Hayatta Başarılı Olmanın Sırrı Karakter mi?

karakter

Galata Business Angels tarafından düzenlenen katılmaktan keyif aldığım etkinlikte önemli bir konu üzerinde yoğunluk vardı. İşe alım süreçlerinde dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli detay “karakter” olgusuydu. Yetenekten daha çok önem vermeniz gereken karakter tüm süreçleri doğrudan etkiliyor.

Konuyla ilgili internette araştırma yaparken Melih Arat isimli köşe yazarının yazısına denk geldim. Konuya yetenek ve karakterin haricinde bilgiyi dahil etmişti.

**

Bir voleybol maçı. Eşit güçte görünen iki takım mücadele ediyor. Birinci sette A takımı, maça önde başlıyor. Maçın sonuna kadar 2-3 puan önde gidiyor. Ancak B takımı, A ile durumu eşitliyor ve skor 22-22 oluyor. Ardından şans B takımıyla oluyor ve B takımı 25-23 skor ile geriden takip ettiği A takımından birinci seti alıyor.

İkinci set başladığında A takımı yine maça iyi başlıyor, hatta farkı açıyor. Bir ara skor A takımı lehine 18-13 oluyor. Ne var ki, yine şans B takımına gülüyor ve skor 23-23 oluyor. Her iki takım da seti almak üzere. Ne var ki, A takımı endişeleniyor ve kaybedeceklerini düşünüyorlar ve aynen de düşündükleri gibi oluyor. B takımı 25-23 skor ile seti alıyor.

Üçüncü sete B takımı önde başlıyor. Kısa sürede farkı 6’ya çıkarıyor; ardından da fark 9’a çıkıyor. B takımı 18, A takımı 9 puan alıyor. Manzara şaşırtıcı; ilk iki sette başa baş giden iki takım ortada yok. İyi bir takım ile zayıf bir takım karşı karşıya görünüyor ve B takımı fark atarak maçı alıyor.

**

İnsanların ya da toplulukların tutumları; duygulanma ve davranış biçimleri başarının temelini oluşturur. Karakter bu başarının zeminini hazırlarken insanın kendi kendisiyle uyum içinde bulunmasını, düşünüş ve eylemlerinde tutarlı, sağlam kalabilmesini sağlayan özellikler bütününü sağlar.

Bilgi ve tecrübe başarıyı doğrudan etkileyen faktörlerdir. İkisini en verimli şekilde kullanabilmek içinse karaktere ihtiyacınız var.

Hayat şartlarınızı oluştururken yanınızda olan yetenekleriniz ve sahip olduğunuz bilginin kullanımı karakterinizle orantılıdır. Verimli bir yaşam, kariyerinizde başarı için karakteriniz her şeyden önemlidir.

İlginizi Çekebilir

1 Yorum. Yeni Yorum

  • bahceperim
    26/11/2013 15:49

    Ona ,azim ve iletişim yeteneği de gerekir.Nice zeki insanlar ,bu iki niteliği doğru kullanamamaktan dolayı istedikleri başarıya ulaşamıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Cevizlik Girişimler: LiveSpeak
Önceki yazı
Sosyal Medya Olmasaydı