Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş

Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş
Sinan Canan Hakkında: ​Kendi görüşüne yakın birisini arıyorsan, o muhtemelen ben değilim… | http://www.acikbeyin.com.tr
Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Değerli Sinan Canan’ı çevrimiçi buldum. Sorularım var. WhatsApp Röportajı’na var mısın?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Varım tabii 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Harika. Öncelikle Sinan Canan’ı tanımakla başlayalım. Biyoloji bölümünden mezun olup Histoloji-Embriyoloji’de yüksek lisans, Tıbbi Fizyoloji Doçentliği, Profesörlük, Akademik Kariyer ve kitaplar? Serüven nasıl başladı? Yolculuğun detaylarını öğrenelim.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Valla aslında babamın mesleğiyle ilgili bir durum. Babam kuyumcudur ve ben bu mesleği pek sevemedim. Çok konuşabileceğim ve bolca okuyabileceğim bir meslek ararken akademisyenlik karşıma çıktı, evet dedim. Pişman değilim 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Derken dersler kesmedi, herkese bilim anlatayım dedim.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Denedim, insanlar sevdi ve bunu bu aralar kendime esas iş edindim.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu aralar ifadesi, sonrasında farklı bir şeylere açık kapı mı bırakıyor? 😉 Bilmek ve bildiğini paylaşmak ne büyük bir tutku olsa gerek.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Muhtemelen, ömrüm oldukça ana işim bu olacak inşallah. Ama ne kadar yaratıcı olabilirim, insanlara ne kadar ulaşabilirim, onu benim çalışkanlığım belirleyecek tabii. Fakat gerçekten büyük bir tutku. Aynı zamanda insanı mecburen de geliştiren bir süre. Mesela ben öğrenciliğim boyunca hiç okumadığım kadar okumak zorundayım bu son 5-10 yıldır.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ve buna bayılıyorum 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 👏👏👏 ceviz toplamayı yemeyi yedirmeyi seven bir profesör ☺️ ne kadar hayata dokunabilse kar.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kaotik yerlerden başlayalım 🙂  Dijital dünyada Antik Beyin diyorsun? Yani beynimiz ilk insan, çağımız dijital arasında ciddi uçurumlar mı var? Kendimizi zorluyor yoruyor raydan çıkıyor muyuz?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Mecburen. Şöyle kısaca: İnsan, zihinsel evrimi biyolojik evriminin çok üzerine çıkmış bir canlı. Hatta bu açıdan tek. Biyolojik değişim ve adaptasyonlar milyonlarca yıl alırken, biz bugün 20 yıl önce hayal bile edemediğimiz teknolojilerin içinde yaşıyoruz. Beynimiz ve bedenimiz için milyarlarca yıldır yapılan ince ayarlardan çok farklı bir ortam yarattık. Mesela bu kadar bilgiye, bu kadar yoğun iletişime ve bu kadar yoğun karar vermeye uygun olmayan bir beynimiz var.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sosyal ağlardaki sanal ilişkileri gerçeğinden ayırt etmekte zorlanan; hızlanayım derken kafası karışan, iletişim imkanlarına rağmen gittikçe yalnızlaşan insanın dramı buradan geliyor
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ayarlarımızı anlamadan icat ettiğimiz bu teknoloji ve medeniyet bizi şu anda çok zorluyor
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ve gelecekte de maalesef bu durum artarak devam edecek.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ne zaman ki biz biyolojimizi iyi anlayıp ona göre bir teknolojik inovasyon düşünme eğilimine gireceğiz, işte o zaman biraz rahatlama mümkün
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ama böyle giderse insanın işi biraz zor
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Teknolojiyi ortaya çıkaran da insanlar onun gerisinde kalan ve bu karmaşada kafası karışan da insanlar.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aynen öyle.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sorun, kendimizi anlayamadan teknolojide büyük adımlar atmış olmamız belki de
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Mesela eğitim sistemimiz bugün biliyoruz ki insana hiç uygun değil
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Öğretemiyoruz. Halbuki insan çocuğu bir öğrenme makinası gibi geliyor dünyaya
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ama bu eğitim sistemi sanayi devrimi sonrasında uzman eğitmek için tasarlanmış bir garip sistemin habire modifiye edilerek hayatta tutulmaya çalışılan bir versiyonu…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yokluklar dünyası için hazırlanmış bir eğitim mantığıyla bugün “çokluklar” dünyasına insan yetiştirmeye çalışıyoruz
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bunun için de teknolojiyi devreye sokuyoruz. O da insanı zorluyor
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yani iyileştirelim derken kötüleştiriyoruz.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Teknolojinin hızına ayak uydurmak mümkün mü? Beyin bunu başarabilecek mi? Yoksa yapay zeka sahibi derin öğrenen robotlar insanlara ihtiyaç bırakmayacak mı bu konuda?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İşte bu nedenle herkese “ayarlarımızı” anlatmaya, insanları bu konuları daha fazla merak etmeye çağırmaya çalışıyorum.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yamamaktan öteye geçememiş insanoğlu tabiri caizse
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Beyni tanı kendini tanı 👍
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bugün bilgisayarlar, insan zihninin yaptığı bazı işleri bizden çok daha hızlı yapabiliyor; onları o yüzden yaptık. Hesaplama, hesaplamaya dayanan tüm sorun çözme işlemlerinde gittikçe daha başarılı oluyorlar.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Algoritmik işlerde insan bilgisayarın artık çok gerisinde.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yapay zeka da yine aynı çekirdek üzerine “öğrenebilen” ve yapısını deneyimlere göre uyarlayabilen yazılımlar aslında
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dolayısıyla beynimizin işlevlerinden bir kısmını artık yazılımlar bizden çok daha iyi yapıyor.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Fakat bu sadece bizim “bir kısmımız”
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Geride kalan, gözümüzden kaçan, bizi insan yapan başka bir çok özelliğimiz var.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sezgiler, duygular, yaratıcılık, “programını değiştirebilme” gibi özellikle, makinalarla yapabileceğimiz şeyler değil. Çünkü bunlar “algoritmik” değil. En azından şimdiki mantığımızla…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Yapay zeka sonuçta verilen algoritmik sınırlar içinde öğrenebilen, çok hızlı öğrenebilen bir sistem. Ama algoritmasını değiştirebilen bir sistem değil. Temel ayarlarının dışına çıkamaz.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Mesela ev işi yapmak için tasarlanmış bir yapay zeka sistemi “ben bugün sokağı temizleyeyim” demez. Ama ev işinde gittikçe daha iyi bir hale gelir. Çünkü öğrenebilir ve gelişebilir.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kargastik kısımlara daldık 😳 teknolojinin ne kadar gelişse de eksik yanlarını görüyoruz, kendinden uzaklaşan ve kendini yetiştirmeyen insanların da robotlaştığı bir gerçek.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Duygular, sezgiler belki de tecrübelerden beslenen iç ses insanın yaşamını ve sürekliliğini sağlayan şeyler.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İşte onu diyorum. Aslında bu yapay zeka ve dijitalleşme devrimi “insan ne işe yarar?” Sorusunu şimdi bir kez daha sordurtuyor bize. Mesleklerimizin %80’i elden gidecek yakında. İyi de, bilgisayar, yani bizim yaptığımız şeyler, işimizi elimizden alabiliyorsa, bizim işimiz acaba gerçekten bunlar mı? Bu soru, bugün insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar önemli hale geliyor.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Cevabın büyük kısmı ise bence biyolojik ve evrimsel tarihimizde saklı
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Zihnimin sokaklarında büyük bir ışık yaktın 😉 Kargalar anlar mı diyeceksin, o kadar iyi anlattın ki ben bile anladım.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Peki, Dijital çağın hazları beynimizde nasıl etki bırakıyor? Gerçek olmayan arkadaşlıklar, beğeniler, sert eleştiriler kimlik bunalımı mı yaşıyoruz, sanal ve gerçek arasında?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Biyolojik ve evrimsel tarihimize de zamanımız kalırsa değinelim, kimse cevizsin kalmasın
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Oldukça 🙂 Hele ki yeni gençler bu sistemle daha fazla kafa karışıklığı yaşıyor. Nedeni basit: Milyonlarca yıldır hiç görmediğimiz ilişki biçimleri son on yılda hayatımızın merkezine oturdu. Gerçek ilişkilerden dijitalleştirilmiş ve uzaktan bir iletişim biçimine ani bir geçiş yaptık. Beynimiz ise gerçek dünyadaki etkileşimler için ayarlı bir çok refleks ve sistemle dolu. O nedenle sosyal medyadaki arkadaşlıkları “gerçek” sanıyor; o nedenle biri fotoğrafımızın altındaki tuşa basıverdiğinde “beğenildiğimizi” zannediyoruz.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kandırılıyoruz, bunu biliyoruz ve buna bayılıyoruz!
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Beynimizde diğer insanlarla iletişim kuralım diye tonla sinirsel devre ve onlarca farklı hormon sistemi var. Niye? Bu kadar zayıf bir canlı tek başına hayatta kalamaz da ondan.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ama bugün bu sistemler, Facebook’ta, Twitter’da WhatsApp’ta coşuyor. Halbuki bu mecralar, biyolojik ve bedensel iletişimin hemen hemen hiç bir unsurunu içermiyor. O nedenle sanal…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Vücudun yaklaşık olarak %2’sinde yer alan bir organın %98’ine hükmetmesi bundan. Başımızın üstünde yeri var sözü beyin için söylenmiş olmalı😉
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Tekdüze ve fazla enerjiye gerek duymadan buralarda vakit geçirebilir insanoğlu.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sistemler de bunun üzerine kurulu
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aynen öyle; zaten hep anlatırım; insan dediğim bedenen çırılçıplak, savunmasız bir tuhaf canlı. Eksikten başka bir numarası yok. Varsa yoksa zihin gücü. Onu bu dünyada baskın tür yapan şey bizzat o zihni, yani beyninin gücü…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ama onu bugün nerelere harcıyoruz bir bakmak lazım
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bir de bize kuş beyinli derler 😂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu sözü birini küçümsemek için kullanır insanoğlu
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aman estağfirullah; ben master tezimde sizin akrabalarla çalıştım
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Tavuk civcivleriyle
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Onların beyniyle dalga geçilmeyeceğini bilirim 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: ☺️☺️
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dalga geçeni gagalarım, cevizimi kafasında kırarım
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: That’s the spirit 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Nasıl daha faydalı hale getirmeliyiz tüm bu handikapları?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Biyolojik ve evrimsel tarihi öğrenmek bir başlangıç olabilir mi?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Öncelikle farkındalık lazım. Yani dijital medyanın bir araç olduğunu anlayacağız. Nasıl ki traş bıçağını çim biçmek için kullanmıyorsak, her aracı da uygun yerde kullanmak önemli. Mesela hemen bu bağlamda bir “dijital sistem okuryazarlığı” eğitimini düşünmeliyiz.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ayrıca özellikle eğitimcilere, teknoloji üretenlere, beynimiz ve canlılık özelliklerimizle ilgili temel bilgi ve gereklilikleri anlatmamız lazım. Benb unu elimden geldiğince yapmaya çalışıyorum.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu kültür oturtulabilirse, aslında bu dijital imkanlar büyük nimet.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ama fazla suyun boğduğu gibi, bu da aşırıya kaçıldığında bizi bizden alıyor işte.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Biyoloji ve bilimin diğer ilişkili alanları, özellikle de sinirbilim bugün insana dair çok şey söylüyor. Bunların çoğu aslında devrim niteliğinde bilgiler
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ama işte bilimin dili biraz karışık ve zor olunca, birilerinin bunu hızla ve doğru bir biçimde tercüme etmesi gerekiyor. Benim işim bu mesela.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Özellikle evrimsel biyoloji ve evrimsel psikoloji, neden böyle olduğumuz konusunda büyük katkı sağlayabilecek alanlar.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Fakat özellikle ülkemizde bu konulara ciddi bir mesafemiz var çoğumuzun
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Anlamayız diyoruz, yahut bizi ilgilendirmez sanıyoruz. Halbuki bu bilgiler, daha doğru ve sağlıklı yaşamamıza ciddi katkı yaptığı için aslında “koruyucu hekimlik” uygulaması bile sayılabilir!
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Karga?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Gak!
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Üniversitelerde Yeni Medya bölümleri açıldı, bir faydası olacaktır değil mi bu anlamda
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Teorikte evet ama maalesef orası da standart beceri müfredatı dışında pek fazla şey vermiyor
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dijitali verimli bir şekilde kullanmak, sadece tüketen ve tükenen değil, üreten tarafa geçebilmek yapılması gereken
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Zaten artık öğretme tarzındaki eğitimden çıkıp, hedef ve ilham veren eğitime geçiş gerek
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Evet yine teoride kalan bir konu daha 😬
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Elbette. Bilgi ise her yerde var. Amaç öğrenme motivasyonu, yani Türkçesiyle “gaz” vermek olmalı. Ama LPG değil, kalıcı gaz…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sanayi devrimi üzerinden çok uzun zaman geçti, teknoloji gelişip değişti, insanların ihtiyaçları ve beklentileri değişti. Eğitim sistemi eski usulde devam etmemeli.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İnternet hepimizin elinin altında, bir tok ötede tüm bilgiler.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Doğru yanlış da çok iyi araştırmak gerek.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Gaz vermenin diğer bir adı dış motivasyondu sanırım 🤔
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Öyle de diyorlar…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Sosyal medya kullanmayı seviyor musun? En çok hangi mecrada vakit geçiriyorsun?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu aralar pek vakit yok ama olunca twitter’ı severim. Atışmalar keyifli oluyor. Ama genelde bu aralar sadece duyuru amaçlı kullanıyorum
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu sıralar daha çok AçıKBeyin’de ve YouTube kanallarımda içerik üretimiyle meşgul
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: üm…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ben de atışmayı çok severim, pek bu aralar yapmıyorum ama seninle de yapalım 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Açık Beyin Harika bir proje, bildiğim kadarıyla güzel ve canlı bir ekibin var.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: E hadi bakalım 😄
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hala çok yolu var.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Öyleler sağolsunlar. Ekip süper; zaten her şey onlar yüzünden var…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Tek sorunumuz yapacak çok işimiz, çok projemiz var ama sayımız henüz az… Bakalım sırayla ilerliyoruz 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Umarım aynı heyecan ve dinamizmle devam edip ekibi ve ulaşılan insan sayısını arttırırsınız 🙏
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Anlatacak çok şeyi olanlar bir an bile susmamalı. Sonra meydan başkalarına kalıyor.
Gelelim nöropazarlamaya günümüzün popüler konularından ama neyi ne kadar doğru anladık bilemiyoruz. Mesela nöropazarlama için neyi yanlış anladık diyebiliriz?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Çok yanlış anlaşılmakta olduğunu söyleyebilirim.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Nöropazarlama, satın alma ve karar verme davranışlarının sinirbilimine dair bir alan. Sinirbilimlerinin uygulamalı ve karmaşık bir bölümü
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Dünyada henüz oldukça yeni ve daha başlangıç düzeyinde, fakat oldukça derin sonuçlara gebe bir alan
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Maalesef işin ucunda para olunca, suistimali de çok fazla bir alan. Sadece ülkemizde de değil, dünyada da durum bu
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: O nedenle biz Üsküdar Üniversitesi’nde böyle bir bölüm açtık. Yüksek lisans programı…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Amaç konuyu bilimsel zeminde ele alabilecek uzmanlar yetiştirmek…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu sayede bu konunun “ölü doğmasının” önüne geçmeye çalışıyoruz. Zira bir kere kötüye kullanılınca insanların bir daha bir konuya given tazelemeleri zor oluyor
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Özetle, nöropazarlama kıymetli bir bilim alanıdır ama ancak uzmanların ve pazarlamanın diğer teknikleriyle birlikte kullanıldığında değerlidir.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: O işi etik bir şekilde ve hakkını vererek yapmaya çalışanlar bir de o yanlış algıyı kırmaya çalışmakla meşgul oluyor, belki de zamanla vazgeçiyor.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Farklı bir alana yöneliyor.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aynen öyle. Türkiye piyasasında mesela bu işi hakkıyla yapan bir kaç kişi var ve onlar da bu zorluğu çekiyorlar. Biz de zaten onlarla olabildiğince birlikte çalışıyoruz.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İyiler birleşmeli, yoksa gürültüde kaybolabiliyorlar…
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Böyle durumlarda bir arada durabilmek güçlü kılar, bu ters akıntıya da daha iyi direnebilirsiniz. Şahsen ben öyle yaparım, baktım mücadele etmekte güçlük çekiyorum ya da çok uğraşmam gerekecek. Gaklıyorum diğer kargaları çağırıyorum yanıma, birlikte mücadele veriyoruz.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 😂😂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İnsanlar nöropazarlamaya biraz endişeli yaklaşıyor. Beynimizi okuyarak pazarlama yapılması algısı ürkütücü mü ?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ennn güzeliii 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aslında nöropazarlamanın uygulamalarından sadece birisi o. Esas amaç, ürün ve hizmet piyasaya sürülmeden önce olası hedef kitlenin bunu nasıl karşılayacağını objektif olarak test edebilmeyi sağlayarak maliyetleri düşürmektir.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Malum, piyasa başarısız ürünler mezarlığıdır bir yerde.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu uygulamalar sonucunda kitleden istenen ölçüde tepki alınamadığında ürünün piyasaya sürülmeme durumu oluyor mu?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Tabii aslında en çok film fragmanlarında ve reklamlarda kullanılıyor. Sonuçlara göre filmler tekrar elden geçirilip en iyi hale getirilebiliyor. Bu aralar bir çok fragmanın filmin kendisinden daha iyi olmasının esas nedeni o 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ürün ve hizmeti satın almış memnun olmamış mutsuz müşteriler.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Marka algısını da olumsuz etkileyebilecek kritik bir konu.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Evet, o nedenle çok boyutlu çalışılan ve muhakkak alanda uzman insanlara ihtiyaç gösteren bir konudur bu
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Bu arada bana ayrılan sürenin sonuna yaklaşıyorum 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 😬 kanatlarımı daha hızlı çırpıyorum o zaman
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Hazırsan hızlı sorulara geçiyorum. Kemerlerini sıkı bağla😉
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kitap tavsiyelerini alabilir miyim?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kitap tavsiyelerin siteden de var ama ilk üç istesem Dijital Karga okuyucuları için
http://www.sinancanan.net/kitaplik/
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Aklı Karışıklar İçin Kılavuz – E.F. Schumacher
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Karar Anı – Jonah Lehrer
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Zamanın Coğrafyası (yazarını unuttum) 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: En sevdiğin kelime?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Müteharrik
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Robert Levine. Merak edenler için.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Evet 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Kelime çok dikkat edici
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Karga bunu araştıracak ☺️
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Evet, “hareketli” demek ama Osmanlıca kökeni çok yönlü bir tını içerir
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Askeriyede vardır “müteharrik top”
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: 👍En sevdiğin şehir bir yerli bir yabancı?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İstanbul ve Budapeşte
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: İstanbul 😍
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Steve Jobs mı Mark Zuckerberg mi? Elon Musk mı?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Elon candır 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Onun işi uzayla 😂 diğerleri pek bir dünya işleriyle uğraştılar
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Eh işte, bir açıdan meslektaşım 😉
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Ufkun açık olsun 🙏
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: WhatsApp Röportajı’nı nasıl buldun?
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Çok beğendim, gene olsun gene yaparım 🙂
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Fikrinize sağlık!
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: ☺️ verdiğin bilgiler her şeyden değerli.
Sinan Canan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş: Cevizlere toplamaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Cevizlik Girişimler: Lucy Survey
Önceki yazı
Kobiler için Dijital Pazarlama