Niş (Niche) blog nedir?

Kargalama
81 okunma
3 Yorum

Blog Yönetimi

Blogculuk dünyasına adım attıktan kısa süre sonra karşılaşacağınız sık terimlerden birisi de Niche veya Niş şeklinde belirttiğimiz blog çeşitleridir. Peki, tam olarak nedir bu niche blog çeşitleri biraz ondan bahsedelim. Günümüzde birçok internet kullanıcısı kendisine bir blog açıyor. Fakat blog içerisindeki yayınlardan birisi Ankara’nın bağlarını konu alırken diğeri Sivas’ın yollarını konu alabiliyor.

Yani kısacası bu tür bir blog içerisinde her telden yazılar paylaşılıyor. Oysa sadece belli bir alana yoğunlaşan blogların çok daha kısa süre içerisinde popülarite kazanması ve hatta para kazanması olanaklıdır. Bir ziyaretçi her telden içeriği gördüğü sayfayı oturup baştan aşağıya tek tek tüm içerikleri incelemez. Çünkü bu sayfaya geldiği konu onun dikkatini çekmiştir. Fakat bir önceki konular dikkate değer değildir. Sonuç olarak da hemen çarpı işaretine basılıp web sitesi terk edilir.

Şimdi bir Niş zincirinin nasıl işlediğine bakalım isterseniz?

Konu olarak günümüzün popüler ürünlerinden birisini almak istiyorum; Apple

Apple üzerine niş blog; Apple’ın şirket durumu, ürünleri ve hakkında çok daha fazla bilgi ile yeniliği kullanıcılara ulaştırmayı kendine hedef edinen blog aslında bir niş veya niche blogdur. Böylece hedef kitleniz Apple ile ilgilenen herkestir. Yani iPhone sahipleri, iMac sahipleri, hisse senedi takipçileri ve hatta Apple ürününe sahip olmayan kullanıcılar bile.

Fakat bu takdir edersiniz ki çok büyük bir alan. Yani, Apple dünyanın en popüler ve en değerli şirketlerinden birisi ve ayrıca sayısız yeni ürünü sürekli olarak çıkartabiliyor. O zaman biz diyelim ki iPhone üzerine bir blog açtık. İşte o zaman bu blogumuzun çok daha kısa süre içerisinde yükselmesi ve pastanın tamamından çok küçük bir pay almaktansa küçük dilimi tek başına yiyeceğini söyleyebiliriz.

iPhone üzerine niş blog; iPhone sahibi olan, sahibi olmak isteyen vb. birçok kullanıcıya hitap etmeniz demek. Bu kullanıcılar sizin blogunuzu keşfettikten sonra artık iPhone hakkında birçok içeriğe ulaşacaklardır. Yani aslında ilgi alanları ile ilgili içeriğe ulaşacaklardır.

iPhone 5 üzerine bir mikro niş blog; Niş blogların bir kademe daha altı vardır ki bunları da micro niche veya mikro niş bloglar olarak adlandırıyoruz. Bu bloglar çok daha spesifik yani çok daha küçük bir konuyu ele alırlar. Örneğin iPhone 5 üzerine açtığınız bir blog da mikro niş bir blog olacaktır. Böylece asıl hedef kitleniz tüm iPhone 5 kullanıcıları ve bu cihaz olacaktır. Bu da blogunuz belli bir kademeye oturduktan sonra büyük bir kitlenin ilk durağı olmanız demek olacak.

Bir sonraki konumuzda Mikro niş bloglar ve niş bloglar neden daha çok kazanırlar konusunu ele alacağız.

İlginizi Çekebilir

3 Yorum. Yeni Yorum

  • Yazının minimum olmasını istiyorsanız alternatiflere yönelmeniz gerekiyor. Örneğin bir arkadaşım iPhone 6 Wallpaper üzerine ingilizce bir site kurmuştu. Yazıların altına böylece hem küçük küçük notlar ekleyip zaman kaybetmiyordu hem de sürekli güncel olabiliyordu. Aynı zamanda konunun iPhone 6 olması nedeniyle Apple ürünleri ile ilgili reklamlardan iyi kazanabiliyordu. Böyle bir şeye başvurabilirsiniz.

  • Arkadaşım türk usulü kebap tarifleri veren bir blog açtı bakalım. Ben de heveslendim. Arkadaşım kadar olmasa da ingilizce anlayabiliyorum. Yazma kısmını da tek tük yapabiliyorum. Minimum yazı ile ve güncellik tek bir konuda ne blogu açmalıyım?

    Adsense’den kazanmak istiyorum bu sebeple tek konuda ve güncel olmayı planlıyorum. Aynı zamanda dilimin döndüğü kadar ingilizce.

    Görüşlerinizi bekliyorum efenim. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
İngilizce blog açsam kazandırır mı?
Önceki yazı
Merhaba Dijital Karga!