En kolay öğrenilen yabancı diller

Eğitim alanının en geniş olduğu alanlardan birisi de hiç şüphesiz dil eğitimidir. Çünkü işleyeceğiniz konular belki bir gün bitecektir, fakat dilin içerisindeki zenginlik hiç bitmeyecektir. Bunu kendi dilimizden de yola çıkarak anlayabiliriz. Bizim dilimiz içerisindeki istisnaları bir düşünün ve kelimeleri nasıl anlamlarının dışarısında da kullandığımıza bir dikkat edin. İşte her türlü dilin içerisinde de bizimkisi kadar olmasa da bu şekilde bazı benzer anlam kaymaları ve sözcükleri anlamının dışında kullanma durumu vardır.

Basitçe “en kolay” hangi dilleri öğrenebileceğinize değineceğiz fakat unutmayın, temelde hiçbir dili öğrenmek kolay değildir. Hatta kendi ana dilinizi bile öğrenmek emin olun aynı ülke içerisinde yaşadığınız için size bu kadar kolay gelmektedir. Bugün hala bizlerin dahi kendi dilimiz içerisinde kullanılan Türkçe kelimelerin anlamını bilmediğimiz vardır. Dil öğrenmek gerçekten sabır isteyen ve emek isteyen bir iştir. Diğer yandan hiçbir dilin kolay şekilde öğrenilemeyeceği fakat her dilin kendince farklı zorluklarının da olduğunu kabul etmek gerekir. İşte size en kolay öğrenilebilen ve en popüler şekilde öğrenilmeye çalışılan diller.

1. İngilizce

Aslına bakarsanız birçok kişinin iddiası İngilizceyi çocukluğumuzdan beri gördüğümüze ve bu yüzden onu kolay bulduğumuz kanısına dayanır. Fakat ne var ki küçüklüğünde İngilizce eğitimini okulda almamış olan kişilerin dahi sonralardan İngilizceyi kolaylıkla öğrenebiliyor olması bu tezi çürütmeye yardımcıdır. İngilizcenin gramer yapısı oldukça kolaydır ve istisna durumları diğer diller ile karşılaştırdığımızda oldukça azdır. Dünyanın en büyük kısımlarından birinin İngilizce konuşuyor olması ve ayrıca İngilizcenin evrensel olarak geçerliliğe sahip bir dil olması da İngilizcenin neden kolay olabileceğinin diğer en büyük örneklerindendir. İngilizcede basit bir cümle yapısının olmasının yanı sıra aksanlı konuşulması da diğer dillere oranla oldukça kolay olabilmektedir.

İngilizce dil kursları konusunda da ülkemiz içerisinde zirve yapmış en büyük kursların arasında yer alır. Bunu da göz önüne alırsak şayet kolaylıkla öğrenilebilen ve en çok öğrenilmek istenilen dillerin arasında İngilizcenin olduğunu söylemek hiçte zor olmayacaktır. Tabii, geçmişten günümüze kadar sürekli bir yerlerde İngilizce kelimeler görüyor olmamız ve İngilizce cümleler duyuyor olmamız da bu işi kolaylaştıran diğer en önemli adımlardandır.

2. Azerice

Azerice bilmek elbette eğer Azerbaycan’dan bir şirket ile işiniz yoksa veya bizzat oraya gitmek için bir nedeniniz yoksa bilinmesi size pratik hayatta hemen hemen hiçbir şey katmayacak olan dillerin arasında yer almaktadır. Fakat cümle yapılarının Türkçe ile benzerliği ve kelime yapılarının Türkçe ile benzerliği düşünüldüğünde en kolay öğrenebileceklerinizden birisi olduğu kesindir. Hatta İnternet’ten hemen bir Azerice web sitesine girerseniz o sayfa içerisinde yazılanlar hakkında muhtemelen kafanızda bir fikir oluşacaktır.

Diğer yandan ülkemizde dil kursları açısından Azericenin yerinin neredeyse hiç olmadığının da altını çizmek gerekir. Nitekim ülkemizde ve dünyada artık daha çok Avrupa dilleri gerçek birer yabancı dil olarak kabul edilmektedir. Fakat yine de Azericenin Türk birisi için öğrenebileceği en kolay dillerden biri olduğu gerçeğini kabul etmemiz gerekir.

3. Rusça

Alfabesinin farklı olması sakın ha sizi düşündürmesin. Rusça öğrenmek şuanda bir Türk için şüphesiz en kolay alternatiflerin arasında yer almaktadır. Rusça Türkçe ile karşılaştırıldığında benzer kelimeler içermiyor. Fakat gramer yapıları itibariyle Türkçeye benzer olması Rusçayı bir kere daha kolay bir hale getiriyor. Ayrıca ülkemize gelen birçok turistin de kullandığı dil olması nedeniyle size pratik hayatta gerçekten nicelik katabilir.

Rusça öğrenmek istediğinizde de tıpkı İngilizce gibi kursların çoğunlukta olması dikkatlerden kaçmıyor. Nitekim dünyanın en çok konuşulan dillerinden birisi olması, ticaret açısından ve turizm açısından hacminin oldukça geniş olması nedeniyle bugün ülkemizdeki birçok kişi Rusça bilmenin gereklilik olduğuna inanıyor. Tabii, en kolay öğrenebileceğiniz dillerden birisi olması da ayrı bir konu.

4. Farsça

Ülkemizde şuanda hali hazırda konuştuğumuz dilimizin tamamen bize ait bir yapısı var gibi görünüyor olsa da birçok farklı dilde yer alan kelimeleri kullandığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz. En basitinden Farsça da bu örneklerin arasında yer alır. Geçmiş zamanlarda Farsçadan dilimize yüklü miktarda sözcük girmiştir. Bunların bir kısmı olduğu gibi dilimizde kullanılmış bir kısmı ise hafif değişimlere maruz kalarak kullanılmaya devam edilmiştir. Bu nedenle Farsça öğrenmek bir Türk için yine aynı şekilde kolay olabilecek olan diller statüsünde yer almaktadır.

Ülkemiz içerisinde de ayrıca Farsça öğrenmek için yeterli seviyede dil kursu en azından büyük şehirler açısından baktığımızda bulunabilmesi mümkündür. Fakat Farsça bilmenin şuanda size iş hayatında ne gibi bir artı katacağını ise bilmek elbette yine tartışılacaktır.

5. Japonca ve Kore dili

Öyle umuyorum ki sizi en çok şaşırtacak olan başlık bu olmuştur. Fakat ne var ki gerçekten de doğrudur. Japonca ve Korece aslında Türkçe ile karşılaştırdığımızda birçok ortak yönü içerisinde barındırmaktadır. Ancak tamamen farklı bir alfabe biçiminin kullanılıyor olması nedeniyle Japonca ve Korece’yi öğrenmek hayli güç olabilir. Yine de bunlar benim için sorun değil diyorsanız, bu dilleri öğrenmek emin olun sizi düşündüğünüz kadar zorlamayacaktır.

Ülkemizin ve hatta dünyanın Japonya ile güçlü ticari bağlantıları olduğunu düşünürsek Japonca bilmek ayrıca İngilizce bilmekten çok daha büyük bir artı olarak CV’niz içerisinde hemen göze batacaktır. Ülkemizde Korece için çok fazla kurs seçeneği olmasa da Japonca için oldukça seçenek mevcuttur.

6. Fransızca

Avrupa ülkelerinin birçoğunda geçerliliği olması ve konuşmasının içindeki muhteşem aksanı ile ülkemiz insanlarına en çekici gelen dillerden birisi de Fransızcadır. Fransızca gramer yapısı ve istisnaları ile oldukça ağır dillerden birisidir. Fakat kelimelerin Türkçe ile benzerliği açısından da yine en önde gelen dillerin arasında yer alır. Vakti zamanında Fransızlardan birçok kelime bizim dilimizi girmiştir. Bu kelimelerin büyük bir kısmını ise hala Fransızca içerisindeki anlamları ile kullanmaya devam ediyoruz. Bu da bir nebze de olsa dili öğrenmeyi kolay kılıyor. Fakat aksağını itibariyle bize çok uzak olması Fransızca öğrenmeyi biraz zor bir hale getiriyor.

Fransızcayı ülkemizde öğrenmek isteyenler için ise de aynı şekilde birçok önemli kurs imkanı vardır. Artık halk eğitim merkezleri içerisinde dahi Fransızca öğrenimi verilmektedir. Yani, Fransızca öğrenmek için özel kurslara her ay avuç dolusu ödemeler yapmanıza gerek yoktur.

7. Almanca

Almanca yapısı itibariyle düşündüğümüzde Türkçeye oldukça uzaktır. Nitekim hem kelimelerin Türkçe kelimeleri ile benzerliği azdır hem de cümle yapısının Türkçe ile benzerliği oldukça azdır. Fakat Avrupa dillerinin arasında yer alıyor olması nedeniyle öğrenildiğinde geçerliliğe sahip olan en önemli dillerden birisidir. Almanca ayrıca dilimizdekine benzer bir fonetik yapıya da sahiptir. Yani, Alman aksağını yakalamak için çok fazla pratik yapmaya gerek yoktur ve kısa süre içerisinde halledilebilir.

Eğer İngilizce biliyorsanız, o zaman Almanca sizin için çok daha kolay bir seçenek olabilir. Nitekim İngilizce ile Almanca arasında büyük bir kelime alışverişi bulunmaktadır. İngilizce bilen biri en azından kelime çeşitliliği açısından sıkıntı çekmeyecektir.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
İktisat mezunu ne yapar?
Önceki yazı
Hazırlık Sınıfı Okuyan Kargaların Avantajları