük olmasıdır. Ortalama olarak bir kişinin bir haftalık yemek masrafına kendinize bir aylık kalacak yer ve yemek fırsatı yaratmış olursunuz. Bu da bilhassa kalacak yer ve maddi açıdan sıkıntı çeken öğrenciler için son derece önemli bir avantajdır. Yani, ailenizin maddi durumu çok kötü olsa dahi part-time çalışacağınız bir işle kalacağınız yerin ve muhtemelen yemek masraflarınızı çıkartabilmeniz mümkün olacaktır.

KYK yurtları eskiden alışılmışın aksine artık temizlik konusunda oldukça titiz kurumlar haline geldi. Öyle ki odalar sıklıkla hademeler tarafından temizleniyor ve çöp poşetleri günlük olarak alınıp yerine yenileri konuluyor. Yani eskisi kadar artık KYK yurtları içerisinde temizlik açısından zafiyetler çekilmiyor. Fakat odaların içerisinde genellikle 6 kişi kalındığı için her ne kadar istense de istenmese de titizlik kuralları biraz aksatılabiliyor.

Yemekler konusunda KYK’da büyük bir avantaj var ki bunu da maddi açıdan sağlanan avantajlar sınıfına sokabiliriz. KYK yurtlarında yemekler için çok düşük bütçeler dahi yeterli olabiliyor. Fakat yemeklerin lezzeti konusunda aynı şeylerden bahsedebilmek söz konusu değil. Bunun da yine kişiden kişiye değişen bir avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Neticede yıllarca evde annenizin özenerek hazırladığı yemeklerini yemiş biriyseniz, şimdi yüzlerce kişi için yapılan yemekleri çok daha lezzetsiz bulmanız aslında son derece normal. Fakat çok yemek seçme huyu olmayan biriyseniz, KYK’nın yemeklerinde sıkıntı çekmeyeceğinizi varsayabiliriz.

KYK yurtlarında yaşayacağınızın en büyük avantajlardan birisi de en soğuk kış aylarını geçtim, hafif soğuk aylarda bile içeride üşümeyecek olmanızdır. Nitekim KYK yurtları içerisinde sürekli olarak kaloriferler neredeyse en üst seviyede yanıyor. Bunun yanı sıra sıcak su konusunda da devlet yurtlarında asla sıkıntı çekilmiyor. Yani, çıt kırıldım hasta olanlardansanız bu konuda pek soğuk görmeyeceğinizi kabul edebilmek de mümkün.

İnternet artık öyle sanıyorum ki her öğrencinin ve hatta insanların çoğunluğunun hayatında olmazsa olmaz maddelerin arasında yer alıyor. KYK yurtlarında artık her katta internet bağlantısı bulunuyor. İnternet bağlantısının bulunmasa da en azından mutlaka bir internet kafe bulunuyor. Yani KYK yurtlarında internet konusunda hiçbir sıkıntı çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Tabii, eski yurtlarda internet bağlantısının olmaması nedeniyle gününüzün büyük bir bölümünü itiş kakış olan internet kafede geçirebilirsiniz.

Oda veya yurt içerisinde sizinle aynı bölümden büyük küçük birçok kişi bulabilirsiniz. Bu da ders konusunda size büyük bir artı puan sağlayacaktır. Eğer anlamadığınız bir ders varsa bir üst sınıftaki bir arkadaşınızdan kolaylıkla faydalanabilir ve sizin için korkulu rüya gibi görünen vizelerinize çok daha sıkı bir şekilde çalışabilirsiniz.  Aynı şekilde ders kitap alışverişlerinde de böylece kolaylıkla üst sınıfınızdan birilerine ulaşabilirsiniz.

Devlet yurdunun dezavantajları nelerdir?

Arkadaşlık ortamı en çok devlet yurtlarında sıkıntılı denilebilir. Çünkü birçok farklı bölgeden gelen insanlar bir anda aynı ortamı paylaşmaya çalışıyor. Herkesin farklı alışkanlıkları var ve ortam içerisindeki kişilerin sayısı ne kadar yüksekse anlaşmazlığın çıkma şansı da o kadar artıyor. Sizin tam aksinize düşünce yapısına sahip olan insanların olmasının yanı sıra, çok fazla uyumsuz insanlarla da aynı ortam içerisinde kalabiliyorsunuz. Yine aynı şekilde iyi insanların karşınıza gelebilme ihtimali olduğu kadar kötü insanların da karşınıza gelme ihtimalini düşünmelisiniz.

Herkesin alışkanlıkları farklıdır, siz geceleri uyumaktan zevk alırken bir diğer kişi sabahları uyumaktan zevk alabilir. Eğer böyle bir uyumsuzluk ortamı içerisinde kalırsanız uyku uyumak ve dinlenmek sizin için büyük bir sorun haline gelebilir. Genellikle bu durumda şikayet edebileceğiniz bir merci de bulunmuyor. Çünkü herkesin alışkanlıkları kendini ilgilendiriyor. Diğer bir örnek ise çzellikle sese karşı fazla duyarlı olmanızdır. Bu özellik genelde 6 kişilik olan yurt ortamı içerisinde uyumanızı son derece zorlaştırabiliyor. Fakat bunun bir avantaja dönüşebileceğini de unutmayın.

KYK içerisinde maalesef ders çalışma ortamları pekte yeterli değil. Yeni yurtlarda her kişi başına neredeyse çalışma masası düşerken eski yurtlarda çalışma odaları var veya oda içerisinde yalnızca iki sandalye ile masa bulunuyor. Çalışma odalarında ise özellikle sınav zamanında çok fazla ses olduğu için oturup bu ortamlar içerisinde ders çalışmanız son derece zor olabiliyor.

Şayet eşyalarınızı birilerinin kullanmasından hoşlanmıyorsanız belki de yurt ortamı ve arkadaşlarınız sizi çıldırtabilir. Diğer yandan yurtların her ne kadar güvenlik açısından artık ileri seviye sistemlere sahip olduğu iddia edilse de özellikle elektronik eşyaları çalınan kişilerin sayısı son fazla. Bu neden dolayı birçok kişinin bilgisayarını okula getirmediğini de bilmelisiniz.

Eğer KYK okulunuza uzak bir bölgede konumlanmışsa, yaz veya kış fark etmeksizin sürekli ulaşımı sağlamak eziyet haline gelebiliyor. Nitekim bazı yurtlar alanın yoğunluğu sebebiyle okula biraz daha uzak kesimler içerisinde konumlandırılabiliyor. Bu size hem bir yol maliyeti çıkartacak hem de sürekli olarak zaman kaybı olarak geri dönecektir.

Yukarıda fikir sahibi olmanız açısından hem avantajlara hem de dezavantajlara değindik ancak burada önemli bir kriter daha var ki o da nerede kalacağınızdır. Mesela bazı şehirler içerisindeki yurtların seviyesi gerçekten oldukça kaliteli oluyor. Durum böyle olunca da özel yurtlardaki gibi öğrenciler gayet rahat bir şekilde yaşamını sürdürebiliyor ve yukarıda yazdığımız dezavantajlardan etkilenmiyor.  Fakat bu biraz da yurt ve kimlerle aynı ortama düştüğünüze bağlı olarak değişebilecek bir durum.

Öğrenci evi

Öğrenci evinde kalmak genellikle tüm üniversite öğrencilerinin hayalidir. Yıllar boyunca aile ortamı içerisinde kaldıktan sonra bir parça özgürlüğü ve yapacaklarınıza karışılmamasını kim istemez ki? Fakat öğrenci evinde kalmanın hem kendince öne çıkan avantajları vardır hem de kendince birçok dezavantajı vardır.  Öğrenci evine çıkmak size çok daha fazla yük ve sorumluluk yükeleyecektir. Özellikle kendiniz okulunuzun yanı sıra bir işte daha çalışıyorsanız da o zaman gerçek mana da dünyanın ne kadar acımasız bir yer olduğunu görebiliyorsunuz. Doğru şartlar sağlandığında ve yapınız böyle bir alan içerisinde yaşamaya müsait olduğunda ise devlet yurtlarından veya özel yurtlardan çok daha fazla avantaja öğrenci evinde sahip olacağınız bir gerçektir.

Öğrenci evlerinin avantajları

İlk ve en önemli avantajlarının başında hiç şüphesiz özgürlük yer almaktadır. Size hiç kimse neyi nasıl yapacağınızı söylemek zorunda değildir. Giriş ve çıkış saatlerinizin kontrolü tamamen sizdedir. İster sabahın üçünde gelebilir isterseniz de gecenin bir vakti nefes almak için dışarıya çıkabilirsiniz. Eğer ev arkadaşlarınız da sorun etmiyorsa giriş ve çıkış saati limitiniz yoktur ve istediğiniz saatte her yerde bulunabilirsiniz. Bu da öğrenci evinde yaşamak isteyen öğrencilerin en büyük avantajıdır denebilir.

Okul içindeki veya dışındaki arkadaşlarınızla eğer samimiyseniz, bu samimiyetinizi evinizde de devam ettirebilirsiniz. Yurtta kaldığınızda arkadaşınızı yurda zaman geçirmek veya ders çalışmak için davet edemezsiniz. Fakat evde kalmanız durumunda arkadaşlarınızla vakit geçirmek için onlara evinizin kapısını hiçbir engelle karşılaşmadan açabilirsiniz.

Öğrenci evinde büyük avantajlara sahip olmak aslında son derece kolaydır. Bunun için dikkat etmeniz gereken doğru kişileri bulmak ve doğru kişilerle aynı ortam içerisinde yaşayabileceğinizden emin olmaktır. Doğru kişilerle eve çıktığınızda çok daha kaliteli bir ortamı paylaşabilir, iş paylaşımı yaparak evdeki kişilerin yükünü azaltabilir ve bir sıraya göre her işin ilerlemesine yardım edebilirsiniz.

Öğrenci evinde kendi ev arkadaşlarınızla sürekli olarak aynı ortamı paylaştığınız için çok daha sık karşılaşacaksınızdır. Bu sayede de yurtlara oranla çok daha sıkı bir arkadaşlık bağına sahip olabilirsiniz.

Ders çalışmak, üniversitede olmazsa olmazların arasında yer alır. Ancak üniversitede dikkatinizi verebileceğiniz çok fazla şey olduğu için ders çalışmayı genelde kimse çekici bulmaz. Yurt ortamı içerisinde ise ders çalışmak çok daha zor olduğu için kişiler genellikle derslerini çalışmayı dış etkenlerden dolayı erteleyebilir.  Şayet öğrenci evinde kendinize ait bir odanız varsa o zaman vizelere çalışmak veya projelerinizi hazırlamak çok daha kolay olabilir. Çünkü diğer ev arkadaşınız veya arkadaşlarınızdan çok daha az etkilenirsiniz.

Genellikle eve çıkan kişiler çok daha az kişi sayısı ile eve çıkarlar. Bu durumun sonucunda da daha rahat bir ortama sahip olurlar. 6 kişinin hayatını paylaştığı bir ortam içerisindeki hareketlilik ile 3 kişinin paylaştığı hareketlilik hiç aynı olabilir mi? Elbette olamaz!

Temizlik konusunda eğer arkadaşlarınız da sizin kadar titiz ise çok daha temiz bir ortam içerisinde yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Ayrıca bir temizlik günü ilan ederek arkadaşlarınızla temizlik işlerini çok daha kısa süre içerisinde halledebilirsiniz.

KYK yurtlarının ve diğer yurtların aksine bir evde yaşamak belli bir süre sonra ev işleri konusunda yatkınlığınızın oluşmasına yardımcı olur. Çünkü sürekli olarak dışarıdan yemek yemek sizin harçlıklarınızı da etkileyecektir.  Kısa süre içerisinde artık siz de çamaşırlarınızı yıkayıp kurutuyor, internetten yemek veya tatlı tariflerine bakıyor olacaksınızdır.

Öğrenci evinde kalmanın dezavantajları

Öğrenci evinde kalmanın avantajlarının çok yüksek gibi göründüğü kanısına varabilirsiniz. Fakat aynı şekilde öğrenci evinde kalmanın da birçok dezavantajı vardır. Evet, öğrenci evleri size büyük bir özgürlüğü sunabilir. Fakat aynı şekilde özgürlüğün yanında büyük dezavantajları da getireceğinin bilincinde olmalısınız.

-Maliyetleriniz çok daha yüksek olacaktır. Çünkü evin içerisinde neyi kullansanız o size bir maliyet olarak geriye dönecektir. Elektrik, su, ısınma vb. masrafları sürekli olarak düşünmek zorunda kalacaksınızdır.

Şayet ev arkadaşlarınızla uyumsuzluk yaşarsanız yapılacak iki şey kalır, ya farklı bir eve gideceksinizdir ya da arkadaşınızın evden ayrılmasını sağlayacak cin fikir planlar yapacaksınızdır. Özellikle uyumsuz kişilerle çok daha güzel bir evde kalabilmek için bir arada duruyorsanız, deniz manzaralı bir evde dahi kalsanız sürekli sorunlarla uğraşmaktan o manzarayı izlemeye pek vaktiniz olmayacaktır.

Eğer arkadaşların fazlasıyla özgür ruhlu ise bu halleri kısa süre içerisinde sizi de etkileyebilir. Tabii, bu madde kişiden kişiye değişir fakat  arkadaşlarınız sizin ders çalışacağınız vakitlerinizi çok daha farklı şekilde geçirmenize kolaylıkla yardımcı olabilmektedir.

Daima aklınızın bir köşesinde akşam evde hangi yemeği yiyeceğiniz gibi bir soru işaretiniz olacaktır. Fakat eğer yemeklerinizi dışarıdan yiyen biriyseniz o zaman bunu çok da büyük bir dezavantaj olarak kabul etmeyebilirsiniz. Eğer ev ortamında yemek yemek sizin için bir zorunluluk ise ve yemek seçme huyunuz varsa o zaman aşçılık ve mutfak yeteneklerinizi oldukça kısa süre içerisinde geliştirmeniz gerekecektir.

Ev sahibiniz ile özellikle karşı cinsten arkadaşlarınızın gelmesi, ışıkları açık bırakmanız, gece eve alkollü gelmeniz, evi çok kirleterek kullanmanız ve daha aklınıza gelmeyecek birçok farklı konuda nutuk yiyecek ve hatta belli bir süre sonra parasını verdiğiniz ev için azarlanacaksınız.

Arkadaşlarınız eğer evine çok fazla misafir getirmeyi seven biriyse eve geldiğinizde muhtemelen her sefer farklı biriyle tanışmak durumunda kalacaksınız. Bu da eşofmanlar ile evinizin içerisinde rahat rahat gezinebilme hayalinizi sarsacaktır. Fakat bu duruma belli bir süre sonra alışabilirsiniz de. Sosyal çevrenizi genişletmek istiyorsanız aynı şekilde bunu bir avantaja da çevirebilirsiniz.

Bir ev aleti bozulduğunda onu sizin yaptırmanız gerekecek veya oturup bizzat kendinizin tamir etmesi gerekecek. Bu da cebinizden fazladan para çıkması anlamına gelecek.

İnternet muhtemelen sizin de hayatınızın olmazsa olmazları arasında yer alıyordur. Fakat artık günümüzde hiçbir öğrenci evi kiralayanların tam olarak internet hizmeti sunduğunu iddia edemeyiz. Yani her ay ayrıca temel faturaların yanına bir de internet faturanızı eklemeniz gerekecek.

Eğer ısınma masrafları size aitse çok daha az fatura ödemek için muhtemelen kışı hep üşüyerek geçireceksinizdir. Ya da hafta sonları evde oturmak yerine daha sıcak olan cafeler ile gençlik merkezlerini tercih edeceksiniz ki maliyetleriniz düşsün.

Yukarıda hem evde kalmanın hem de yurtlarda kalmanın avantajları ile dezavantajlarına ufakça bir giriş yaptık. Tabii, bu maddelerin hepsi kişiden kişiye değişkenlik gösterebilecek maddeler olabilir. Yine de büyük bir kısmı sürekli olarak geçerliliğini koruyacak olan maddelerdir.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Üniversite şehrinin öğrenci gelişimine etkisi
Önceki yazı
Öğretmenler için etkin Twitter iletişimi