Mavi Balina Oyun Değil! #dijitaltehlikeler

Mavi Balina Oyun Değil! #dijitaltehlikeler

Dijital oyunlarda tehlikelerin boyutları gün geçtikçe artıyor. Çocukların dijital dünyada kontrollü olmasını gerektiğini daha önce Çocukları Bekleyen Dijital Tehlikeler başlıklı yazımızda anlatmıştık. Gündeme giren Mavi Balina ile durumun ne kadar endişe verici olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

Oyun hakkında bolca Türkçe haber kaynağı var. Lakin paylaşımlarda doğru bilgiyi öğrenmek pek mümkün değil. Öncelikle Mavi Balina aslında bir mobil oyun değil bir akım. Ölüm grubu olarak adlandırılan sapkın bir grubun kurgusu. Rus menşeli Vkontakte adlı sosyal medya platformu üzerinden yayılıyor.

Küratör olarak tanımlanan birinin irtibat kurması ile oyuna başlanıyor. İletişime geçtiği kişiye geri dönülmez bir oyuna başladığını ve 50 görev sonrasında hayatına son vermesi gerektiğini söyleyerek bir link gönderiyor. Gönderilen linki tıkladığında hesap bilgilerinin çalındığı ve bunun üzerinden şantajlar yapıldığı öne sürülüyor. Verdiği görevlerin içinde koluna mavi balina figürü kazıma, günde 50 tane korku filmi izlemek gibi tuhaf talepler var. Ve sonunda hayatına son vermesi gerektiği söylenerek ikna edilmeye çalışılıyor. Ayrıca gençleri ailesindeki kişilere zarar vereceklerini söyleyerek tehdit ettiği ve bu görevlere devam etmesinin sağlandığı söyleniyor.

Polisler bu işin içinde olan kişileri yakalamak için fake bir hesapla iletişime geçmişler. Yaşanan diyaloglar;

– Oyunu oynamak istiyorum

* Emin misin? Geri dönüşü yok.

– Evet, geri dönüşü yok ne demek.

* Oyuna başladıktan sonra bırakamazsın

– Ben hazırım

* Her görevi yerine getireceksin ve kimse bunu bilmeyecek. Bir işi bitirdiğinde bana fotoğraf göndereceksin. Ve oyunun sonunda öleceksin. Hazır mısın?

– Peki çıkmak istersem

* Tüm bilgilerine sahibim Ve onların peşine düşerim.

Henüz nereden ve nasıl kaynakladığını net olarak tespit edilememiş. Rusya’da daha önce bir intihar grubu oluşturmaktan ve intihara sebebiyet vermekten tutuklanan Filip Budeikin’den şüpheleniyor. Her ne kadar tutuklu olsa da başlattığı sürecin devamı olabileceğinden bahsediliyor. Son olarak Kırgızistan’da intahar eden bir genç ile yeniden gündeme gelen olay hakkında Kırgızistan’da çocukların telefon kullanımı yasaklanması kontrol edilmesine gibi ciddi önlemler alınacağı konuşuluyor. Oyunun haberlerinde birini linkte bulabilirsiniz.

Türkiye içerisinde henüz çok fazla yansıması görünmüyor. Ancak bu durumu kullanmak isteyenler de çıkabilir. Dikkatli davranmakta fayda var. Mavi Balina hakkında ne tür gelişmeler olacağını göreceğiz. En kısa zamanda suçluların yakalanma haberini alırız.

Sanal dünyadan en çok etkilenenler çocuklar ve gençler oluyor. Her zaman söylediğimiz gibi dijital hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Gerçek dünyada nasıl koruma refleksi ile hareket ediyorsak dijital dünya içerisinde de aynı refleksle genç zihinleri doğru yönlendirmek ve korumak görevimiz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Türkiye’nin Milenyum Liderleri Bir Araya Geliyor
Önceki yazı
Timur Akkurt WhatsApp Röportajı #kargayakonuş