SEO Çalışmalarının Faydaları Nelerdir?

Dijital dünyaya adım attığınız anda fark edeceğiniz ilk şey mısır tanelerinin peşinde koşanın bir tek siz olmadığıdır. Evet, dijital dünya adeta bir mısır tarlası! Bizler de yayıncı olarak bu tarlanın kargaları oluyoruz, potansiyel müşteriler de tarlanın en verimli mahsülü yani mısırlardan ibaret.

Bu koca mısır tarlasında tek başına olmadığınızı fark ettiğinize göre rekabete de önem vermeye başlamışsınızdır. Dijital dünyada rakiplerinizle boy ölçüşebileceğiniz birçok alan var ve bunlardan en önemlilerinden biri SEO adını verdiğimiz arama motoru optimizasyonu. Optimize olun, kargalara gelmeyin.

İster inanın ister inanmayın ancak artık arama motorunda mağlup olan bir karganın açıkçası tarlada yeri yok. Peki, siz SEO çalışmalarınıza hız kazandırdığınız anda bu tarladan hangi avantajları mahsul olarak kaldırabileceğinizi biliyor musunuz? Bilmiyorsanız işte SEO çalışmalarının sitenize ve markanıza katabileceği değerler;

1- Düşük Maliyetle Kullanıcıya Ulaştırıyor

Dijital dünyada kullanıcılara ulaşmak için reklam yapmanız ve bir şekilde kullanıcılara ben buradayım diyerek sizin de tarlada olduğunuzu belli etmeniz, göstermeniz gerekiyor. Eğer bunu Adwords ve PPC benzeri yöntemlerle yapmak durumunda kalırsanız geri dönüşler net oluyor ancak cebinizden her ay veya her kampanyada çıkacak miktar aynı oranda net oluyor.

Sürekli olarak bu tür çalışmalar yapmak ne yazık ki bitmek bilmeyen bir maliyet tablosunun ortaya çıkmasına neden oluyor. İşin tuhaf tarafı, bir süre sonra dönüp baktığınızda Adwords ve diğer PPC kampanyalarına harcadığınız rakamdan daha az ciro yaptığınızı fark ediyorsunuz.

Oysa SEO tüm bunlarla karşılaştırdığımızda kesinlikle daha masrafsız bir yöntem. Gerekli optimize çalışmalarınının sürekli ve düzenli olarak yapılması durumunda insanlar tarafından arama motorlarından sürekli bulunabilir olabilirsiniz ki, bu da sürekli olarak müşterilerin web sitenize siz uğraşmadan ve büyük harcamalar yapmadan gelebileceği anlamına geliyor.

2- Web Sitenizin Trafiğini Arttırıyor

SEO özellikle son yıllarda çok önemli değişimler yaşadı. Eskiden olduğu gibi artık sadece link çalışmalarıyla bir köşeye oturup aylarca edindiğiniz başarının sefasını sürmek pek mümkün değil. Yine de SEO hala web sitenizin doğal yoldan trafiğini arttırmak için size yardımcı olabilecek en doğal araç.

Uygulanacak başarılı SEO stratejileri sayesinde web sitenizin ziyaretçi trafiğinin gün be gün düzenli olarak artış gösterdiğini görebilirsiniz. Eeee, buraya kadar gelen internet ziyaretçilerinin hepsi elbette boş geri dönmeyecektir. Bazısı tarlanızın mısırı olacak ve ürün yada hizmet satın alarak sitenizden geçecektir.

3- Sitenize ve Markanıza Yüksek Güvenilirlik Sağlıyor

Kim ne düşünürse düşün, Google internet kullanıcılarının gözünde en güvenilir internet şirketlerinden biri. SEO yaparak sitenizi ilgili kelimelerde rakiplerinizle omuz omuza rekabete çıkartmanız sizi müşterilerin gözünde otomatik olarak güvenilir bir marka haline getiriyor. Düşünsenize arama yapan kullanıcı bir sürü sonuca erişiyor ve bu sonuçlardan hangisini tercih etsem acaba diye kararsızlık yaşıyor.

Eğer sizin siteniz de o arama sonuçlarının arasında yer almıyorsa muhtemelen internet kullanıcısının sizin sitenizden veya sizin sunduğunuz servislerden zerre kadar haberi olmuyor. Bu durumda siz işinizi en iyi yapan olsanız da kazanan taraf hep reklamını en iyi yapan ve SEO’da güçlü olan taraf oluyor.

4- Reklamlar mı? Hangi Reklamlar?

İnternet kullanıcılarının oldukça büyük bir kısmı internet sitelerini ziyaret ederken oradan buradan fırlayıp içeriğin önünü kapayan reklamlardan rahatsızlık duyuyor. Siz de sadece Adwords ve benzeri yöntemleri kullanmaya başladığınız anda bu reklam çöplüğünde yer alan bir marka olacaksınız. Tamam belki sizin markanızın bunlarla hiçbir ilgisi yok. Hatta siz gayet masum bir şekilde ödemenizi yaptınız reklamınızı verdiniz ancak ne yazık ki internet sitesi sahipleri söz konusu gelirleri olduğunda kullanıcıların gözünün yaşına bakmıyor.

Reklamlarınızı gören kitle reklam yoğunluğundan dolayı size kıl kaparken, bir diğer kitle internet tarayıcısında kullandığı reklam engelleme aracı sayesinde zaten reklamlarınızı görmeyecek. Oysa arama motoru optimizasyonunda kullanıcının sizden kaçışı yok. İnternet tarayıcısında reklam engellemeye dair bir eklenti olsa bile arama motoru sonuçlarında linkiniz öyle veya böyle görünecek. Bu da ziyaretçinin size ulaşabilme potansiyelini arttıracak.

5- Rakipleriniz Orada!

SEO’nun önemini büyük veya küçük artık tüm işletmeler ve kuruluşlar anlamış durumda. Şuan herkes SEO’nun bir internet sitesi için ne kadar kıymetli bir hazine olduğunun farkında ve onun peşinden koşuyor. Bu kadar karga, mısır tarlasında başı boş bekleyen mısırlar için yarışırken siz bu büyük müsabakadan geri mi kalacaksınız? Geri kalmasanız bizce iyi edersiniz.

Tüm rakipleriniz SEO çalışmaları için önemli adımlar atıyorken sizin boşa geçirdiğiniz her bir saniye kayıp demek. O halde hemen ayağa kalkıp silkelenelim ve tıpkı rakiplerimizin yaptığı gibi biz de harika birer SEO ajansıyla SEO çalışmalarına başlayalım!

6- SEO İşinizi İleri Seviyeye Taşıyabilir

SEO demek her gün sitenize yüzlerce internet ziyaretçisinin gelmesi demek. Bu da haliyle web sitenizin zamanla büyümesi genişlemesi ve kullanıcıların istekleri doğrultusunda işinizin de bir ileri seviyeye geçmesi anlamına geliyor. Örneğin; bir müşteriniz size ihtiyaç duydukları ürün veya hizmet hakkında yeni bir fikir verebilir ve bu fikir işinizi daha ileri seviyeye taşımak için tam olarak sizin beklediğiniz şey olabilir.

7- Bu tarlada 250 Milyon Karga Var!

İnternet tarlasında tıpkı sizin gibi müşteri veya kullanıcılara erişmek isteyen 250 milyonun üzerinde karga var. Tüm bu kargaların arasından sıyrılmanız ve karnınızı doyurmanız için sizin de rekabetten zevk almanız hatta yapabildiğinizin en iyisini yapmanız gerekir. Standart reklam yöntemleriyle belki geçici başarılar elde edebilirsiniz ancak bu kadar rakibe karşı kalıcı başarılar elde etmek istiyorsanız SEO çalışmalarına derhal başlamanız ve sitenizin değerini yükseltmeniz şart!

8- Kullanıcıların %60’ı İlk Sonuca Tıklıyor

Diyelim ki, SEO çalışmalarına başlamadınız ve “Amaan nasıl olsa 5. sıradayım” ve “2. sayfadayız işte hiç yok değiliz” diye düşündünüz. İşte o zaman sektör hakkında hiçbir şey bilmediğiniz gerçeğini hemen yüzünüze vuralım ki, çok geçmeden olmadan kalkıp aksiyona başlayın.

Elde edilen rapor verilerine göre artık Google üzerine arama yapan kullanıcıların %60’ı şansını birinci sıradaki sonuçtan yana kullanıyor. 1. sıradaki sonuç dertlerine çare olmadığında 2. sıra, o da olmazsa 3. sıraya geçiş yapıyorlar. Bu sıralama böyle sandığınız gibi 5. sıraya kadar devam etmiyor ve 2. Sayfaya çok nadir kalıyor. Kullanıcılar muhtemelen ilk 3 linkle işini hallettiği için bu ilk üçteki sayfalarla ilgileniyor ve ardından Google’ı kapatıyor. Sanırım, şimdi durumun ne kadar ciddi olduğunu daha çok anlamışsınızdır?

9- Kendi Verilerinize Sahip Olacaksınız

Sitenizi SEO ile var etmeye başladığınız anda kendi verilerinize de sahip olmaya başlayacaksınız. Şöyle düşünün, siteniz yapılan SEO çalışmaları sonucunda belli arama sorgularında yer almaya başladı. Bu arama sorgularını sizler site sahibi olarak daha sonradan görebilecek ve bu arama sorgularını inceleyerek kullanıcıların aslında nelere ihtiyacı olduğunu anlayabileceksiniz.

Hangi anahtar kelimelerin ne kadar çok arandığı gerçeğiyle burun buruna gelmek, sitenizi, hizmetlerinizi ve hatta ürünlerinizi revize etmeniz veya yeni stoklar eklemeniz hakkında size çok önemli ipucu verilerini sunabilir. E daha ne olsun?

10- Sonuçlar Kalıcıdır

Daha önceden de söylediğimiz gibi artık SEO’da sonuçlar eskisi gibi kalıcı değil ancak bir reklam kampanyasıyla karşılaştıracak olursanız şayet, SEO’da elde edeceğiniz sonuçlar her zaman için daha kalıcıdır. 1. Sırada çok uzun süre kalamayacak olsanız bile en azından 2 veya 3. Sıra bir süreliğine daha sizin olmaya devam edecektir. Bunu sakın küçümsemeyin zira önemli kelimelerde 2. veya 3. sırada olmak şirketinizin cirosunun %500 artması demek bile olabilir.

BONUS: Kendi SEO’mu Kendim Yapabilir Miyim?

Elbette bir SEO ajansıyla uğraşmanıza gereken kalmadan kendi SEO çalışmalarınızı küçük ölçekte kendiniz de yapabilir ve sitenize saydığımız tüm bu avantajları sağlayabilirsiniz. Yine de karga kargaya konuşacak olursak; bu tür işlemlerde bir ajansın desteğini almak her zaman için daha avantajlıdır. Nitekim artık SEO dediğiniz şeyi kendiniz de zaten ücretsiz olarak yapamıyorsunuz ve kaliteli linkler için mutlaka kesinin ağzını açmak durumunda kalıyorsunuz.

Tüm bu organizelerin sağlanması, web sitenizin analiz edilmesi, doğru link kaynaklarına erişilmesi gibi daha birçok ince detayla uğraşmamak ve bazen bunları sizin yerinize birilerinin halletmesini sağlamak en verimli yöntem olabilir. Elbette karar tümüyle sizin.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Facebook Yılına Genel Bakış Videonuzu İsteyin
Önceki yazı
Teakolik WhatsApp Röportajı #kargayakonuş