Güle Güle WannaCry Hiç Hoş Gelmiyor Yeni Açıklar!

Kargalama
51 okunma

WannaCry geri çekilecek ama daha fenası geliyor. Koşun camı kapıyı kapatın. Buradaki cam ve kapıdan kasıt açık olan portlar tabii. WannaCry ‘ı geri çekeceklerini söyleyen ekip kısa bir derin nefes alıp oh dedirtse de aslında Haziran’da daha büyük bir açıkla karşımıza çıkacağının sinyalini verdi.

Sıfırıncı gün açığı ile web tarayıcı, yönlendirici Windows 10 (belki tamamen etkisiz kılacak) ataklar, Merkez bankalarına tehlike ağ verileri ve Rus, Çin, İran veya Kuzey Kore’ye ait nükleer füze programları kaynaklı tehlikeli ağ verilerine Haziran da açık olun der gibiydiler.

Açıkçası şunu düşündüm bu şahıslar WannaCry’ı odak noktası olarak belirleyip tüm güvenliklerin bunun üzerine alınacağını düşüp tamamen farklı bir noktadan istedikleri darbeyi vurmak istiyorlar. Bu fidye olayı da diğer atak için belki az da olsa ödenek toplama amaçlıydı. Tüm dünya WannaCry’dan korunmaya çalışırken tamamen farklı bir yerden atak yapmak oldukça fazla zeka kokan bir hareket.

Sıfırıncı gün açığı ne yahu?

Bir yazılımda zayıflığın keşfedildiği gün, uzun zamandan beri o açığın kötü niyetli saldırganlar tarafından bulunup kullanıldığının ortaya çıkmasıdır. Ya da zayıflık ortaya çıktıktan sonra geliştirici tarafından bir güncelleme/düzeltme sunulmadan önce sömürülen bir zafiyettir.

Bir de şu algıya açıklık getirelim. Yahu ben bir Facebook, Twitter’a girip Word’de yazı yazıyorum. Bana saldırmazlar ne yapacaklar beni diye düşünen bir sürüüü insan var.

Şöyle diyeyim o olay öyle olmuyor. Aaa Çağrı varmış gelin onu hackleyeylim demiyorlar. E-postadan veya aynı ağdan dağılabiliyor bu virüsler.Ortak bir havuz var. Rastgele gönderiyorlar. O sebeple bana bir şey olmaz demeyin.

Tüm güncellemelerinizi düzenli yapın, mutlaka yedek alın ve antivirüs sisteminizle her hafta derinlemesine bir tarama yaptırın. Bilmediğiniz programları indirmeyin,güvenmediğiniz e-postalara tıklamayın. Eğer dur ya biz daha WannaCry ne? Biz Nasıl Koruyacağız Kendimizi? Diye soruyorsanız daha  buna hazır değiliz diyorsanız şu makaleye bakmanızı öneririm: Dünyanın En Tehlikeli Yazılım Salgını” Güvenli ve mutlu kalmanız dileği ile.

İlginizi Çekebilir

Sonraki yazı
Kablodan Çıkan Yeni Medya
Önceki yazı
Mark Bey Ne Yapıyorsunuz Instagram’a?