Kargalar ve İzmarit Toplanan Crowbar

Kargalar ve İzmarit Toplanan Crowbar

İzmarit toplayan kargalar denildiğinde aklınıza ilk olarak bir komedi videosu gelebilir. Ama bu bir video değil, girişimcilik projesi. Bir sosyal girişim: İzmarit Toplanan Crowbar

Kargaların akıllı hayvanlar olduğunu bilen Hollandalı Ruben Van Der Vleuten ve Bob Spikman adlı girişimciler, bu akıldan istifade etmek için çok zekice bir fikir bulmuşlar. Crowbar adında bir cihazla izmarit getiren kargalara ceviz vererek izmarit toplayıcılığı bir nevi temizlikçiliği yaptıracaklar.

Hollanda’da her yıl 6 milyardan fazla sigara filtresi sokağa atılıyor. İzmaritlerin bozulması 12 yıl sürüyor. Ayrıca yere atılan izmaritleri toplamak da çok zor. Bu verilerle müthiş sorunu tespit eden girişimciler kargaların zekası ve şehir yaşamına adaptasyonunu da göz önüne alarak Crowbar cihazını üretmeye karar veriyor.

Cihaz henüz montaj aşamasında sonrasında da test edilecek. Tabi en çok merak edilen kargalar bunu nasıl yapacak. Aslında insanların nasıl olur bu sistem nasıl çalışabilir ki soruları kargaları tanımamalarından kaynaklanıyor. İşin en zor kısmının bu olduğu düşünülüyor. Halbuki daha önce benzer çalışmalar yapıldı. Ve kargaların zekaları her zaman insanları hayran bıraktı. İşte bu noktada kilit isim Joshua Klein zaten bu isimden ilham aldıklarını belirtiyorlar. Joshua Klein daha önce benzer bir projeyi bozuk para ve fıstık ile denemiş, başarılı olmuştu. linkten TedX konuşmasını dinleyerek kargaları yakından tanıyabilir ve sorulara cevap bulabilirsiniz. Sonuç olarak kargaların zekasından istifade ederek bu projenin izmarit kirliliği sorununa çözüm olacağını vaat ediyorlar. Crowdedcities sayfasını inceleyebilirsiniz. Projenin ses getirdiği bir gerçek.

Henüz tamamlanmamış olmasına rağmen dünyada duyuruldu ve ilgi görüyor. Kimilerinin takdir ettiği kimilerinin nasıl olur dediği bu projenin sonuçlarını yakın zamanda izleyeceğiz. Toplanan izmaritler ne olacak konusunda yeterli bilgi yok. Daha önce Brezilya’da bulunan Votorantim şehrinde, Brasilia Üniversitesi ile iş birliği ile sigara izmariti geri dönüşüm çalışmasını yapıldığını biliyoruz. Bunun için de bir plan mutlaka vardır.

Girişimcilik önemli insana dünyaya dair pratik ve faydalı işlerin gelecekte daha da önemli yer tutacağına inanıyorum. Ancak kargaların izmarit temizlikçisi olarak kullanılmasına da çok sempatik bakmadığımı belirtmek isterim :).

Mesela sigara içilmesini engelleyecek bir çalışma olsa daha etkileyici bulabilirdim. Sigara içenleri gagalamak sizce de daha etkileyici bir fikir olmaz mıydı?

kargalar soru

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Necip Murat WhatsApp Röportajı #kargayakonuş
Önceki yazı
İlk Akıllı Polis Bisikleti: Ekin Bike Patrol