Toplu Taşımada Turnike Sistemi Ortadan Kalkıyor, Akıllı Telefonlarınız Ulaşım Kartı Yerine Geçiyor.

Elektronik Biletleme Sistemi (Electronic Ticketing System – ETS), otobüs, vapur, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına binerken kullandığınız ulaşım kartınızdaki ‘kontörüm bitti’ endişesine ve ‘fazla kontörü olan var mı’ arayışına son verecek. Üstelik ulaşım kartınızı ya da cep telefonunuzu cebinizden, çantanızdan çıkarmaya gerek kalmayacak. Sistem sizi giriş yaparken otomatikman algılayacak. Böylelikle turnike sistemi ve turnike önünde kalabalığın birikmesi de ortadan kalkacak.

Avrupa Birliği tarafından onaylanan Ar-Ge bütçesi 4 milyon Avro olan ve İTEA ile TÜBİTAK onayı alan akıllı ulaşım altyapı projesi ETS uygulamaya geçtiğinde cep telefonunuzu toplu taşıma araçlarında bilet olarak kullanabildiğiniz gibi, kontörünüz bittiğinde mobil uygulama aracılığı ile anında yükleme yapabileceksiniz.

İlk kez bir Türk firmasının konsorsiyum liderliğini üstlendiği ETS Projesi, 5 ülkeden 8 firma tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Projenin uluslararası ortakları 18 Ocak 2018, Perşembe günü Konsorsiyum Lideri Elektronet’in evsahipliğinde Türkiye’de biraraya geliyor.

Yıldız Teknopark İkitelli Yerleşkesi’nde yapılacak toplantıya ELEKTRONET (Türkiye), TMOB (Türkiye), SIVECO(Romanya), CONVEX (Romanya), DTS (Güney Kore), IDI-EIKON, NTB (İspanya) ve ISEP-GECAD (Portekiz) firmaları, üst düzey temsilcileri ile katılıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı tarafından da desteklenen ve dünyaya teknoloji ihraç eden Türk firması Elektronet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaptana, Elektronet CTO Ali Çekmeceligil, Elektronet Üretimden Sorumlu Genel Müdür Ramazan Ötük, Elektronet Proje Yönetim Ofisi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bengü Türk ve proje ortaklarının ile birlikte hazır bulunacakları toplantıda ETS Projesi’nde gelinen son nokta kamuoyu ile paylaşılacak, turnike sistemini ortadan kaldıran DEMO uygulaması ilk kez deneyimlenecek.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
İstanbul Teknik Üniversitesi Qs Wur By Subject Sıralamalarında Türkiye Birincisi
Önceki yazı
Online Alışverişe ‘Aşk’ Karıştı