Sebastian Tavsiyesi: Çek Bi Öyle Uykusu

Sebastian Tavsiyesi: Çek Bi Öyle Uykusu

Sor bakayım Sebastian, öğle uykusunun tadına en son ne zaman varmış? Cevap beklediğimden hızlı geldi. Hiç öğle uykusu çekmemiş. Sadece büyüme çağındaki çocuklar için değil, final bayrağını çekene kadar her yaştaki beynin öğle uykusuna ihtiyacını var. Eskisinden daha çok konuşulma sebeplerinden biri Acun’un penetrasyon gücü olsa gerek. Kendisinin hazır cevapları ve etkili iletişim yeteneğini sadece buraya bağlamak doğru olmaz ama faydası olduğu kesin. Akdeniz ve Güney Amerika ülkelerinin bir çoğunda kültüre dönüşen “Siesta” yani öğle uykusu Türkiye’de pek uygulanan bir şey değil.

Yaşla ilgisi yok de Sebastian. Öğle uykusu fizyolojik bir olay. İnsanın 24 saat içerisinde uykuya yatkın olduğu dönemlerden biri de öğle uykusu saatleri. Gece uykusu kadar insan vücudunu beslediği gerçeği beyni fişek gibi yapıyor. Tabii etkisinin geçmemesi için düzenli olarak uygulamak gerek. Bana öğle uykusu gerek öğle uykusu.

Öğle uykusu çekmeniz için bolca sebep sıralayacağım. Zinde ve taze bir beden fena olmaz, beyin fonksiyonlarımın performansı da artsın, bu kadar işin gücün arasında bir hızlı düşünüp, çözüm odaklı olsam diyenler için ilaç niteliğinde.

Kreatif yönü zayıflayan tasarımcılar, klavyeden bunalan yazılımcılar, kelimelere sövmeye başlayan metin yazarları, işe girişmekte zorlanan girişimciler ve çalışan tüm insanlık için Sebastian tavsiyesidir: Çek Bi Öyle Uykusu

Çocukların yaklaşık 1-2 saat öğle uykusuna ihtiyaçları vardır. Yetişkinlerin ortalama 20 dakika öğle uykusu alması yeterlidir. O yüzden abartıp, ajansı uyku kapsüllerine çevirmeyin. Günlük planlamaya ve çalışma temposuna göre süreler az da olsa uzatılabilir.

Siesta, sıcak ülkeler için çok doğru bir uygulamadır. Öğle saatlerinde kişilerin yaşadığı yorgunluğu engellemek için, kısa süre de olsa uykuya ihtiyaçları vardır. İnsanlar, uyuşuk bir şekilde çalışacaklarına, uykularını almış dinç bir şekilde çalışmaları çok daha verimlidir. Uyandığınızda yarım avuç kadar ceviz yemeyi de ihmal etmeyin.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Online Alışveriş Çılgınlığı #dijitaltehlikeler
Önceki yazı
Gülfidan Barış WhatsApp Röportajı #kargayakonuş