TRT Arşiv Zaman Çizelgesi Özelliğiyle Yayında

TRT Arşiv Zaman Çizelgesi Özelliğiyle Yayında

Kargastik bir dijital hareket bu kez TRT’den geldi. Dünyada sayılı ülkede uygulanan arşivlerin detaylı olarak tasniflenerek yeniden prodüksiyon yapılanların dijital dünyaya taşınması işlemine TRT de katıldı. TRT Arşiv’in açılması ile birlikte sosyal medya paylaşımları hızla yayıldı.

47 Yıllık Dijital Arşiv

1968 ve 2015 yılları arasında olan tüm arşivi dijital ortamda izlenmeye açan TRT dün proje lansmanını gerçekleştirdi. Siteden görüldüğü üzere ana başlıklarda “Kişiler, Zaman, Yer, Olay, Programlar, Diziler, Özel Videolar” yer alıyor. TRT Arşiv’de geçmiş siyasi tartışmalardan futbol maçlarına, futbol maçlarından müzik yayınlarına ve eski dizilere kadar farklı konularda içerik türleri var.

TRT Önemli Bir Birikim Kaynağı

TRT Genel Müdürü Şenol Göka, TRT’nin yayın hayatına başladığı günden itibaren ve hatta onun öncesinde de çekilmiş görüntüleri, arşivinde biriktirdiğini belirterek, “TRT’de son derece önemli bir birikim var. Daha sonra eklenen çalışmalarla da bu arşiv çok büyük bir zenginliğe kavuştu ve bunun bir şekilde açılması gerekliydi. O hafızanın tekrar gündeme getirilmesi gerekiyordu, siyasi, kültürel ve sosyolojik açıdan.” dedi.

TRT Arşiv Zaman Çizelgesi Özelliğiyle Yayında

Göka, zaman içinde çeşitli sektörlerin nereden nereye geldiğinin de arşiv sayesinde görülebildiğine değinerek, şöyle devam etti, “Bütün bunlar hakkında bir fikir sahibi olabilmek, aynı zamanda nostalji duygusunu uyandırabilmek de gerekliydi. Belki biraz güleceğiz, hüzünleneceğiz ve duygusallaşacağız. Çünkü, bu nostalji duygusunu uyandırmak son derece önemliydi. Geçmişle günümüz arasında bir karşılaştırma yapabilmek açısından son derece önemliydi. Bütün bunları yerine getirebilmek, biraz da vatandaşlarımıza geçmiş ve günümüz arasında bir karşılaştırma yapabilme fırsatı vermek için böyle bir çalışmaya gerek duyuldu.”

Zaman Çizelgesi Özelliği

Sitede yer alan araçlardan biri de zaman çizelgesi özelliği. Bu özellikle seneye göre videolara ulaşabilirsiniz. İzlemeler TRT’nin kendi video oynatıcısı ile gerçekleşiyor. Video sitelerinin çoğunda YouTube, Vimeo gibi platformlar kullanılırken TRT tercihini özgün bir oynatıcıdan yana yapmış. İnternetteki kaliteli içeriğe oldukça güzel ve başarılı bir örnek olarak dikkat çeken TRT Arşiv çevrimiçi kullanıcılar için kaliteleri vakit imkanı sunacak.

Güncelleme: TRT Arşiv projesi trtarsiv.com adresinden kaldırılmıştır. YouTube Kanalı ve TRT Web Sitesi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Şaka Değil: 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü
Önceki yazı
Ben de Buradayım Adamım!