İzlandalı kadınlarla evlenen göçmenlere aylık $5000 #dijitaltehlikeler

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde Grönland’ın güneydoğusu ile İskandinavya ve Britanya Adası’nın kuzeybatısında yer alan İzlanda refah seviyesi en yüksek Avrupa ülkelerinden biri. Dijital mecralarda hızla yayılan bir habere göre yetersiz erkek nüfusu nedeniyle zor günler yaşıyormuş. İzlanda Hükümeti, sorunun çözümü için ülkede yaşayan göçmenlere, İzlandalı kadınlarla evlenmeleri durumunda aylık 5000 dolar ödeyeceğini beyan etmiş. Güzellikleriyle dillere destan olan İzlandalı kadınlar, ülkede erkek nüfusunun yetersiz olması nedeniyle evlenecek erkek bulamıyorlar. İzlanda Hükumeti ise çözüm için ülkede yaşayan erkek göçmenlere göz dikmiş diyebiliriz.

Dijital medyanın viral etkisi ile beraber dünya çapında en çok paylaşılan içeriklerden birine dönüşen bu haber nedeniyle İzlandalı kadınların Facebook hesapları dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan erkeklerin akınına uğramış.

Güzel, çirkin ayrımı gözetmeksizin gördükleri her İzlandalı kadına doğrudan evlilik teklifinde bulunan erkekler, birçok İzlandalı kadının sosyal medya hesaplarını kapatmasına neden olduğu ise rivayetler arasında yerini alıyor.

Kimin çıkardığı bilinmese de “yalan” olan bu haberin kitleler tarafından önemsemesi ve gerçek sanılması başvuru patlamasına neden olmuş. Yetkililer bu durum karşısında haberin gerçek olmadığını açıklayıp, yine de içinde bir umut kırıntısı kalan göçmen veya göçmen adayı erkeklerin işin ciddiyetini anlaması için, haberde belirtilenin aksine İzlanda’da erkek nüfusunun kadın nüfusuna göre daha fazla olduğu bilgisini de grafiklerle paylaşmışlar.

En çok başvurunun yapıldığı ülkelerden biri olan Mısır’da, başvuruların ve yöneltilen soruların yoğunluğuna daha fazla dayanamayan Danimarka’nın Mısır Büyükelçiliği, Facebook üzerinden açıklama yapmak zorunda kalmış.

Yalan haberin tez yayıldığı ülkemizde ise her ne kadar doğru olmadığını dile getirsek bile farklı platformlarda “Dijital Yalan” olarak yayılmaya devam edecektir.

Gak guk yapmanın da alemi yok. Bu devirde baba oğluna $5000 vermiyor ?

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Gak Guk Yapmayan 8 #Grafik Hazırlama Aracı
Önceki yazı
İş İlanı Sitelerinin Bostan Korkuluğu #Facebook