Hayatınızın Kalanını ‘Sanal Sosyal’ Olarak Geçirmeye Hazır Mısınız?

sanal sosyal

 


  • Covid-19 pandemisi başladığı günden itibaren bir çoğumuzun hayatında önemli değişiklikler oldu.
  • Sosyal ilişkilerimiz, gündelik hayatımız, davranışlarımız kısacası tüm rutinlerimiz değişti.

Hayatımızda yepyeni kavramlarla tanıştık. Bunlardan bazıları sosyal mesafe, evden çalışma ve online toplantılar oldu. Özellikle fiziksel olarak bir araya gelmenin riskli olduğu bu dönemlerde insanlar dijital ortamlarda daha fazla vakit geçirmeye başladı. Çocuklar eğitimlerini dijital platform aracılığıyla almaya, insanlar gündelik alışverişlerini online alışveriş platformlarında yapmaya başladı.

Uluslararası zirveler, kongreler, büyük spor müsabakaları, kültür ve turizm ziyaretleri, festivaller, fuarlar ve eğitim-öğretim faaliyetleri ardı ardına sanal ortama aktarılmaya başlandı. Birçoğumuz uzun zamandır görüşemediğimiz arkadaşlarımızla görüntülü görüşmeler yapıp sanal ortamlarda sosyalleşmeye başladık. İnsanların sosyalleşmeye olan ihtiyacı yaşadığımız pandemi döneminde daha da zirveye taşındı. Covid-19 ile birlikte hızlıca adapte olduğumuz evden çalışma düzeni aynı zamanda sanal iş yerini beraberinde getirebilir. Sanal İş Yeri kavramı insanlarda sosyal izolasyona ve yalnızlığa sebep olurken bir yandan sosyalleşmek için dijital platformları tercih etmelerine de neden olacaktır.   

Online konserlerin, sanal defile ve fuarların yapıldığı bu süreçte insanlar için sosyalleşme yine en önemli ihtiyaçlardan biri olarak ön planda olacak. Halen vakaların yüksek seyrettiği ve kısa vadede Covid-19’un bitmeyeceğini varsayarsak insanlar yine sosyalleşme ihtiyacını dijital platformlarda gidermeye çalışacak. Burada kullanıcı deneyimini önemseyen, insanların fiziksel hayatta yapabildiklerini sanal ortamda uygulama imkanı sunan geliştiriciler önemli bir avantaja sahip olabilir. Çok yakın gelecekte kullanıcıları sanal ortamda cafe, restoran ve parka gidip orada bulunan kullanıcılarla etkileşime geçeceği bir hayat bekliyor. İnsanların fiziksel hayatta var olduğu her yer sanal ortamda da karşılarına çıkacak. Kim bilir belki bir döneme damgasını vuran Chat odaları daha gelişmiş bir versiyonuyla hayatımıza yeniden dönebilir.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Pazarlama Otomasyonu ile Markalar Geleceğini İnşa Ediyor!
Önceki yazı
E-Ticaret e Dair Tüm Bildiklerinizi Unutun!