En Güzelinden Amerika Gezi Notları Vol.13 – Washington D.C.

En Güzelinden Amerika Gezi Notları Vol.13 – Washington D.C.

Washington D.C. ile en güzelinden Amerika Gezi Notları serimizde devam ediyoruz. Ümit burnu keşfedilmeye çalışılırken, yanlışlıkla Kristof Kolomb tarafından bulunan bir ülkedir Amerika. Tabi o zamana kadar da sanıyoruzki, ülke topraklarında, huzurlu bir şekilde Kızılderililer yaşamaktadır. Yeni dünyanın getirisi olarak, yeni bir keşif yapılınca, başta Britanya Devleti ve diğer Avrupa ülkeleri hobi olarak başladıkları koloni devleti kurma heyecanlarını Amerika’ya taşımışlar. Mesela burada duyduğumuza göre, sadece Britanya’nın 13 kolonisi varmış eskiden.

18. Yüzyıla gelindiğindeyse, bu kolonilerin isyan etmeleri ve bağımsızlıklarını ilan etmeleri ile özgür bir devlet haline gelmiştir. Devletin asıl sahiplerinin –Kızılderililerin– yok edilip, Avrupa ülkelerinden gelen kişilerin özgürlük hareketi başlatması ne kadar bağımsızlık mücadelesi ve savaşı pek anlayamadığımız bir gerçek olarak da tarihteki yerini korumaya devam ediyor/edecektir. Gel zaman git zaman sanayi devrimi ile, ülkede oluşan genç nüfus faydasından da yararlanılarak hızlıca gelişme devresine girmiştir. Asıl süper güç haline gelmesi ise de, II. Dünya Savaşı sonrasında gerçekleşmiştir. Tabi, süper güç olan Amerika, kendi üzerinde koloni oluşturmamak için, farklı koloni arayışlarına girmiş ve dünyayı kontrol etmek için güçsüz devletleri kontrolü altına almış, almaya çalışmıştır.

Washington anıtıBir paragraflık Amerika tarihinden sonra, neden bunları yazdığımı belirtmeye gelelim. Dünya tarafından süper güç görülen, her olayın ardından çıkan bu ülke, Washington D.C.’den yönetiliyor. 50 eyaleti olan Amerika’da her eyaletin başkenti farklıdır. Ancak tüm federasyonun tek başkenti ve hiç bir eyalete bağlı olmayan şehir, Washington D.C.’dir. O zaman En Güzelinden Amerika Gezi Notlarına kaldığımız yerden devam edelim.

Maryland eyaletinde bulunan Lanham, önceki yazıda bahsettiğim üzere, Uluslararası Yaz Okulu’nun eğitimlerinin verildiği, Diyanet Center’ın bulunduğu şehirdir. Washington D.C. de Lanham şehrine yarım saat uzaklıktadır. Gelmişken gitmeme gafletine düşmedim tabi ki de. Açıkça söylemek gerekirse, şehre girer girmez tam bir hayal kırıklığı yaşadım. Ne beklediğimi ben de bilmiyorum ama bu kadar ruhu soğuk şehir hayatımda görmedim. Hani Yahya Kemal der ya Ankara’nın en güzel yanı İstanbul’a dönüşüdür diye. Üstat hoş söylemiş, doğru söylemiş ama gayet de sevinerek söylüyorum, Caaaanım Ankara. Ankara’mdan daha soğuk şehirlerde varmış dünya üzerinde.

En Güzelinden Amerika Gezi Notları Vol.13 – Washington D.C.Bu söylediklerimin üzerine azıcık da hevesiniz kaldıysa –hevesinizi ben aldım ama- gelelim gezilecek yerlere. Tüm gezilecek mekanları ‘The National Mall’ etrafında bulabilirsiniz. Kongre binası (U.S. Capitol Building), Washington Anıtı (Washington Monument), Beyaz Saray (White House),  Lincoln Anıtı (The Lincoln Memorial), Washington Anıtı, birçok müze ve Botanik Bahçesi (Botanical Garden) bu bölgenin çevresinde bulunmaktadır.

Ne yalan söyleyeyim o kadar soğukluk hissettim ki, fıtır fıtır gezmeye çalışan ben, bitse de gitsek olarak dolandım her yeri. Yine de biraz biraz anlatmaya çalışacağım bazılarını.

Beyaz Saray’ı hepiniz bilirsiniz. Bildiğiniz gibi değilmiş ama. Çünkü benim bildiğim gibi değilmiş. Ben sanırım daha büyük bir yer olarak bekliyordum. Bu da tabi ki beklediğim gibi çıkmadı. Çok fazla yaklaşamıyorsunuz. Korunaklarla çevrilmiş, her yerde polisler var. 12 Eylül saldırılarından sonra çevrede de, içerde de güvenlik önlemleri artırılmış. En çok dikkatimi çeken şey ise, Beyaz Saray çevresinde aktivistlerin çok fazla olması. Hatta bazıları çadır kurmuşlar. Uzun senelerdir de orada çadır kurup yaşayanlar var. Hatta bir çadırın pankartında insan hakları ihlallerini yapan ülkeleri listelemişler. İçlerinde Amerika’da dahil bir çok ülke var ve Türkiye’de sonlara doğru yerini almış listede. Beyaz Saray’ın içine de girebiliyorsunuz ama prosedürleri var. Eğer Amerika vatandaşı değilseniz, turlar için elçiliklerinize başvuru yapmanız ve prosedürleri tamamlamanız gerekiyor.

insan hakları ihlalleri

Ben kongre binasına gitmedim. Ama çevresinde dolanıp güzel fotoğraflar çekindim. Şu bir gerçek ki, her yer yeşil ve bundan ziyadesiyle memnun oluyorsunuz. Mesela Washington Anıtı’nın çevresi göz alabildiğine yeşillik. Anıtı görmeye değil de, çimene basıp, biraz huzur bulmak için güzel yer aslında. Gezerken o kadar sıkıldım, o kadar daraldım ki Lincoln Anıtı’nı görünce bile, aman burası hastanedir deyip, yürümeye devam ettim. Varın siz anlayın ne durumda daraldığımı.

Ancak şunu da demeden geçemeyeceğim ki, 2 noktası buranın takdire şayan: Müzeler ve yeşillik. Tam bir müze cenneti diyebiliriz. Çok sayıda müze var ve bu müzeler alelade yapılmış müzeler değil, hepsi de tam donanımlı. Yeşilliği de başkent ve büyük şehir olduğu için sevdim. Bir parça yeşillik için saatlerce yol gitmek zorunda kalmıyorsunuz.

Tabi bir de buranın bir üniversitesine gittim ki, oraya detaylı detaylı ballandıra ballandıra eğitim sistemi volümünde değineceğim.

Demem o ki, eğer ki Amerika’yı keşfetmek istiyorsanız, ilk geleceğiniz yer Washington D.C. olmasın. Bir aktivist olarak çadır kurmak istemiyorsanız tabi ki.

Devam edeceğiz anacım. Yeni notlarda görüşmek üzere.

Her şey, her zaman güzel olacak.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Instagram Sınırsız Beğeni
Önceki yazı
Instagram Kullanımı Hakkında Bilgiler