Blog nedir ve insanlar neden blog yazar?

Kargalama
77 okunma
1 Yorum

İnternet dünyasına adım atan her kullanıcı belli bir süre sonra “Blog” kavramını görecek veya tanımak isteyecektir. Nitekim 2000’li yıllardan sonra internetin bu kadar büyük bir bilgi ağına dönüşmesindeki en büyük paylardan birisi de yine blogların sunmuş olduğu içeriklerdir.

Günümüzde artık her türlü konuda blog var ve Türkiye’nin blog okuma istatistiklerine veya bilgiye bloglar üzerinden ulaşma istatistiğine baktığımızda düşündüğümüzden çok daha büyük bir kısımın aslında aktif olarak bloglardan faydalandığını görebiliyoruz. Yani tüm dünya için olduğu gibi aynı şekilde Türkiye için de bloglar oldukça büyük bir öneme sahip. Özellikle sosyal ağların artık insanlara sıkıcı gelmesi ve istediği bilgiler hakkında detaylar sunamaması nedeniyle bloglar, sosyal ağlara oranla birkaç adım daha ileriye çıkmaya başlamıştır.

Neden insanlar blog yazar?

İnsanların en doğal dürtülerinden birisi de paylaşmaktır. Bununla birlikte yazma dürtüsü de yine insanların rahatlamasına yardımcı olan aktivitelerin başlıcaları arasında yer alır. Denemeleri ile ölümünden asırlar sonra bile hatırlanan ve takdir edilen Michel de Montaigne için de Sherlock Holmes karakteri ile insanları büyüleyen Sir Arthur Conan Doyle‘un da eserleri bu ihtiyaç ve zevklerin doğrultusunda meydana çıkmıştır. Yani bloglar temelde hem bir paylaşma hem de yazma ihtiyacından ortaya çıkmaktadır.İnsanlar neden blog yazar konusuna verilebilecek sayısız cevap ve sayısız da yanıt var aslında.

Günümüzde bir çok insan sadece zevk için ve ilgi alanı hakkında öğrendiğimizi paylaşmak için blog yazıyor. Fakat diğer yandan işi hakkında blog yazan veya kurumsallaşmış olan blog şirketlerinin de varlığını yok sayamayız. Anlayacağınız kimi insanlar sadece yazmak için kimi insanlar para kazanmak için kimi insanlar da iş dünyasında prestij sahibi olmak için blog yazabiliyor.  Ayrıca günümüzde artık en büyük şirketler dahi blog yazarak müşterilerine bazı konularda ipucu veriyor ve detaylı bilgi sunuyor. Yani internet dünyasında iletişimin olmazsa olmaz parçalarının arasında bloglar ve bloglamak geliyor.

İlginizi Çekebilir

1 Yorum. Yeni Yorum

  • Blog yazarken okunmak için hiç çaba sarf etmiyorum. benim sadece yazma ihtiyacımı gidermek için iyi bir yol olarak kalacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Akıllı Telefonlar Hayatın Neresinde?
Önceki yazı
Mark’ın Oculus’u ile Avatarlar Dünyasına Geçiş