Booking.com Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

Booking.com Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

1- Booking.com Hakkında

The Priceline Group iştiraki olan Booking.com, internet üzerinden oda satışı yapan otel rezervasyon sitesidir. Her gün Booking.com üzerinden 1.200.000 ve üzerinde geceleme rezervasyonu yapılmaktadır. Booking.com web sitesi ve uygulamaları, hem eğlence hem de iş pazarından ziyaretçileri çekmektedir.

1996’da kurulan Booking.com, küçük aile pansiyonlarından executive daireler ve beş yıldızlı lüks otellere kadar her tür konaklamada en iyi fiyatı garantilemektedir. Uluslararası özelliğe sahip Booking.com, 40’ın üzerinde dilde hizmet vermekte; 226 ayrı ülke ve bölgede 1.190.210 aktif tesis sunmaktadır.

2- Booking.com Türkiye Faaliyetleri Durduruldu

TÜRSAB kendi sitesinden yaptığı açıklama ile açılan dava sonucu Booking.com haksız rekabet oluşturan faaliyetlerini durdurulması kararının alındığını duyurdu. Dünya çapında kullanılan ve turizm planlamalarının başvuru kaynaklarından olan Booking.com otel karşılaştırma sitesi. Aynı zamanda rezervasyon yapılabiliyor ve otellerle ilgili tüm bilgilere erişilebiliyor. TÜRSAB bugün itibariyle yaptığı açıklamada, kurumun haksız rekabet oluşturduğu gerekçesiyle Türkiye’de faaliyetlerinin durdurulduğunu duyurdu.

Hollanda menşeli Booking’in faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararı

İşte Hollanda menşeli Booking firmasının faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararı:
Hollanda menşeli Booking’in faaliyetlerinin durdurulmasına yönelik mahkeme kararı

3- Konuyla İlgili Tarafların Açıklamaları

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, Booking.com’un kapatılmasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Sayan, kendilerine bu yönde bir şey ulaşmadığını belirterek, şunları kaydetti, “Biz de gazetelerden bu durumu okuduk. Yalnız şöyle bir durum var; bizim mevzuatımızda rekabete aykırı işlem nedeniyle internet sitesi kapatmaya ilişkin bir hüküm yok. Bu kararı kimin verdiğine bakarız. İnternet sayfası engellemeyle ilgili merciler belli. O mercilerden gelecek kararı görmemiz lazım. Benim gazetelerde okuduğum şekliyle engellemek mümkün değil. Haberlerde yer alan hususlar rekabetle ilgili hususlar. Bundan dolayı biz engelleme yapamıyoruz. Bizim engelleme yaptığımız durumlar, kamu güvenliği, kişi hak ve özgürlüklerinin korunması ile ilgili durumlar. Ticari olarak katalog suçlar var, uyuşturucu madde temini gibi… Otel rezervasyonunda rekabetin engellenmesi katalog suçlara girmiyor.”

Mahkeme kararıyla ilgili bir yazı elinize ulaştığında nasıl bir yol izleyeceksiniz? sorusuna da Sayan, “Bunu neye dayandırarak söylediklerini görmeden bir şey demem mümkün değil. İcraata uygunsa uygulanır ama rekabetle ilgili hususla site erişime kapatılamaz.” yanıtını verdi.

TÜRSAB’ın kendi sitesinde konuyla ilgili yaptığı açıklamayı linkte ve aşağıda bulabilirsiniz.

TÜRSAB’dan Önemli Açıklama /TÜRSAB Tarafından Açılan Davada Booking.Com’un Haksız Rekabet Oluşturan Faaliyetlerini Durdurma Kararı Verildi. Değerli üyeler, Birlik üyesi seyahat acentaları ile turizm sektörünün önemli sorunu olan ve booking.com internet sitesi üzerinden yürütülen seyahat acentaları aleyhine haksız rekabet oluşturan faaliyetlerin durdurulmasına yönelik; TÜRSAB tarafından İstanbul (5).Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın, 29.03.2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşmasında TEDBİR TALEBİMİZ KABUL EDİLMİŞTİR.

Sayın mahkeme; Davacı tarafın tedbir talebinin kabulüne, Davalı meslek örgütünün üyelerinin ileride telafisi mümkün olmayacak zarara uğrayacakları ihtimaline binaen Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar vermiştir.

TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2.543.992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştır.

Konu bilgilerinize sunulur. Saygılarımızla, TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ (TÜRSAB)

4- Konuyla İlgili Sosyal Medya Tepkileri

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Ben de Buradayım Adamım!
Önceki yazı
Yılın En İyi Sosyal Medya Eğitmeni