Tesla ve Ford Ekseninde Yeni Dünya

Tesla ve Ford Ekseninde Yeni Dünya

Tesla ve Ford isimleri bundan 15 sene önce yan yana değildi. Tesla, 2013 yılında kurulan elektrikli araç ve elektrikli araç motor parçaları tasarlayan, üreten ve satan bir Amerikan şirketi. 14 yıllık geçmişi olan yeni dünyanın gözbebeği Tesla, bir asırı aşkın köklü geçmişi olan Ford piyasa değerli olarak geride bıraktı. Ford 45.1 milyar dolar piyasa değerine sahipken Bloomberg’in verdiği bilgiye göre Tesla 47.8 milyar dolar piyasa değerine sahip.

Tesla, 2016 yılında 70.000‘den fazla araç satarken, Ford 6.7 milyon araç satışı gerçekleştirdi. Sadece piyasa değeri odaklı değil sayıların gözümüze batırdığı katma değerin, iş modelinin, inovasyonun önemi çarpıcı bir şekilde ortaya çıkıyor.

Tesla 2017 yılı ilk çeyreğinde neredeyse yarısı Model X olmak üzere 25.000 araç sattı. NASDAQ borsasında işlem gören halka açık şirket olarak yatırımcıların dikkatini üzerine çekmesi için yeterli oldu. Çünkü Tesla satışla ilgili bu açıklamayı yaptığında hisse değerleri %5 artmıştı. Yeni dünya düzeninde hızla yerini alan ve gücünü gösteren Tesla kendi hakkında yapılan olumsuz iddialara karşı Elon Musk ile cevap verdi. Tweet kısa sürede binlerce kişiye ulaştı.

Ford, 100 yılı aşkın bir süredir araba üretmekte ve değeri, elle tutulur sonuçlardan oluşmakta. Bloomberg ile konuşan AutoPacific analisti Dave Sullivan gibi düşünen bazı kişiler için Tesla’nın Ford’un önüne geçmesi “hesaplanamamakta.” Sullivan’ın söylediğine göre Ford’un küresel ağına ve derinliğine sahip bir firmanın aniden Tesla ile aynı veya daha az değere sahip olması oldukça şaşırtıcı.

Tesla’nın büyüme potansiyeli hisse fiyatlarının içerisinde yer alıyor. Elon Musk, 2018 yılında Model 3’ün yayımlanmasının ardından Tesla’nın 500.000 araca kadar üretebileceğini söylüyor. Bu miktarın gerçekten üretilip üretilmeyeceği ise henüz belli değil. Ancak Tesla, yatırımcılar dahil pek çok kişinin heyecanlı olduğu bir marka olmakta ve iyi haberler piyasanın hareketlenmesini sağlanmakta. Tesla ve Ford’un aynı değere sahip olması, iki firma arasındaki farkı ve heyecan yaratan bir firmanın insanlardan yatırım alabilme yeteneğini daha da ortaya çıkartıyor.

Yeni dünya kargastik. Yenileniyor ve gelişiyor. Her sektörü başta teknoloji eksenli olanları değişime sürüklüyor.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Tesla Model X İzlenimler, Görüşler
Önceki yazı
Ülker 1 Nisan Şakasıyla Kriz Krizi Doğurdu