Hazırlık Sınıfı Okuyan Kargaların Avantajları

Bazı bölümler için hazırlık sınıfı olmazsa olmazların arasında yer alıyorken bazı bölümlerde de hazırlık sınıfını geçme gibi opsiyonlar bulunabiliyor. Birçok kişinin hazırlık sınıflarına yaklaşım açısı ise okul hayatınızda fazladan bir yılı kaybetmektir. Peki, gerçekten de öyle midir? Yani hazırlık sınıfı öğrencisi olmak yabancı dilinizi geliştirmek sizin bir senenize mi mal oluyor? Eğer siz de böyle düşünenlerdenseniz hazırlık sınıfının size ne gibi avantajlar sunacağından hala tam olarak emin olamamışsınız demektir. Hazırlık bölümünün aslında birçok avantajı vardır. Neler mi bunlar, hadi birlikte bakalım.

1- Şehri tanıma ve eğlenme fırsatı

Hiç kimse İngilizce hazırlık sınıfının ve benzeri hazırlık sınıflarının şayet dil bölümü okumuyorsanız çok da ağır geçeceğini iddia edemez. Bu bölümler içerisinde derse çok daha az zaman ayıracağınız için içerisinde bulunduğunuz şehri çok daha fazla tanıma imkanına sahip olursunuz. Hatta böylece rahatlıkla şehrin her yerini öğrenebilir ve eğleneceye zaman ayırarak kendinizi adapte edebilirsiniz.

2- Üniversiteye kolayca adapte olmak

Hazırlık sınıfı aşamasında ilk defa üniversitenin ne olduğunu yakından görmeye başlarsınız. Normalde sürekli olarak dizilerde ve hatta filmlerde gördüğünüz o manzaranın ne kadar gerçekçi olup olmadığını öğrenmeniz için bu aşama size fazlasıyla yardımcı olabiliyor. Bunu hatta lise hayatınızın devamı yani lise beşinci sınıf gibi de kabul edebilirsiniz.

3- Sosyal çevreniz oluşuyor

Hazırlık sınıfı okurken birçok farklı bölümden insanı tanıma fırsatına sahip oluyorsunuz. Bu fırsatın yanı sıra da sosyal çevrenizin temellerini atmış oluyorsunuz. Böylece bir sonraki seneye eğitiminiz tam anlamıyla başladığında artık geliştirebileceğiniz veya genişletebileceğiniz bir sosyal çevre elinizin altında olmuş oluyor. Fakat hazırlık sınıfını atladığınızda genellikle insanlar zaten kendilerine bir çevre edinmişken siz çok daha yalnız kalabiliyorsunuz.

4- Ders düzenine hazırlanmış oluyorsunuz

Elbette üniversite hayatı muhteşemdir. Fakat uymanız gereken bazı kurallar ve başarılı olmanız için sahip olmanız gereken bir düzen var. Eğer ilk aşama olarak hazırlık sınıfını okursanız uyku düzeninizi sağlayabiliyorsunuz. Genellikle erken saatlerde başlayan dersler ile “Üniversiteye geldik hala aynı mı?” diye dertlenebiliyorsunuz. Fakat bir sonraki sene dersleriniz birkaç saat daha sonra başlayınca sizin bünyeniz zaten çok daha erkene alışmış olduğu için sıkıntı çekmiyorsunuz.

5- Üniversite sonrası yükünüzü azaltıyorsunuz

Bugün üniversite eğitimini tamamladıktan sonra avuç dolusu para harcayarak iyi bir dil eğitimine sahip olmak için çok daha fazla çalışan insanlar var. Bunlardan birini tanıyor musunuz? Eğer tanımıyorsanız merak etmeyin, üniversiteyi bitirince bunlarla bol bol tanışacak ve hatta arkadaş olacaksınız. Yabancı dil size sadece eğitim dünyasında bir artı sağlamaz. Ayrıca iş dünyasında da artık yabacı dil bilgisi en önemli kriterlerin arasında yer alıyor.  İleride CV’nizde yabancı dilinizin olması ayrı bir şey onu dışarıdan edindikten sonra CV’nize yazabilmeniz ayrı bir şey. Bir senenin kayıp olup olmadığını şimdi tekrar düşünün. Üstelik daha sonradan bu kadar bol vaktiniz de olmayacağı için muhtemelen üniversitedeki kadar rahat bir dil eğitimi alamayacaksınız.

6- Üniversite yıllarınız dolu dolu geçecek

Üniversiteyi bitirdikten sonra bizleri bekleyen zaten muhteşem tempoya sahip bir çalışma hayatı var. Peki, rahat koşullarda çalışmak mı daha mantıklı yoksa üniversite bittikten sonra da hala arayışlarımızı devam ettirmek mi? Oysa hazırlık sınıfı okuyarak üniversite yıllarınızı bir sene daha uzatabilirsiniz. Böylece üniversite içerisinde daha fazla vakit geçirebilir ve üniversitenin size sunacağı her türlü nimetten faydalanabilirsiniz.

7- Çalışmak için bolca zaman

Çoğu üniversite öğrencisi,  üniversite hayatı başladıktan sonra bir şeylere ilgi duymaya başlar. Kimi bir arabası olsun ister kimi ise hayallerini gerçekleştirip özgürce seyehat edebileceği bir motosiklet. Fakat bunları alabilmek için tüm üniversite boyunca çalışmanız gerekebilir. Hazırlık sınıfında okulun yükü daha az olduğu için part-time bir işe başlayarak hayalleriniz için birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Ya da diğer yandan ticaret planlarınız için veya hobileriniz için çok daha fazla zaman ayırabilir ve aynı zamanda da okulu aksatmayabilirsiniz.

8- Kaybedecek bir şeyiniz olmayabilir fakat kazanacağınız şeyler olabilir

Eğer hazırlık bölümünü okumanız zorunlu değil de sadece isteğe bağlı bir seçenekse o zaman hazırlık sınıfını başarıyla bitiremeseniz dahi eğitiminize başlayabiliyorsunuz. Yani, sürekli o “Acaba bu sene heba olur mu?” stresinden de kurtulmuş oluyorsunuz. Tabii, bu süreç içerisinde çevreyi tanıdığınız insanları tanıdığınız ve birçok farklı avantajı edindiğiniz gerçeklerini de göz ardı etmemek gerekiyor.

9- Bıkkınlık sendromundan kurtulabilirsiniz

Lise yılları içerisinde ülkemizin eğitim sistemi nedeniyle zaten sürekli olarak yarış atı gibi hazırlanıyoruz. YGS ve LYS gibi zorlu sınavlar için oldukça katı eğitim dönemlerinden geçiriyoruz. Bu eğitim dönemleri sona erdiğinde de üniversite sınavı stresi çekiyor ve en sonunda yaptıklarımızın karşılığını alıyoruz. Fakat bu sırada hayatımıza çok az zaman harcıyoruz ve istediklerimizin muhtemelen yarsını bile yapamıyoruz. Eğer direkt olarak birinci sınıftan başlarsak bu yorgunluk ve bıkkınlık sendromu ile birlikte dersleri boş vermeye başlıyoruz. Çünkü nasıl olsa onca çalışmaların tamamı bizim üniversiteye girmemizi sağlamak içindi öyle değil mi? İşte sırf bu sıkıntı içerisinde birinci sınıfa başlamamak ve alttan ders bırakmamak için hazırlık sınıfı gerçekten muhteşem bir hazırlık seçeneği denebilir.

10- Hazırlık sınıfı bazen biraz dinlenmek olabilir

Lise hayatınız boyunca çok sık ders çalıştınız, aile ve okul tarafından baskı altında bırakıldınız. En sonunda ise istediğiniz üniversiteye başarıyla giriş yaptınız. Fakat o da ne, artık gerçekten yorulmaya başladığınızı hissediyorsunuz. Tekrardan ders çalışma hevesinizin gelmesi için artık diğer derslerden uzak bir şekilde yalnızca tek bir derse odaklanmak size ilaç gibi gelebilir.

11- Kaliteye ücretsiz sahip olun

Üniversite hayatınız sonrasında üniversitede verilen kalitede bir dil eğitimini almanız teorik olarak mümkün değildir. Bunun mümkün olması için çalışmıyor olmanız gerekir. Üniversite hayatınızda sizin kimse çalışmıyor olmanızı yadırgamayacaktır. Fakat üniversite bittikten sonra yabancı dil için ağır bir eğitim sürecini takip edecek olursanız eğer o zaman işsiz kaldığınız dedikoduları mahallede yankılanacaktır.

12- Beklenmedik fırsatları yakalayabilirsiniz

Belki iş, belki eğitim belki de aşk… Önceliklerinizin neler olduğunu elbette biz bilemeyiz fakat bildiğimiz tek bir şey varsa eğer o da hazırlık sınıfının karşınıza beklenmedik fırsatlar sunabilme ihtimalinin her zaman olduğudur. Neden bu fırsatlarla karşılaşma ihtimalinizi en aza indiresiniz ki?

13- Avantajlar ile dezavantajları değerlendirin

Biz size bu avantajları sunuyoruz fakat bu avantajlar belki de size göre birer dezavantaj olarak görünüyor olabilir. Mesela üniversiteyi erken bitirmek ve dil eğitimi gibi bir eğitim sizin alanınız ile ilgili değilse ya da iş bulma konusunda size gerçekten yardımcı olmayacaksa o zaman hazırlık bölümünün avantajınız mı yoksa dezavantajınız mı olduğunu tekrardan düşünün. Hem avantajlarınızı hem de dezavantajlarınızı değerlendirin. Hepsinin sonunda yine en doğru ve avantajı bol olan karara kendiniz varmaya çalışın.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
En kolay öğrenilen yabancı diller
Önceki yazı
Büyük Ceviz: “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu”