Girişimcilerin Başarısının Sırrı “Kenar Etkisi” Mi?

girişimcilik

  • Öncelikle yazımıza başlıktaki gizemi çözmekle başlayalım.
  • Pek çok girişimci Steve Jobs, Acun Ilıcalı, Mark Zuckerberg gibi nice isimlerin geçmişlerine baktığımızda zengin, para pul içinde büyüyen kişiler olmadığını görürüz.
  • Başarılı olan bu kişilerin girişim hikâyelerine baktığımızda ise genellikle ellerinde kaybedecek bir şey kalmamış ve farklı girişimlerde bulunarak sundukları projeleri başarılı bir şekilde hayata geçirmişlerdir.

Aslında “kenar etkisi” dememizdeki sebepte budur. Yani kişinin ekonomik yönden rakiplerine nazaran daha düşük seviyede olması, bizim tabirimizle kenarda olması durumudur. Sizlere anlatmak istediğimiz konular ise; Girişimcilerin hayat hikâyelerinden yola çıkarak, kişinin hayatta ekonomik yönden kenarda olması girişimcilikte etkili bir faktör müdür? Bu durum girişimcilerin başarısını etkileyen bir durum mudur?

Girişimcilik hakkında neler biliyoruz?

Girişimleri başarıya ulaştıran sırlar neler? Genel olarak bu konular üzerinde duracağız.

GİRİŞİMCİLİK NEDİR?

Bu kavrama en genel ifadeyle, kar amacı ile riski üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı atılımdır diyebiliriz. Bildiğiniz üzere girişimcilik son yıllarda her yerde sıkça bahsedilen bir konu olmaya başladı. Teknolojinin gelişimi ile birlikte insanlar kafalarındaki projeleri hayata geçirmek için atılımlar yapmaya başladı. Artık kurumsal şirketlerdeki çalışma şartlarının ağır olması ve daha fazla para kazanma düşüncesi genel olarak insanları yeni girişimler yapmaya itiyor.

GİRİŞİMCİ KİMDİR?

  •  Kârlı iş fırsatları arayan,
  •  Kendi işini kurmak isteyen,
  • Başkalarının göremediği fırsatları gören ve bu fırsatları yeni bir iş fikrine dönüştüren,
  • Risk almayı seven ve bunun sonucunda kâr alan ya da zarara katlanan kişidir.

Yetenek, birikim ve cesaret özelliklerinin birleşimi girişimciyi meydana getirir.

GİRİŞİMCİLİK SÜRECİ

Girişimcilik süreci önceden planlanmış, sistematik bir süreç değildir.  Girişimcilik süreci bir fırsatın ortaya çıkması ile başladığı ve bu fırsatın ne zaman hangi şekilde ortaya çıkacağı kesin olmadığı için önceden tahmin edilmesi oldukça zor bir süreçtir. Ancak fikir ortaya çıktığında izlenecek adımlar vardır. Bunlar;

MOTİVASYONA SAHİP OLMAK

Girişimcilere en fazla gücü veren ya da onları iş fikrinden vazgeçiren unsurların başında motivasyona sahip olmak ya da olmamak gelmektedir. Motivasyona sahip olmak, o işi yapma hevesinin üst seviyede olması demektir. Motivasyona sahip olmak aynı zamanda, girişimi ortaya koyarken ortaya çıkan birçok sorunla yüzleşip bu sorunlarla baş edebilmeyi gerektirir. Girişimcinin motivasyon kaynakları: Bağımsız çalışma isteği, başkalarından emir almamak, mevcut işinden daha fazla para kazanmak, toplumsal itibar sahibi olmak, iş fırsatları hazır varken bunları kaçırmamak ve değerlendirmek istemek vs…

İŞ FİKRİ (ÖN FİKİR)

Girişimcilik için bir iş fikri ortaya atılırken şu üç soruya kesinlikle olumlu bir şekilde cevap verilmelidir:

1-) Çevrede değerlendirilmeye yönelik bir iş fırsatı var mıdır?

2-) Ortaya koyacak olduğum girişimi yönetebilecek bilgi, beceri, deneyime sahip miyim?

3-) Çevrede iş fırsatı var ve yeterli bilgi birikimine ve deneyimine sahibim. Fakat işi kurmaya yönelik kaynaklara sahip miyim? Üç soruya olumlu cevap verildiği takdirde iş fikri yapılabilir demektir.

ÇALIŞMA PROGRAMI (ZAMANLAMA)

Çalışma programında; iş kurma sürecinde yer alan faaliyetlerin zamanlaması yer almaktadır ve yazılı dosya haline getirilmektedir. Bu faaliyetler;

İş fikrinin ön değerlendirilmesi, iş planı dosyasının hazırlanması, yapılabilirlik (fizibilite) araştırması, işin kurulması, işin geliştirilmesi şeklinde sıralanabilir.

ÖN DEĞERLENDİRME

Bu aşamada, iş fikrinin ortaya konmasında bir engel olup olmadığı araştırılmaktadır. Ayrıca birden fazla iş fikri varsa hangisine odaklanılması gerektiği kararı da verilir. Bu aşamada şu sorulara cevap verilir:

İş fikrinin yerine getirilmesinde yasal gereklilik, izin, ruhsat gerekli mi?

İşin özellikleri ile iş fikrini ortaya koyacak olan kişinin yetenekleri örtüşmekte midir?

Piyasada, kuracağım iş yerinde çalışabilecek nitelikte personel var mıdır?

A ve B gibi iş fırsatları var, ama kaynağım sadece birine yeterli. Hangisine odaklanmalıyım?

YAPILABİLİRLİK (FİZİBİLİTE) ARAŞTIRMASI

Bu araştırma, kesin yatırım kararı alınmadan önce yapılır. Yapılması düşünülen yatırımla ilgili ekonomik, teknik, finansal ve hukuki bilgiler toplanılır. Tüm bu bilgiler toplandıktan sonra gerçekten kârlı ve yatırım yapılabilir bir alana, yatırım yapıp yapmayacağımıza karar veririz.

BAŞARILI BİR GİRİŞİMCİ OLMANIN SIRLARI

1.Risk almaktan korkmayın İnsanlar genellikle risk almaktan çekinebilir. Ancak girişimci olmanın temel gıdası, gereken noktada risk almaktan geçiyor. Başarılı girişimciler için işin bir parçası haline gelmiş risk, doğru yer ve zamanda alınması halinde, yükselişe geçmenize yardımcı olacaktır.

2.Başkalarına yardım edin Girişimciler, genellikle meşgul insanlar olarak bilinirler. Bu nedenle “Başka birine yardım etmek için zamanım yok! Ben zaten çok meşgulüm!” gibi söylemler sadece hüsrana uğratacaktır. Girişimci olarak insanlarla iletişim içerisinde bulunmanız, işinizin en önemli parçası olmalıdır. Öyleyse başkalarına yardım etmek için vakit kaybetmeyin.

3.Korkularınızdan vazgeçin Girişimciler, bir hata ya da fırsat gördüklerinde hızlı bir şekilde harekete geçmelidir. Omzuna binme korkusu ile asla başarılı bir girişimci olamazsınız. Bir girişimci olarak, korkularınızın size rehber olmasına izin verirseniz, sezgilerinizi dinleyemez ve gerekli riskleri alamazsınız. Kararlarınızın duygularınızla bulanıklaşmasına izin vermeyin!

4.Harika ortaklar edinin Girişim hikâyenizi tek başınıza elinizde taşımak istiyor olabilirsiniz. Ancak başarılı girişimlerin arkasında her daim harika bir ekip ve destek ağı olduğunu unutmayınız. Sizi eğlendirebilen, harika karakterlere sahip saygı duyduğunuz ortaklar tercih etmeniz en doğru adım olacaktır. Tek başınıza olduğunuzdan daha başarılı olabileceğinizi göreceksiniz.

5.Müşterilerinizin kim olduğunu bilin Sayısız girişimcinin başarısızlıkla sonuçlanan hikâyesinde, en temel sebeplerden bir tanesi de müşteri potansiyeli olmamasıdır. Bir işe başlamadan önce kimden para kazanabileceğinizi bilmeniz önemlidir. Firmanıza bir logo seçmeden yada bir finans planlaması yapmadan önce, hizmetinizi kullanacak müşteriler olduğundan emin olunuz.
6.Başarısızlıkla Pes Etmeyin Her girişimci, ilk deneyiminde başarısızlıklarla karşılaşabilmektedir. Bu nedenle şimdiden başarısızlığı kabullenmek, sonradan kabul etmekten daha iyi bir fikir olacak. Bir noktada başarılı olacağınızı düşünerek hedefe sıkıca tutunmak en önemli detay olacaktır. Unutmayınız ki başarısız olmak, başarılı bir girişimci olmanın yoludur.

7.Gurur duyacağınız bir şey üretin Bir şeyi sıfırdan yaratmayı sevin. Uzun süre yaşayacak bir şey… Zanaatkârlık zordur ama her zaman zoru sevin. Ürününüzü sadece kurumsal olarak değil, kişisel olarak da sahiplenin.

8.Başarıya giden yolculuktan keyif alın Başarılı insanlar esasen sürece ve yolculuklarına odaklanır. Eğer yolculuktan keyif almıyorsanız ömrünüzün büyük bölümünü bu uğurda harcamaya değer mi? Amacınız için sizinle beraber çalışan ekibin de en az sizin kadar keyif alması gerekmez mi? Ulaşmak istediğiniz yere asla ulaşamasanız bile bunun için geçen süre hayatınızın en keyifli dönemi olsa fena mı olur?

Şimdi birkaç hayat hikâyesiyle kenar etkisi olayını çözelim…

Howard Schultz (Starbucks)

Howard Schultz, Brooklyn’deki kamu projesinde büyümüştür. Her zaman, kamyon şöförü olan babasının ona sunduğu hayat tarzının ötesine geçmek istemiştir. Tüm zorluklara ve yoksulluğa rağmen, spor konusunda sivrilmiş ve Northern Michigan Üniversitesi’nden futbol bursunu kazanmıştır. İletişim alanında lisans eğitimini tamamladıktan sonra, Xerox’ta çalışmaya başlamıştır. O zaman küçük bir kahve dükkânı olan Starbucks’ın kahvesiyle büyülenen Schultz, 1987 yılında Xerox’u bırakıp Starbucks’ın hisselerini satın alıp şirketin CEO koltuğuna oturmuştur. 60 kahve dükkânıyla başlayan zincirin bugün dünyada 20.891 dükkânı vardır. Schultz, bu başarılı zincirle bugün 2 milyar dolarlık servetin sahibidir.

Jan Koum (Whatsapp)

Whatsapp’ın kurucularından biri olan Jan Kaum, Ukrayna’nın başkenti Kiev doğumlu. İnşaat işçisi bir baba ile ev hanımı bir annenin oğlu olan Koum, zor şartlar altında büyüdü. Sıcak suya erişimi olmayan bir köyde büyüyen Koum bir röportajında, telefon faturası gelmesin diye telefonla çok az konuştuklarını ifade ediyor. Annesiyle Kaliforniya’ya göçen Koum, ilk yıllarda burada temizlik işlerinde çalışarak geçimini sağladı. Jan Koum, 18 yaşına geldiğindeyse çok başarılı bir hacker oldu. 1997 yılında Yahoo’da altyapı mühendisi olarak işe giren girişimci, 2009 yılında ilk iPhone’unu aldı ve aklına yepyeni bir fikir geldi. O fikir ise her gün kullandığımız, elimiz ayağımız olan Whatsapp’tı.

Richar Branson (Virgin Şirketler Kurucusu)

İngiltere’nin Surrey bölgesinde dünyaya geldi. Babası avukat, annesi ise kabin memuruydu. (yani ailevi yönden gelir sıkıntısı yoktu) Bir avukatın tek oğlu olarak ondan beklenen yol olan babasının adımlarını takip etmek yerine 16 yaşında hem öğrencilik hayatında çeşitli sorunlar yaşadığı için hem de hayalleri, fikirleri ona farklı yollar gösterdiğinden okulu bırakma kararı aldı. Aldığı bu karar da Virgin Records’u kurmasını

sağladı. İlk girişimlerini müzik sektöründe yaptı, daha sonra diğer alanlara da kayarak milyarder oldu. Sahip olduğu Virgin Group bünyesinde 400’den fazla şirket bulunduruyor ve kurduğu uzay turizmi firması Virgin Galactic de bu şirketler arasında yer alıyor. Sıcak hava balonuyla okyanusların üzerinden geçmiş olan Branson, maceracı ruhu ve spor alanındaki başarılarıyla da ünlü biri.

Bu Örneklerden Anlamamız Gerekenler Neler?

Sunum başında sorduğumuz bir soru vardı, kişinin hayatta ekonomik yönden kenarda olması girişimcilikte etkili bir faktör müdür? Bu soruya örneklerimizden ve birçok girişimci hayatından yola çıkarak bakarsak, girişimcilik sistematik ve planlanmış bir süreç olmadığından, kişinin kendi düşünceleriyle ve hayal dünyasıyla ortaya çıkan bir durum olduğundan yani genel değil de öznel bir durum olduğundan dolayı soruya cevabımız her düşünce yapısına ve her girişimci adayının hayata bakış açısına göre değişir, kesin bilgi verilemez olacaktır.

Yani kişi, hayatında yaşadığı zorluklarla mücadele edip kendini bu sıkıntıdan kurtarma çabasıyla başarı merdivenlerini çıkabilirken aynı şekilde refah seviyesinde, ekonomik yönden sıkıntı çekmeyen biri de bu merdivenleri çıkabilir. Örnek verecek olursak, bir kişinin hayatı ekonomik yönden çok sıkıntılıdır ve bu durum onu çıkmazdan çıkarmak için bir fırsat olabilir, hayallerini süsleyen yaşama sahip olabilmek için bir hırsla işe koyulabilir veya tam tersi yaşadığı hayatı düşünüp ”hayatım belli benden ne olur ki?” gibi düşüncelerle ufkunu köreltebilir. Aynı şekil refah seviyesinde yaşayan biri bu hayatı avantaja dönüştürüp ekonomisini fikirlerine destek olarak kullanıp sağlam adımlarla ilerleyen bir girişimci olabilirken,  ”zaten durumum iyi bana bu kadarı yeter” deyip  kendini rahata alıştırarak girişim fikirlerini çöpe atan birisi de olabilir. Kısaca sorunun cevabına kişinin yaşam tarzını, tecrübelerini, yaşadığı sıkıntıları veya yaşadığı rahatlığı hedeflerine, girişimlerine nasıl yansıttığıyla alakalıdır diyebiliriz.

Başarının ölçütü bana göre kaç kişinin hayatında olumlu bir değişim yaratabildiğinizle doğru orantılı. Başarıya uzanan yolculuk boyunca başarının ölçütü olarak bunu düşünebiliriz. Fikriniz bol, hevesiniz her daim canlı olsun. Unutmayalım ki her yeni girişim bizimle birlikte ülkemize de can vermektedir.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Etkin İletişimde Dinlemenin Önemi
Önceki yazı
Instagram ‘Online Alışveriş’ Pazarına Gözünü Dikti!