İngilizce Dil Öğreniminde Zaman Tercihi

İngilizce özellikle iş dünyasında oldukça büyük bir ayırt etme kriteri olarak yer alıyor. CV’nize İngilizce bildiğinizi yazmanız ve sadece birkaç cümle İngilizce bilgisine sahip olmanız size hiçbir avantaj sağlamıyor. Çünkü iş verenler gerçekten de İngilizce konusunda kendisini yetiştirebilmiş kişileri işe almak istiyor. Bunun nedenini açıklamaya gerek yok fakat biraz düşünürseniz kendiniz de neden İngilizce bilen birinin diğerlerine göre daha kalifiye olduğunu ayırt edebilirsiniz.

Konuyu dağıtmadan asıl sorumuza gelelim. Hem muhteşem kaynak bolluğuna erişebilmek hem de diğer yandan birçok fırsata sahip olmak için bu dili öğrenmek şart. Peki, ama İngilizce’nin öğrenme zamanı tam olarak ne zaman olmalıdır? Bunun için aslında öncelikle durumunuzu göz önüne alacağız ve hemen ardından da hangisinin size çok daha uygun olduğuna karar vereceğiz.

Hazırlık sınıfınızı atlamayın

Okuyacağınız Lisans programı öncesinde zorunlu olsun veya olmasın mutlaka İngilizce hazırlık imkanı size sunuluyorsa faydalanmaya bakın. Çünkü böylece hem okulunuzu aksatmamış olacaksınız, hem de İngilizce öğrenebilmek için hayatınızın bir senesini okul ortamı içerisinde geçirmiş olacaksınız. Bu ne kadar büyük bir avantaj öyle değil mi? Ayrıca İngilizceyi okul içerisinde öğrenmeniz okul dışında okumanızdan çok daha kolay olacaktır.

Yabancı dil öğreniyorsanız okul sonrasına bırakın

Şayet üniversitede X dil edebiyatını okuyorsanız ve İngilizceyi hala bilmiyorsanız, seçmeli yabancı dil olarak İngilizce tercih edin fakat kesinlikle İngilizce öğreneceğim diye okul sırasında çalışmalara başlamayın. İnsanların bir dili tam bir şekilde öğrenebilmesi için mutlaka sadece bir dile odaklanması gerekir. Yani İngilizce ile birlikte aynı anda bir dile daha odaklanırsanız o zaman iki dilden de öğreneceğiniz performans aşağılara düşecektir. İyisi mi eğer üniversite eğitiminiz farklı bir yabancı dil üzerineyse mutlaka İngilizce öğrenme işini sonraki bir zamana erteleyin.

Buraya kadar iki farklı durumda İngilizceyi nasıl öğrenebileceğiniz ile ilgili size tüyolar verdik. Buradan sonra ise neden İngilizceyi okuldayken öğrenmelisiniz ve neden okuldan sonra öğrenmelisiniz maddeler halinde size yardımcı olmaya çalışacağız. Bunun sonucunda da İngilizceyi hangi konumdayken öğrenmenizin daha avantajlı olduğuna kendiniz karar vereceksiniz.

Okuldayken İngilizce Öğrenmek

Okul Bittikten Sonra İngilizce Öğrenmek

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Sosyal Medya Günlükleri Vol.3 – iş ilanları
Önceki yazı
Yeni Dünya Son Kara Parçası: Big Data