Google’dan Burs Alan İlk Türk Engelli – TEDx

Herkese selam, nasılsınız? Yağışlar biraz üzüyor bizi sanki ama yağmurun sesi oldukça güzel 🙂

Kendi sitemde yazabilirdim ama bu aralar siteme fena teknik yazılar yazıyorum. Dijital Karga daha uygun bu blog yazısı için. As bayrakları as as as.. diyerek girebileceğimiz süper bir haber gördüm geçenlerde. Ben de yazmak istedim. Konumuz Google’dan burs almayı başaran ilk engelli Türk.

Muratcan Çicek

Muratcan Çiçek, projesiyle bireylerin fiziksel engeli ne olursa olsun, tüm bireylerin bilgisayar ve cep telefonlarını kullanabilmelerini sağlayacak. Projenin Eylül ayında duyurulması bekleniyor. E tabi Google tarafında desteklenmesi demek, tüm dünyanın bu projeyi duyması anlamına geliyor. Eh bir daha, as bayrakları as, as, as.

24 yaşındaki Muratcan Çicek, doğum sırasında geçirdiği beyin felci sonrasında tekerlekli sandalye ile yaşamaya başlamış. Bu engel Muratcan’ı durdurmamış tabi. Kendisi gibi olan başkalarına destek olmasını bile sağlamış. Bu desteği benimde yakından takip ettiğim sivil toplum kuruluşu YGA(Young Guru Academy) ile birlikte gerçekleştiren Muratcan yaptığı açıklamada, “Annem hep yanımdaydı. YGA hep yanımdaydı. Okulum, hocalarım… Buraya beni davet ettiler belki ama bu başarı, çok kalabalık bir ailenin ortak başarısı” dedi. Muratcan’ı kendi adıma ve Karga ailesi adına tebrik ediyorum. Umarım bir gün tanışma fırsatım olru kendisi ile :).

YGA demişken bir diğer YGA mezunu kısaca Duygu Kayamandan bahsetmek istiyorum. 1989 yılında makine mühendisi bir baba ve ev hanımı bir annenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Duygu Kayaman, iki buçuk yaşına geldiğinde göz sinirlerinin arkasında oluşan kitle nedeniyle göz sinirleri zedelenmiş ve sonrasında görme yetisini kaybetmiştir.

Duygu Kayaman ile Trakya Kalkınma Ajansının Yeni İşim Girişim programında iken Lüleburgaz’da yapılan 2016 Kadın Yılı Etkinlikleri kapsamında dinleme ve birebir konuşma fırsatı bulmuştum. Tabi beni etkileyen diğer bir kısım Microsoft’un Türkiye ofisinde Microsoft Dynamics biriminde çalışmasıdır. Hayal Ortağım diye harika bir projesi var. Bu proje görme engellilerin, günlük gazetelere, kitaplara, dergilere, eğitimlere ve bazı servislere ücretsiz ulaşabilmesini sağlıyor.

Eğer imkanınız varsa Duygu Kayaman’ı canlı canlı dinleyin. Yoksa yukarıda yer alan videoya bir göz atın derim 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Takipte kalın.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Güçlü İletişim İçin 7 Güne 7 Öneri
Önceki yazı
Onur Durmuşoğlu WhatsApp Röportajı #kargayakonuş