İlk Defa Yabancı Dil Öğreneceğim

Zihnimiz bizim hayal edebileceğimizin çok daha üstünde bir çalışma mekanizmasına sahiptir.

Bilim insanları sürekli olarak yapılan araştırmalar ile zihnimize dair farklı şifreleri çözüyor. Zihnimizin harika çalışıyor olmasının en büyük örneklerinden biri insanların yabancı bir dili öğrenebilmesi ve bunu kullanabilmesi. Aslında en kolay öğrenilen dil ana dilimizdir. Bize her şey kelime kelime öğretilir. Bilmediğimiz kelimeleri büyüklerimize sorup, bu kelimelerin anlamlarını öğreniriz. Yabancı dili öğrenmenin temeli merak duygusuna ve içinizdeki öğrenme isteğine dayanır. Her kelimenin anlamını yavaş yavaş öğrenmeniz ve daha sonra bu kelimeleri kullanmanız gerekir. Kelimeleri hayal edecek olursa dillerde ne kadar çok kelime vardır? On binlerce, yüz binlerce kelime dağarcığı olan farklı kültürlere sahip öğrenebileceğimiz çok sayıda dil vardır.

Yabancı dili öğrenmenin iki farklı şekli vardır. Gönüllü olarak ve istemsiz olarak ikiye ayırıyoruz. Çevrenizde birden fazla dil konuşan birini tanıma fırsatına sahip olmuşsunuzdur. Dört beş dili bir arada konuşanları bir düşünün. Sizce bir insan gerçekten bu kadar dili zorla öğrenebilir mi? Çok düşük bir ihtimal olduğunu biliyoruz. Yabancı dili öğrenmenin ilk ve temel esası gönüllü olmaktır.

Her kelimenin size verdiği anlam ve bu kelimenin ilk olarak nasıl doğmuş olabileceğini düşünmek, dilin sahip olduğu kültürün derinlerine inebilmek büyük olduğu kadar büyülü bir hazdır. Ancak bu hazdan yalnızca bir yabancı dili gönüllülük esası ile öğrenmek isteyenler faydalanabilir. Yabancı dil öğrenmenin en pratik yolu bir dil eğitim kursuna gitmekten geçer. Kendi başınıza bir dil eğitimi programı hazırlayabilirsiniz ancak bilmediğiniz bir konuyu kendinize öğretmeniz zor olacaktır. Günümüzde konuşulan ve konuşulmayan birçok dilin sayısız kuralı ve sayısız kullanım şekli vardır. Bunların hepsini elbette bir insanın bilmesi mümkün değildir. Kurslar vasıtasıyla bu kuralları ve bu kuralların inceliklerini daha kolay bir şekilde öğrenmeniz mümkün olabilir.

Kursa Kayıt Olmakla Başlayın

İlk iş dil eğitiminizi almak istediğiniz bir kursa yazılın. Kursu seçerken fiyat en önemli kriteriniz olmasın. Kursun size olan mesafesinin yakın olması ve kursun öğretim kapasitesinin yüksek olması listenizin başında yer alsın. Eğer kurs size uzak bir mesafede olursa muhtemelen yorgun olduğunuz günlerde kursa gitmekten kolaylıkla vazgeçeceksiniz. Ders sırasında çok acil bir çağrı beklemiyorsanız telefonunuzla ve kurstaki arkadaşlarınız ile irtibatınızı kesin. Ders anında tek bir odak noktanız olsun, dilin inceliklerini öğrenebilmek. Gönüllülük esası ile bir yabancı dili öğrenmeye çalışan kişi zorla öğrenmek isteyenlere oranla iki kat daha hızlı anlayabilir ve daha hızlı öğrenebilir. Derste gördüğünüz ve anlatılanlar ile ilgili her şeyi muhakkak not edin. Nasıl olsa bir yerde yazılı diye düşünmeyin. Bir yabancı dili duymak, anlamak ve yazmak gerekir. Eğer sadece ikisini veya birini gerçekleştirecek olursanız bu ilerde size sorun olarak geri dönecektir.

Notları tahtadaki ile birebir aynı tutmak zorunda değilsiniz. Kendi anlayabileceğiniz şekilde eğlenceli bir dil ile tahtada yazanları not defterinize geçirebilirsiniz. Bu notları aldığınız defteri hiçbir zaman asıl defteriniz olarak kullanmayın. Evinize geri dönüp dinlendikten sonra işlediğiniz konu ile ilgili tüm bilgilerinizi sanki bir ders kitabı hazırlıyormuş gibi farklı bir deftere yeniden yazın. Haftada en azından bir kere bu defteri baştan sona kadar okumaya gayret edin.

Yabancı Dillerin Tamamı Nankördür

Kısa bir süre çalışmaya ara verirseniz hızlıca unuttuğunuzu göreceksiniz. Unutmamak için günde en azından yarım saatinizi ayırmanız gerekiyor. Dersleriniz hafta sonuna denk geliyorsa araya beş gün gibi uzun bir zaman girecektir. Unutmamak ve hafta sonu derslerden verim almak için tekrar yapmayı ihmal etmeyin. Nefsiniz size daima bu planınızı ertelemek için bahaneler sunacaktır. Bu bahanelerin, sizin temel amacınızdan daha kutsal olamayacağını düşünün ve hiçbir bahaneyi kabul etmemek için kendinizi şartlayın. Bu okuduklarınız size daima eski bilgilerinizi hatırlatma konusunda yardımcı olacaktır. Bir dili oluşturan en önemli yapılar kelimelerdir. Eğer kelime bilginiz yoksa tüm dil bilgisi kurallarını doğru şekilde bilin veya doğru şekilde uygulamayı bilin, hiçbir şey fark etmez. Kelime bilginizi geliştirmek için deneyebileceğiniz birçok farklı yöntem var. Özellikle, kelime ezberlemenize yardımcı olarak tasarlanan bilgisayar ve akıllı cihazlar için çeşitli uygulamalar var. Bu uygulamalar ile boş vaktinizde kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz. Pratik yapmanızı sağlayacak her şey dil yetinizin gelişmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, öğrenmek istediğiniz dil İngilizce olsun. O halde İngilizceyi sadece öğrenmekle kalmayın ve hayatınızın içerisine yerleştirmeye çalışın.

Yabancı Dil Hayatınızın İçinde Olsun

Telefonunuz ve bilgisayarınızın dil ayarlarını İngilizceye çevirin. Eğer yalnızca kendi dilinizde parçalar dinliyorsanız İngilizce müzikler edinin ve sevdiğiniz müziklerin arasına bu listeden muhakkak bazı parçalar yerleştirin. Sürekli olarak bunları dinlemeniz kulağınızın açılması konusunda büyük katkı sağlayacaktır. Vizyona giren filmler veya evinizde izlemek istediğiniz filmler için Türkçe seslendirme beklemenize gerek yok. Özellikle başlangıç aşamasında film izlemek çok zor gibi görünebilir. Bazı uygulamaları kullanarak altyazı dosyalarını yüklerseniz veya filmi altyazı seçeneğiyle izlerseniz hem aynı şekilde dinleme yetiniz, hem okuma yetiniz hem de anlama yetiniz gelişecektir.

Dil öğrenmek, okyanusların sınırları hakkında fikir sahibi olmaya benzer. Hiçbir zaman bir dili tam olarak bildiğinizi iddia edemeyeceksiniz. Kendi dilimizden örnek vermek gerekirse, ne kadar çok istisna ve kuralın olduğunu düşünün. Günlük dilde kullanılan anlamını bilmediğimiz, doğru şekilde tanımlayamadığımız kelimeleri düşünün. Dilimize kelimelerin ve deyimlerin nerelerden geldiklerine dair hikâyeler okuyun. Bu uçsuz bucaksız okyanusta seyir etmekten yalnızca suyu seven kişiler hayat bulabilir, diğerleri ise ilk büyük fırtına ile boğulacaktır.

İlginizi Çekebilir

1 Yorum. Yeni Yorum

  • Yazıya “Zihnimiz bizim hayal edebileceğimizin çok daha üstünde bir çalışma mekanizmasına sahiptir.” sözüyle başlamanız sonuna kadar okumamı sağladı. Zihin açıcı etkisi oldu hakikaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
İçeriklerinizin Paylaşılabilir Olması için 20 Ceviz İçi Yiyin
Önceki yazı
Negatif Enerjili İnsanların Karga Burunları