Her Şeye “En Baştan” Başlıyoruz

Her Şeye “En Baştan” Başlıyoruz

Yazıyı Bulduk Şimdi Ne Yazalım? başlığı ile kendisini gagalamaya başladığımız dijitali anlama gayretimize Her Şeye “En Baştan” Başlıyoruz başlığı ile kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Kavramların sayısı artmaya başladığında, karşı tarafın konuyu anlaması adına, her şeyi en baştan almak gerekiyor. Dijital medya hakkında anlatılacak çok konu var. Kendi ürettiği jargonları ise sayıca hayli fazla. Bu nedenle dijitali anlamak ve yorumlamak için en başa dönelim. Bir konuyu en baştan anlatmak istediğimizde, kimsenin aklına “en baştan” gelmez.

En baştan, çoğu zaman, düşündüğümüz kadar gerilere gitmeyen ve sadece belli bir zaman dilimine uzanan kavramdır. Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz? O zaman arkanıza yaslanın ve bu yazıyı hangi cihazdan okuyorsanız daha rahat görebileceğiniz bir konumda tutmaya çalışın. Bu sayfa ile birlikte gerçekten sosyal ve sosyalliği tanımlayabilmek için her şeyin “en başına” gideceğiz, ne kadar mı en başına?

Sosyal kavramını tam olarak anlayabilmemiz için, yolculuğumuzu dünyanın var olmasından bu yana, geçen zaman içerisine yaymaya çalışacağız. Dünya… Bugün hepimizin ortak evi olan bu gezegen, sosyal kavramı ile en çok ilgisi olan, hepimizin başlangıç noktasıdır. Milyarlarca yıl, bomboş bir gezegen olarak ve muhtemelen bizlerin tahmin dahi edemeyeceği kadar yüksek ısıdaki alev topu formuyla uzay boşluğunda varlığını sürdürerek kaldı.

Bilim dünyasına göre evrimini geçirdikten hemen sonra insanların yaşamasına olanak sağlayan bir yer haline geldi. Korkmayın, buradan sonra insanın nasıl oluştuğuna girip sizi daha fazla teorilere boğmayacağız. Dünyayı bugünkü haline getiren, hatta yarınki hallerine getirecek olan insanlar ile işimiz henüz daha yeni başlıyor.

İnsanların ortaya çıkması ile birlikte sosyal kavramının atası olan toplum kavramı hayatımıza girdi. Günümüzde olduğu kadar gelişmiş toplumlar o günün şartlarında olmasa bile kabileler ve gruplar kendi içlerinde birer toplum kabul edilebilir. Bu insanlar ile birlikte toplum, toplumun var olması ile birlikte yeni bir kavram daha meydana gelmişti. Bu kavram elbette sosyal kavramından başka bir şey değildi. Kelime anlamı olarak baktığımızda sosyal kelimesi toplumsal veya topluma ait anlamına karşılık gelir.

Kelimenin kökenine yolculuk yaptığımızda, kelimenin Türkçeye Fransızcadan geçiş yaptığını görebilmek mümkündür. Topluma ait olan her şey aslında sosyallik kavramı ile bir şekilde ilgiliyse, bugün tüm toplumların evi olan dünya da sosyal ile doğrudan ilgili değil midir? O halde dünya kesinlikle atlamamamız gereken bir detaydı. Peki, insanların bir araya gelmesi ile birlikte toplum kavramından sonra oluşan “sosyal” tam olarak neydi ve ne olacaktı?

Sosyalsin, sosyalim, sosyaliz

Sosyal tıpkı kelime anlamında içermiş olduğu gibi toplumsal veya topluma ait olan hemen her şey için kullanılması mümkün olan bir kelimedir. Konumuz itibari ile sosyal medya medyayı örnek verebiliriz. Sosyal alanlar da ve sosyal bilimler de örnek olabilir. Toplumla ilgisi olan veya topluma ait olan hemen her şeyi sosyal kavramının içerisinde kullanabilmek mümkündür. Bizler, toplumun birer parçası olduğumuza göre toplumla doğrudan ilgiliyiz ve sosyaliz.

İlk insanların toplumlar haline gelmesi ve toplumların genişlemesiyle birlikte insanoğlu sosyal hale gelmeye başladı. Atalarımızın bir araya gelip, toplum olarak yaşama fikrini uygulaması bizim bugün sosyal olmamızın temellerinin atılmasını sağlamıştır.

Toplum olarak bazı haklara sahiptik ve bu haklara sosyal haklarımız adını verdik. Hepimizin özgürlüğe ihtiyacı vardı. Yine sosyal özgürlüğümüz dedik. Hepimizin bazı sorumlulukları vardı buna sosyal sorumluluklarımız dedik. Sonra bir de topluma ait bir medya düzenine ihtiyacımız oldu, buna ise sosyal medya adını verdik.

En baştan başlarız da kölelik konusunu atlar mıyız hiç? Çok yakında.

İletişimde kalın.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Cevizlik Girişimler: Evdeki Bakıcım
Önceki yazı
Bilal Eren WhatsApp Röportajı #kargayakonuş