Netflix ile Kaçamak Araştırması

Netflix ile Kaçamak Araştırması

Netflix ile Kaçamak araştırmasına göre Türkiye’de çiftlerin yüzde 41’i beraber başladıkları diziyi eşini beklemeden, gizlice tek başına izlemeye devam ediyor. Bu şekilde “eşini aldattığını!” söyleyenlerin yüzde 81’i, bunun tek seferlik bir kaçamak olmadığını kabul ediyor.

Kimi zaman verilen sözleri tutmak zordur! Netflix’in yaptığı yeni bir araştırmanın sonucu, dünya genelinde bir diziyi beraber izlemeye başlayan çiftlerin neredeyse yarısının (%46) eşine verdiği sözü tutamayıp, diziyi tek başına, gizlice izlemeye devam ettiğini gösteriyor.

İlk defa 2013 yılında ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmayla ortaya çıkan “Netflix ile Kaçamak” kavramı “eşlerin birlikte izlemeye söz verdikleri bir diziyi çeşitli gerekçelerle dayanamayıp tek başına izlemesi” şeklinde tanımlanıyor. Bu keşfin ardından geçen 4 yılda “Netflix ile Kaçamak” yaptığını söyleyenlerin oranının üç kat artması ise çoğunlukla Netflix’teki içeriklerin sürükleyiciliğine bağlanıyor. Her ülkede farklılıklar görülse de Netflix kaçamağı yapan eşlerin savunması çoğunlukla “Dizi öyle sürükleyiciydi ki kendimi durduramadım” oluyor.

Türkiye’deki kullanıcılar arasında ilk defa gerçekleştirilen bu araştırma, Türkiye’deki çiftlerin de Netflix kaçamaklarına oldukça yatkın olduğunu gösteriyor. Netflix izleyicilerinin yüzde 41’i eşine verdiği sözü tutamayıp sevdikleri diziyi tek başına izlemeye devam ettiğini söylüyor. Bu şekilde eşini aldattığını kabul edenlerin yüzde 81’i ise bunu tek seferle bırakmadığını da itiraf ediyor.

Araştırma sonuçlarının ortaya çıkardığı başka bir gerçek ise Türk izleyicilerinin, Netflix kaçamakları konusunda diğer ülkelere göre daha hassas oluşu. Bu gerçeği rakamlarla kanıtlamak mümkün. Türkiye’deki çiftlerin yüzde 76’sı Netflix’te kaçamak dizi izlemekten dolayı eşine karşı suçluluk duyduğunu söylerken bu oran dünya genelinde yüzde 68’lerde seyrediyor. Diğer yandan katılımcıların sadece 5’i eşinin Netflix’te kaçamak yapmasını önemsemeyeceğini düşünüyor. Daha da enteresan olan katılımcıların yüzde 27’si Netflix’te dizi bölümlerini eşinden önce izlemenin, gerçek anlamda aldatmadan bile kötü olduğunu düşünüyor. Dünyada ise bu oran sadece yüzde 14!

Kısacası heyecanın yeni dizilerle her gün biraz daha yükseldiği “dizi maratonu” devrinde, Netflix ile kaçamak eylemi de yeni normale dönüşüyor…

Hangi Dizileri İzlerken Aldatıyoruz?

Araştırmaya göre Türkiye’deki kullanıcılar Netflix ile kaçamak rutinini çabuk benimsedi. Netflix’in Eylül 2016’da tamamen yerel bir platforma dönüşmesiyle birlikte en iyi izleme deneyimine kavuşan Türkiye’deki çiftler, birbirini en fazla Dexter, Breaking Bad, Love, Star Trek, Black Mirror, Narcos ve Marvel’s Daredevil dizileriyle aldatıyor.

Neden Aldatıyoruz?

Çoğu kişi Netflix kaçamaklarını planlı olarak yapmadığını, bir anda oluverdiğini söylüyor: Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 79’u eşini plansız aldatıyor. Yüzde 63’ü “dizi o kadar sardı ki resmen başından kalkamadım” gerekçesini öne sürüyor. Yine Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 63’ü bu işten sessiz sedasız kurtulacağını bilse daha fazla aldatmaktan çekinmeyeceğini söylüyor.

Nasıl Aldatıyoruz?

Türkiye’de, evde tek başına kaldığında kendini tutamayıp eşiyle beraber izlemesi gereken diziyi yalnız başına izlediğini itiraf edenlerin oranı yüzde 58. Yüzde 10’u eşi evdeyken farklı bir odaya gizlenerek, yüzde 22’si ise eşi iş yerindeyken ya da şehir dışındayken sinsice diziyi açtığını kabul ediyor. Beraber dizi izlerken eşiniz uyuyakaldı ve siz izlemeye devam ettiniz diyelim, sizce bu aldatma sayılır mı? Türkiye’den araştırmaya katılanların yüzde 28’i öyle olduğunu düşünüyor.

NetFlix ile Kaçamak O Kadar Kötü Bir Şey mi?

Türkiye’de bir diziyi birlikte izlemeye başlayan çiftlerin yüzde 27’si, hangi gerekçeyle olursa olsun eşinin Netflix’te kaçamak yapmasının, gerçek anlamdaki bir aldatmadan bile daha kötü olduğuna düşünüyor ve bundan korkuyor. Yüzde 40’ı ise şeytana uyup eşinden gizlice izlediği dizi bölümlerini asla itiraf etmiyor.

Metodoloji

*Bu araştırma 20-31 Aralık 2016 tarihleri arasında SurveyMonkey tarafından, 30267 yanıt toplanarak gerçekleştirildi. Örneklem, yaş ve cinsiyet grubuna göre, çift olarak internet üzerinden dizileri beraber izleyen yetişkin nüfusu temsil edecek şekilde belirlendi. Araştırma ABD, Kanada, İngiltere, Avustralya, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, Hindistan, Japonya, Tayvan, Güney Kore, Hong Kong, Birleşik Arap Emirlikleri, Meksika, Şili, Kolombiya, Brezilya, Arjantin, İspanya, Portekiz, Türkiye, Polonya, İtalya, Almanya, Fransa, İsveç, Norveç, Hollanda ve Danimarka pazarlarını kapsıyor.

Netflix Hakkında

Netflix, 190’dan fazla ülkede 93 milyonun üzerinde üyesinin günde 125 milyon saatten fazla dizi ve film izlediği, üyelerine orijinal diziler, belgeseller ve sinema filmleri sunan dünyanın lider internet televizyonu ağıdır. Üyeler yayınları istedikleri kadar, istedikleri zaman, istedikleri yerde, İnternet’e bağlı neredeyse tüm cihazlarda izleyebilirler. Yayınların tamamını reklamsız olarak ve herhangi bir taahhütte bulunmadan oynatabilir, durdurabilir ve daha sonra izlemeye devam edebilirler.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
En Güzelinden Amerika Gezi Notları Vol.6 Göçmenlerin Ulusu
Önceki yazı
İlker Gümüşoluk Apartman Sohbetleri