Cevizlik Girişimler: Başkan’a

Cevizlik Girişimler: Başkan'a

Diyelim ki sokakta yürürken kırılmış bir kaldırım taşına takılan insanları gördünüz ve o kaldırım taşının yenilenmesi gerekiyor ama belediyenin bundan haberi yok. Ya da evinizin önünde bir yol çalışması başladı ve günün sonunda bir çukur unutuldu ve kimse bir şey yapmıyor.

O halde siz yapın! Sorunun fotoğrafını çekin ve Başkan’a gönderin. Bölgenin belediyesi sorunu çözmek için yola koyulsun. Ne dersiniz? İşte tam olarak bu sorunlara çare olacak bir uygulama geliştirildi; Başkan’auygulaması.

Başkan’a, belediyeler ve halk arasındaki iletişimi güçlendirmeyi hedefleyen bir mobil uygulama.

İşte yeni çağın şikayet kutusu. Aslında bir şikayet kutusu da değil. Kullanıcı olarak siz de vatandaşlık görevi yapmış, yönetime katılmış ve sorunların iletilmesinde önemli bir rol almış oluyorsunuz.

Uygulama, kullanıcının hızlı bir şekilde sorunu / öneriyi ilgili belediyeye kolayca iletilmesini sağlıyor. Kullanıcı hangi lokasyonda ise gönderilen fotoğraf otomatik olarak o bölgedeki belediyenin sistemine düşüyor. Şu an ilgili şikayetler belediyelere mail aracılığı ile iletiliyor. Ama belediyeler dilerlerse web tabanlı yönetim panelinden ilgili şikayete cevap da verebiliyor.

Sistem bu kadar basit ve kolay işliyor.

Malatya Teknoparkta bulunan Güneş Arge tarafından geliştirilen uygulama şu an hem android hem de ios mobil cihazlarında kullanılabiliyor. Sistemde ayrıca belediyelerin kullandığı web tabanlı bir yönetim paneli de bulunuyor. Tamamiyle bulut tabanlı çalışan sistem hem vatandaşa hem de belediyelere ücretsiz olarak sunuluyor. Aslında bu girişim de bir vatandaşlık örneği.

Akıllı şehirler konseptine aşina olduğumuz şu dönemde Başkan’a uygulaması ile bir çok sorunun önüne geçileceği, ya da var olan sorunların zamandan tasarrufu sağlanarak çözüme kavuşturulacağı öngörülüyor. Yine bu uygulama ‘aktif vatandaşlık’ rolümüzü üstlenmemiz için de bir kolaylık sağlamış oluyor.

Oldukça da ilgi gören uygulama 2 haftada 200 ‘e yakın kullanıcı ile 3172 şikayet almış.

Şikayet edecek ne çok şey bulmuşuz öyle.

Proje yöneticisi olan Hakan Karadayı “Başkana uygulaması ile aynı mantıkta çalışan bir mobil uygulama henüz geliştirilmedi ancak çok yakında çıkacağını düşünüyoruz. Bunun gibi örnek uygulamalar arttıkça daha fazla geliştirmek ve faydalı olmak için elimizden geleni yapacağız.” diyor.

1 yıl içerisinde 1 Milyon kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen uygulama tüm kullanıcılara ücretsiz sunulacak.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
SEO ve İçerik Pazarlama İlişkisi
Önceki yazı
Cevizlik Girişimler: misface