Twitter Mavi Tik Özelliğini Herkese Açıyor

Twitter mavi tik uygulamasının onaylama sürecini herkese açmaya başlayacak. Dün Periscope’tan yaptığı yayında, mavi tik işaretini tüm kullanıcılar için genişletmenin üzerinde çalıştıklarını belirten Jack Dorsey, “Niyetimiz onaylamayı herkese açmak,” dedi. “Ve bunu zorlaştırmadan, insanların kendileriyle ilgili daha çok bilgiyi teyit edebilmelerine izin vererek, yargılamadan ve taraf tutmadan yapmak istiyoruz.”

Hatırlarsanız Jack Dorsey geçen aylarda, onaylama sürecinde sorunlar olduğunu kendi platformundan itiraf etmiş, ürün geliştirme biriminden bir ekibi bu süreci yeniden gözden geçirmeleri için görevlendirdiğini belirtmişti.

Bu konuda daha hızlı iletişim kurmalıydık: Temsilcilerimiz hesap onaylama politikamızı doğru bir şekilde takip ediyordu. Ancak bir süre önce sistemde sorunlar olduğunu ve yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini fark etmiştik. Ve bu konuda hiçbir şey yapmamakla hata ettik. Şu anda hızlı çözüm üretmek için üzerinde çalışıyoruz.

Toplumda yaygın olarak tanınan şahsiyetlerin gerçek hesaplarıyla üçüncü şahısların açtığı fake hesapları ayırt etmek için uygulanan mavi tik zamanla bir güven ve statü sembolü oldu çıktı. Fakat bu biraz da Twitter’ın mavi tik hakkını yalnızca şöhretlere tanımasından kaynaklanıyor. Uygulamanın, Twitter’ın sanki bu insanların arkasında durduğu, söyledikleri ya da paylaştıkları her şeyin doğruluğuna inandığı şeklinde bir algıya yol açması, yarattığı kafa karışıklığı yüzünden şirket için de bir sorun teşkil ediyor.

Bu arada dünkü Periscope yayını Twitter’ın, son zamanlarda başlattıkları, şirketin sağlığını açıkça tartışma girişimlerinin devamı niteliğinde. Platformun dezenformasyon, bot etkisi, küçük düşürücü ya da yasadışı içerikler gibi diğer sorunlarının da konuşulduğu yayının şeffaflığını ve açıklığını vurgulamak için Dorsey’ne şirketten başka yetkililer de katıldı.

Bir sonraki yayının ne zaman olduğunu belirtmese de bu gayriresmi yuvarlak masa toplantılarına devam etmek istediklerini belirten Dorsey’in son sözleri şirketin, içine girdikleri bu yeni dönemi açıklar nitelikte: “Önümüzde çok iş var ve bunlar bir gecede olup bitirilecek şeyler değil. Ama biz size karşı elimizden geldiğince açık olacağız.”

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Ercüment Büyükşener WhatsApp Röportajı #kargayakonuş
Önceki yazı
Cevizlik Girişimler: SlidenJoy Çoklu Ekran