Kobiler için Dijital Pazarlama

Kobiler için Dijital Pazarlama

KOBİ adını verdiğimiz küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonominin gidişatında önemli bir role sahipler. Büyük ölçekli işletmelere göre de daha esnek yönetilmektedir. Bu sayede iş süreçleri için geliştirilen çözümlerin uygulanması ve sonuçların değerlendirilmesi de daha hızlı gerçekleşmektedir. Daima bir adım önde olması gereken kobiler günümüzde kendilerini sadece bulundukları konumda kısıtlamamalıdır. Değişen iletişim teknolojilerini öğrenerek işletmelerine yarar sağlayacak argümanlar geliştirebilirler.

Mevcut ve potansiyel müşterilerin yaygın olarak kullandığı iletişim araçlarıyla hedef kitleye erişilebilirlik de arttı. Müşterilerin çoğu ihtiyaç duydukları ürünleri ilk olarak Google’da aramakla satın alma süreci başlatıyorlar. Büyük ölçekli işletmeler de satışlarını güçlendirmek için dijitalleşme süreçlerinden geçerek bu mecralarda hizmet vermeye başladı.

Koniler bu değişimi daha kolay ve hızlı gerçekleştirebilecek olan cephedeler. Çünkü değişimler sırasında büyük işletmelerde karşılaşılan sorunların kobilerde görülmesi çok düşük bir ihtimal. Elindeki kısıtlı imkânları büyük fırsatlara dönüştürmek için amaç odaklı dijital pazarlama stratejilerinin geliştirmelidirler. Dijitalin sunmuş olduğu pazarlama hizmetlerinden “iletişim, yazılım, SEO, sosyal medya yönetimi, dijital reklamlar” bir kaçını seçerek seçmelidirler.

Web Tasarım ve Yazılım

Web tasarım ve Yazılım hizmetleri Kobinizin dijital dünyada var olmasında önemli bir yere sahiptir. Dijital mecrada Kobinize kurumsal bir kimlik kazandıracak web siteleri ile internet üzerinden ulaşılabilir bir hale gelebilirsiniz. Web siteniz üzerinden Kobiniz hakkında müşterilerinizi bilgilendirebilir, ürünlerinizin tanıtımlarını yaparak sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz. Sitenizi ziyaret en müşterilerinize hitap eden web tasarımları ile Kobinize profesyonel bir bakış açısı kazandırabilirsiniz. Web siteniz sayesinde müşterileriniz üzerinde iyi izlenimler bırakarak potansiyel müşteri kitlenizi arttırabilirsiniz.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

SEO çalışmaları ile arama motorlarında Kobinizin web sitesini üst sıralara taşıyarak daha ulaşılabilir bir hale getirebilirsiniz. Hedef kitlenizdeki müşterileriniz arama motoru üzerinden arama gerçekleştirdikleri zaman ilk sayfada sizin siteniz ile karşılaşmalıdır ki sizin sitenizi ziyaret etsin ve markanızı tanıyabilsin. Üst sıralarda yer alabilmek için web sitenizi SEO uyumlu bir hale getirmelisiniz. Arama motorları düzenli olarak güncelleme yaparak kendini devamlı olarak yenilemektedir. Bu doğrultuda sizin de anlık olarak takip ederek işletmenizin sitesini daima güncel tutmalısınız. Bunun için SEO Danışmanlığı hizmetinden yararlanmalısınız.

İçerik Pazarlaması

İçerik pazarlaması Kobinizin sektörü ile ilgili kişilerin sitenizi sürekli olarak takip eden potansiyel okuyucusu olmalarını sağlayacaktır. İçerik pazarlaması ile Kobinizle ilgili ziyaretçilerinizin dikkatini çekecek ve onları bilgilendirecek içerikler paylaşılmaktadır. Sektörünüz ile alakalı geliştirmiş olduğunuz içerikleri web sitenizin blog kısmında güncel olarak paylaşım yaparak okuyucularınızı bilgilendirebilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenizdeki müşterileriniz sektörünüz ile alakalı bilmek istediği tüm verilere sizin siteniz üzerinden ulaşabilir. Rekabet ortamında Kobinizi bir adım önde olmasını sağlayacak içerik pazarlama hizmetleri ile dijital pazarlamadan verim elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya platformlarının kullanıcı kitlesi her geçen gün hızla büyümektedir. Kullanıcıların aktif olarak yer aldığı sosyal medya ağlarında Kobilerinde bir marka olarak yer alması gereklidir. Küçük bir verinin dahi hızla yayıldığı sosyal medya ağlarında yapılan paylaşımlara dikkat edilmelidir. Kobinizin imajını zedeleyecek bir gönderi kısa sürede yayılarak müşteri kitlenizin Kobiniz hakkında ön yargı oluşturmasına neden olabilir. Sosyal Medya Yönetimi gerçekleştirilirken öncelikle Kobinizin hitap ettiği müşteri kitlesi belirlenmelidir. Bu doğrultuda hedef kitlenizin ilgisini çekecek ve size yönlendirecek paylaşımlar yapılmalıdır.

Kobinizin Sosyal medya hesaplarının da dijital dünyanın hızına yetişmesi gereklidir. Bu doğrultuda sosyal medya hesaplarınızın sürekli olarak güncel kalması ve etkileşim içerisinde olması gereklidir. Sosyal Medya Yönetiminde paylaşım planlamalarının önceden hazırlanması gereklidir. İçerik Planlamaları ve görsel planlamalarını yaparak kullanıcıların sizi takip etmesini ve Kobinizden haberdar olmasını sağlamalısınız.

Sosyal Medya Danışmanlığı hizmetimizden faydalanarak markanızın sosyal mecralarda profesyonel görülmesini, hedef kitlenize ulaşmasını ve etkileşim oluşturacak sonuçlarla satış oranınızı artırmayı sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Reklamları

Günümüzde klasik reklam çözümleri önemini bir hayli kaybetti diyebiliriz. Bu klasik yöntemler aynı zamanda Kobiler için yüksek maliyetlere ve bütçe sarsıntılarına neden olmaktaydı. Ancak insanların günün büyük bir zaman dilimini geçirdiği sosyal medya Kobiler için bulunmaz bir fırsat haline geldi. Çünkü bu sosyal medya platformlarından verilen reklamlar hem daha çok kitleye ulaşabilir hem de maliyet açısından Kobileri sarsmayacak düzeydedir. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların yayılma hızlarının çok yüksek olduğu göz ardı edilmemesi gereken bir noktadır. Bu yüzden Kobilerinizi sosyal medya reklamları ile hedef kitlenize ulaştırabilir ve Kobinizin etkileşimlerini arttırabilirsiniz. Facebook Reklamları, Twitter Reklamları,  Instagram Reklamları,  Linkedin Reklamları, Youtube Reklamları, Yandex Reklamları ve Google Adwords Reklamları sosyal medya reklamları arasında yer almaktadır. Gelin şimdi belirtmiş olduğumuz sosyal medya reklamlarını daha yakından inceleyelim;

Facebook Reklamları

Facebook kullanıcı potansiyeli yüksek ve yaygın olarak kullanılan sosyal medya ağıdır. Kobi’nizin Facebook hesabından Facebook Reklamlarını yayınlayarak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Facebook sayfanızın organik trafiğini arttıracak Facebook Reklamlarının farklı modelleri mevcuttur. “Facebook Haber Kaynağı Reklamları”, “Facebook Sağ Sütun Reklamları”, “Mobil Haber Kaynağı Reklamları” reklam modelleridir. Bu reklam modelleri reklamınızın hangi alanda yayınlanacağını belirtmektedir. Pazarlama stratejilerinize göre reklam modelleri ise şu şekildedir:

  • İnsanları İnternet Sitenize Çekme
  • Uygulamanızın Yüklenmesini Sağlama
  • İşletmenizin Yakınındaki Kişilere Erişme
  • Facebook Sayfanızın Tanıtımını Yapma

gibi pazarlama amacına göre farklı reklam modellerini kullanarak kobinizin dönüşüm oranlarını arttırabilirsiniz.

Twitter Reklamları

Twitter aktif kullanıcılara sahip sosyal medya platformlarından biridir. 140 karakterlik metinlerin, video ve görsellerin paylaşılabildiği Twitter hesabınızdan Kobiniz için yeni müşteriler bulabilirsiniz. Twitter Reklamları ile Kobinizi daha çok kitleye ulaştırabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Twitter reklam modelleri olan Sponsorlu Tweet, Sponsorlu Gündem (TT), Sponsorlu hesap, Video Reklamları gibi Twitter Reklam Modellerinden ile Kobiniz için en uygun reklam modelini seçebilirsiniz.

İnstagram Reklamları

Mobil cihazların yaygınlaşması ile kayıtlı kişi sayısını arttıran ve kullanım oranı bir hayli yüksek olan bir diğer sosyal medya ağıda İnstagram’dır.

İnstagram hesabınız üzerinden anlık hikaye paylaşabilir, fotoğraf ve video paylaşımları yapabilirsiniz. Her geçen gün kullanıcı sayısını arttıran bu sosyal medya ağında İnstagram Reklamları ile Kobinizi daha çok kitleye duyurabilirsiniz. Ürün ve hizmet modellerinizi daha hızlı bir şekilde tanıtabileceğiniz İnstagram Reklam Modellerini Kobi’niz için kullanabilirsiniz.

İnstagram Fotoğraf Reklamları: Dikkat çekici bir görseli sponsorlu ibaresi ile Kobinizin hedef kitlesinin instagram haber akışında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

İnstagram Video Reklamları: Kobiniz için hazırlamış olduğunuz ürün / hizmetinizi anlatan 30 saniyelik  videoyu hedef kitlenizin haber akışında sponsorlu olarak yayınlayabilirsiniz.

İnstagram Carousel Reklamlar: Carousel reklam modelinde müşterilerinize ürün / hizmet bilgisiniz daha detaylı sunabilirsiniz. Reklamınızı yayınlarken birden fazla görsel veya video ekleyerek Kobinizi daha iyi tanıtabilirsiniz.

İnstagram reklam modellerini pazarlama hedeflerinize uygun olarak daha da genişletebilirsiniz. nstagram reklamlarınızı yayınlarken reklamınızın alt kısmına bir buton ekleyebilirsiniz. Bu buton sayesinde reklamı görüntüleyen kişileri sitenize, uygulamanıza veya ilgili sayfaya yönledirebilirsiniz. Kobi’niz için en uygun reklamı modelini seçerek hedef kitlenizi arttırın.

Youtube Reklamları

En çok kullanılan Youtube, video paylaşım sitesinde reklam yayınlayarak Kobinizi daha fazla kişiye duyurabilirsiniz. Youtube Reklamları ile kullanıcılar tarafından yoğun talep gören bu mecrayı Kobiniz için fırsata dönüştürebilirsiniz. Youtube reklamlarını yayınlarken farklı reklam modellerinden yararlanabilirsiniz. Bu modeller sizin reklamınızın sitenin hangi bölgesinde yer alacağını belirlemektedir.

YouTube TrueView Masthead: Reklam modelinde yayınlanan Youtube Reklamları Anasayfa’nın üst kısmında yayınlanmaktadır. Burada reklam yayımlayabilmek için günlük olarak rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

YouTube Görüntülü Reklamlar: Kobinizin Youtube reklamı sayfanın sağ sütununda yer almaktadır. Ancak bu reklam modelinde yayınlanan reklamlar sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar üzerinden görüntülenir.

YouTube Yer Paylaşımlı Youtube Reklamlar: Video izlenirken videonun alt kısmında %20 lik bir alanı kapsayan video veya metin formatındaki reklamlardır. Bu reklam modeli de görüntülü reklamlarda olduğu gibi sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan giriş yapıldığı zaman  görüntülenir.

Kobinizin pazarlama stratejilerine uygun olarak sponsorlu reklamlarda yayımlayabilirsiniz. Sponsorlu reklamlarda müşterilerinizin sizi fark etmeme ihtimali çok düşüktür. Sponsorlu reklamları biraz açıklayayım;

Youtube Atlanabilir Video Reklamlar: Video başlamadan veya videonun bitimine yerleştirilebilen ve en çok kullanılan Youtube sponsorlu reklamıdır. 5sn sonra kullanıcının reklamı atlamasına izin verilmektedir.

YouTube Atlanamayan Video Reklamlar: Videonun başına veya sonuna eklenebilir. Kullanıcı istediği videoyu izleyebilmek için reklamın bitmesini beklemek zorundadır. Video reklamınız ise en fazla 30 saniyelik olmaktadır.

YouTube Tampon Reklamlar: İzleyicinin atlayamadığı reklamlardır. 6 saniye boyunca reklamı izler ve reklam bitiminde video otomatik olarak devam eder.

YouTube Sponsorlu Kartlar: Kullanıcıların izlemiş olduğu video ile ilgili reklamlar görüntülenmektedir. Bir kaç saniyelik yayınlanan reklam kartları masaüstü bilgisayar ve mobil cihazlar üzerinden görüntülenebilir.

Linkedin Reklamları

Linkedin profesyonel iş hayatının aktif olarak bulunduğu bir sosyal ağdır. Kobinizin iş hayatında aktif olmasını ve bilinirliğini arttırması için bulunmaz bir mecra olan Linkedin’da reklamlar yayımlayarak daha hızlı bir büyüme sağlayabilirsiniz. Linkedin hesabınız üzerinden farklı sektörden kişileri de bağlantılarınıza ekleyerek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Linkedin’da firmalar ve kişiler yer almaktadır. Kobinizin ihtiyacı olan personeli Linkedin üzerinden iş ilanı yayımlayarak bulabilirsiniz. Linkedin reklamlarında yayımlayabileceğiniz sponsorlu reklamlar ise “Linkedin Banner Reklamları”, “Linkedin Sponsorlu InMail”, “Linkedin Şirket Takip Reklamları” dır. Size uygun reklam modelini seçtikten sonra Kobinizi bir adım öne taşıyacak stratejilerinize uygun olan “Linkedin Sponsorlu Güncellemele”,  “Linkedin Metin Reklamları” “Linkedin İş İlanları” Linkedin reklamlarını yayımlayarak profesyonel iş hayatında Kobinizin de yer almasını sağlayabilirsiniz.

Google Reklamları

Google Adwords Reklamları ile Kobinize hedef kitlenizdeki müşterilerin daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Google reklamları ile hedeflemiş olduğunuz müşterilerinize uygun reklamlar ve kampanyalar uygulayabilirsiniz. Adwords reklamları satışa yönelik hızlı çözümler sunmaktadır. Adwords danışmanlığı hizmetleri ile akılcı çözümler yürüterek düşük bütçeler ile maksimum tıklanma oranı yakalayabilirsiniz. Kobileriniz için yayımlamış olduğunuz Adwords Reklamlarının maliyetlerini kontrol edebilir ve istekleriniz doğrultusunda ayarlamalar yapabilirsiniz.

Google Adwords Arama Reklamları

Kobiniz ilgili anahtar kelime aramalarında üst sıralarda gösterilmesini sağlamak için Google Adwords Arama Reklamlarını kullanabilirsiniz. Google Adwords Arama Reklamlarında Kobiniz için önemli anahtar kelimeler belirlenerek hedef müşteri kitlenize yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Google Adwords Reklamlarında hedef kitlenizin yaş, cinsiyet gibi demografik öğelerini dikkate alarak reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz. Kobiniz için yayınlayacağınız Google Adwords Reklamlarında sizin belirlemiş olduğunuz bütçe dışına çıkılmadan yatırdığınız ücret bitince reklamınızda yayından kaldırılmaktadır. Kobiniz için en avantajlı olan nokta ise Google Adwords Reklamınıza tıklanmadığı sürece ödeme yapmayacaksınız.

Google Adwords Görüntülü Reklamları

Google Adwords Görüntülü reklam modelinde yayınlanan Google Adwords reklamlarında Kobinizin metin ve görseler bir arada sunulmaktadır. Görseller ile zenginleştirilen Google Adwords Görüntülü Reklamları hedef kitlenizdeki ziyaretçilerin dikkatini çekecek ve Kobinize yönlendirecektir. Google Adwords Reklamları ile ürün veya hizmetinizin tanıtımını daha görseller ile yapabilirsiniz. Marka bilinirliğinizi arttıracak Google Adwords Görüntülü Reklamlarını anahtar kelimelerinize, yeniden pazarlama ilkelerine ve demografik yapıyı baz alarak filtreleyebilirsiniz. Hedef kitlenizdeki müşterilerinize nokta atışı tespitler yaparak daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Google Adwords Yeniden Pazarlama Reklamları

Ziyaretçilerin daha önceden gezmiş olduğu siteler ile ilgili reklamların gösterilmesini sağlayan Google remarketing reklamlarını Kobiniz için kullanabilirsiniz. Google yeniden pazarlama reklamlarını kullanarak ziyaretçilerinizin sizi tekrar tekrar hatırlamasını sağlayabilirsiniz. Ziyaretçiler sizin sayfanızdan ayrılsa ve başka sitelerde gezinseler dahi sitenin yan sütununda sizin reklamlarınızı göreceği için Kobinizin bilinirlik artacaktır.

Google Alışveriş Reklamları

E ticaret sitesi üzerinden satış yapan Kobiler için uygun olan Google alışveriş reklamları ile Kobinizin internet sitesi üzerinden yapmış olduğu satışları arttırabilirsiniz. Google merchant reklamları olarak da bilinen alışveriş reklamları kullanıcılar Google üzerinde arama yaparken sayfanın üst kısmında görüntülenir. Ürün resmi, ürün ismi  ve fiyat bilgisini direkt olarak kullanıcılara gösterebilirsiniz. Eğer ki ürünlerin üzerinden indirim ve kampanya yaptığınız zaman kullanıcılarınıza Google alışveriş reklamları ile daha hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Google Gmail Reklamları

Google gmail reklamları Kobinizin hedef kitlesindeki insanlara nokta atışı tespitler ile ulaşmanızı sağlayacaktır. Gmail gelen kutusu sekmesinin üst ve sağ kısmında yer alan Google gmail reklamları ile hedef kitlenizdeki doğru kişilere ulaşabilirsiniz. Kobinizi maliyet yönünde de sarsmayacak düşük bütçeler ile  Google reklamları yayımlayabilirsiniz.

Yandex Reklamları

Yandex potansiyel kullanıcılarını günden güne arttıran bir arama motorudur. Google kadar yaygın olmayan Yandex arama motorunda reklam yayımlamak için yüksek bütçeler ayırmanıza gerek yoktur. Yandex reklamlarının Google reklamlarına oranla daha uygun olmasının sebebi Yandex arama motorundaki rekabet oranlarının düşük olmasıdır. Kobinizin bütçesini sarsmayacak Yandex reklamları ile bilinirliğinizi arttırabilir ve sitenize daha fazla ziyaretçi çekebilirsiniz. Doğru analizler ve filtrelemeler ile Yandex reklamlarını yayınlayarak hedef kitlenize hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş
Önceki yazı
Cevizlik Girişimler: HooM