Kendin İçin, Kendini Keşfetmeye Başla!

kendin için

Kendin için; derdi olanı dinle ve etrafını izle. Kimseye minnet etme. Büyüklere hürmet et, küçüklerin de anlattıklarını dinle. İyiliği yay, kötülüğe asla ama asla meyil etme. Dostlarını ihmal etme sakın. Gerektiği kadar harca ama ama ziyan etme. Ülke ülke gez, yabancı bir dil öğren. Müzeleri keşfet, bir tiyatro oyununda yer al, yabancı bir dil öğren, konferanslara katıl, şarkı söyle, kitapları çok sev. Kendine katabileceğin kadar bilgi ve birikim katmayı ihmal etme. Evcil bir hayvan edin. Dedikodu yapma, insanların zayıflıklarını değil, güzelliklerini görsün gözlerin. Seni üzenleri de hayatından çıkar bırak gitsin ki kuş gibi hafifleyesin.

Kendine bir güzellik yap; alışverişe çık, sokaklarda özgürce kaybol, bir dergiye abone ol, okuduğunda senin ufkunu genişleten ve gülümsetsin. Beden sağlığını asla ihmal etme. Bu yüzden bol su iç, sağlıklı beslen ve ruhunu da beslemeyi unutma, klasik müzik dinle. Ne iş ile meşgul isen o işin hakkını vererek çalış ve sebat et. Öğrenciysen derslere katıl, çalışansan toplantılarda söz al, bir şirkette staj deneyimi edin, Hayatını renklendir, tüm boyalar elinde iken yap bunu. Kapkaranlık bir gökyüzünde kim hayaller kurabilir ki? Yeni tatlar edin bu yüzden. Aileden sonra sana en büyük desteğin dostlardan geldiğini unutma ki, dostlarını ihmal etme. Gerektiği kadar harca ama ziyan etme. Yeni tatlar dene ve yediklerin yem eklerin olduğu masada sevdiklerinde başköşede olsunlar. Çatal bıçak seslerine, hoş sohbetler karışsın ki yediklerin daha da lezzetletsin. Korkularının üzerine git, kaçma onlardan. Göreceksin ki korkuları yendiğinde hayatı daha çok seveceksin.

Kendini ihmal etme bu hayat keşmekeşinde; kendine bir buket çiçek al, Sokaktaki çocuklarla oyun oyna, Yaşlılarla sohbet et. Yakınların ile arana mesafe ve zaman da girse gönüllerinden uzaklaştırma onları. Uzaklıklar hep olacaktır mesela köprüleri kurabilmektir her zaman o yollara. Annene onu sevdiğini söyle işte bu yüzden, babanı sadece harçlık istemek için arama. Yaşarken kıymetini bil onların, kaybettiğin gün için de pişmanlıklar kalmasın diye. Çevrendeki insanları da ihmal etmesen ne güzel olur değil mi? İş arkadaşının masasına bir çikolata bırak, lisedeki arkadaşlarını ara. Her şeyi bile unutsan, gülmeyi unutma. Bir çiçek yetiştir, yemek yapmayı dene belki usta aşçılara bile taş çıkarabilirsin kim bilir. Asla keşke deme. Kardeşlerin ile vakit geçir. Tek başına sinemaya git. Kızdığın insanları affet, gönlündeki öfkenin sana yükten başka getirisi olmaz çünkü. Eğer bütün bunları yapmazsan eksikliğini mutlaka hissedecek ve bir şeylerin ters gittiği düşüncesine kapılacaksın; bu yüzden hala zamanın varken denemeye başlamalısın. Bazen bir gün öncesine dönebilmek için bile çok dua ederiz. Kaldı ki çocukluk yılları veya lise dönemine geri dönme isteğiyle iç çekerken buluruz kendimizi. Fakat yaşanması gerekenler zamanında çoktan yaşandı ve şimdi bugündeyiz

Yukarıdaki örnekleri denemek belki de seni küçük de olsa mutlu edecek, hayatında büyük değişimlerin önünü açacaktır. Kendini keşfetmeye başla. Ne kaybedebilirsin ki? Ama birçok şey kazanabilirsin. Kendin için değer.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Yapay Zeka Bey Ne Yapıyorsunuz ?
Önceki yazı
Bülent Fidan WhatsApp Röportajı #kargayakonuş