Google Duplex

Merhaba millet, benim kitap çıktı ayıptır söylemesi (Blog) detaylara ulaşabilirsiniz isterseniz. Malum konferanslar filan çok bakamadım ne olur affedin beni.

Yakında buna gerek kalmayacak ben düşüneceğim kargalar okuyup yazacak onun yapay zeka uygulaması üzerinde çalışıyoruz.

Yapay zeka demişken Google’ın yapay zeka olayını gördünüz mü? Karga ile ceviz yiyorduk boğazımızda kalacaktı neredeyse o derece yani.

Google I/O’da ‘Google Duplex’ adı verilen yapay zeka uygulaması, kişisel asistanınız gibi çalışarak istediğiniz numarayı arayıp sizin için randevu alabiliyor, rezervasyon yapabiliyor. Konuşması, karşı tarafın bir insanla değil yapay zekâyla görüştüğünü anlayamayacağı kadar gerçekçi. Hatta bu etkiyi güçlendirmek için duraksayarak, ‘hmm, hadi ya’ gibi tepkiler vererek konuşuyor.

Yeni yazılımı sahnede tanıtan Google’ın yönetim kurulu başkanı Sundar Pichai, izleyicilere Duplex ve bir kuaför salonu arasında geçen bir konuşmayı dinletti. Yazılım randevu alırken, kuaför çalışanı bir robotla konuştuğunu anlamadı. Duplex’in karışık cümleler, hızlı konuşmalar ve uzun yorumları anlayabildiğini belirten Pichai, bu nedenle yazılımın doğal sohbetler yürütebildiğini söyledi. Twitter’da çalıştığı dönem hashtag işaretini icat etmesiyle tanınan tasarımcı Chris Messina ise Duplex teknolojisi için ‘en harikulade, en dehşetengiz şey’ dedi.

Google I/O, Google tarafından San Francisco, Kaliforniya’da her yıl düzenlenen yazılım geliştiricilere yönelik bir toplantıdır.

Video da dikkatimi çeken ve birçok izleyen tarafında hatta kıyamet koparcasına eleştirilen kendini tanıtmaması. Yani “Merhaba ben Google Duplex, Çağrı beyin yapay zeka asistanıyım” gibisinden bir şey dememesi korkutucu çünkü bu yeni dolandırıcılık, yeni sıkıntılar ve farklı sonuçlara yol açan dönüşü olmayan yanlış anlaşılmalara yol açabilir. Eklemek istediğim bir şey daha var. Bu bize gösterilen seviyede olan kısımdı. Buraya gelmesi için daha bilmediğimiz çok kısım var. Acaba onlar neler? Bekleyip göreceğiz 🙂

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
YouTube Gizli Mod Özelliği
Önceki yazı
Cevizlik Girişimler: Otomofis