Ben de Buradayım Adamım!

Ben de Buradayım Adamım!

100 Kişiye sorduk gibi araştırmalardan da bazen ilginç sonuçların çıkabildiği büyük bir gerçektir. Örneğin, erkekler ve kadınlara ilk bakış hakkında bir test uyguluyorlar. Bu testte kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı “İlk görüşte karşı cinsin neresine bakarsınız?” şeklinde soru soruluyor. Teste erkeklerin verdiği popüler cevaplar gözler, giyim, göğüsler, kalçalar şeklinde gidiyor. Kadınlarda ise bu test sorusuna verilen cevap erkeklere oranla büyük bir farklılık gösteriyor. Kadınlar bu yapılan araştırma sonuçlarına göre ilk görüşte gülüşe ve dişlere baktıklarını daha sonra diğer detayları göz önünde bulundurduklarını söylüyor. Diyorum ya beyler, kadınlar gerçekten de nadide varlıklar. Belki de sırf bu yüzden kadınların değerini bilmemiz gerektiğini tekrardan hatırlatma ihtiyacı duyabiliriz.

Erkekler, testin sonucunda da görüldüğü gibi kadınların ilgisini çekmek ve herkes tarafından beğenilen bir yakışıklılığa sahip olmak için mutlaka daha beyaz ve parlak dişlere sahip olmak istiyor. Zaman zaman televizyonda yayınlanan diş macunu reklamlarından birini izleme şansınız olmuştur. Bu reklamlarda genellikle hep gülüşü güzel, dişleri beyaz olan adam kadın için daha çekici olarak tasvir edilir. İşte bu yüzden erkeklerin beyaz diş takıntısı gerçekten haklı ve yerinde bir takıntıdır. Beyaz ten rengine sahip olan erkeklerin siyahi erkeklerin dişlerini kıskanırlar.

Hadi gerçekçi olalım. Dişlerimizi daha sağlıklı tutmak çoğu zaman biz erkekler için ikinci planda yer alır. İlk planda yer alan ise gerçekten “Hey, ben de buradayım adamım!” diye seslenen beyaz ve iç açıcı dişlere sahip olmaktır. Bunu sağlamak için birçok markanın X beyazlığı, X Esintili ve ferahlatıcı etkisi yok, übertronik bilmem ne beyazlık gibi ürünlerini kullanıyoruz. Asıl ilaç ise hepimizin sahip olduğu ama aklımıza hiç gelmeyen bir şeyde saklı.

Romalı kadınlar da beyaz dişleri en az günümüzdeki kadınlar kadar çekici buluyorlardı. Doğal olarak o zamanlarda diş macunu markaları olmadığı için daha etkili çözümlerin bulunması gerekiyordu. Ağaçlar ve şifalı olduğuna inanılan bitkiler diş beyazlatma konusunda Romalı genç delikanlıların uzun süre medet umulan yegane malzemeleri olmuştu. Yine de bunlar yeterli değildi ve daha beyaz dişlerin sırrı için biraz daha derine inmek gerekiyordu. Nasıl olduğu bilinmez ama Romalılar en sonunda şifalı bitkilere olan inançlarını yitirmiş olmalı ki farklı alanlara yönelmişler. Son adımda ise nihai çözüm bulunmuş; idrar.

İdrar içerisinde amonyak barındırıyor ve gerçekten dişleri beyazlatmaya yardımcı oluyordu. Kısa süre sonra Romalılar daha beyaz dişlere sahip olmak için vakit kaybetmeden idrarlarını kullanmaya başladı. Romalılar için artık idrar sadece vücuttan çıkan bir atık değildi. O artık diş macunu işlevine sahip şifalı bir elementti. Uzun süre dişlerde kullanılan ve etkisi görülen Romalıların bu şifalı elementi daha sonradan kıyafetlerdeki lekelerin çıkartılmasında da kullanıldı ve başarıyla sonuçlandı.

Bugün, dişlerimizi beyazlatmak için çok daha zahmetsiz olan diş macunlarını ve sayısız markanın X esintili ferahlatıcı etkisini kullanıyoruz. Romalıların buldukları bu çözüm ile gerçekten beyaz dişlere sahip oldukları iddiası ise hurafe değil. Bu tamamen bilimsel bir gerçek. Tabi hal böyle olunca Romalı kadınların da o zamanlarda dişleri beyaz olmayan erkekleri daha çok tercih etmeye başlamış. Böylesi bir durum elbette tesadüf olamaz. Kim dişlerini idrarla beyazlatan bir genç delikanlıyı çekici bulabilir ki? Diş doktoruna yakın zamanda kontrole gitme gibi bir düşünceniz varsa artık dişlerinizin beyazlama sorununu nasıl halledeceğinizi biliyorsunuz. Bu arada unutmadan, artık Antik Roma’da filan değiliz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
TRT Arşiv Zaman Çizelgesi Özelliğiyle Yayında
Önceki yazı
Booking.com Türkiye Faaliyetleri Durduruldu