Facebook Güvenliği Arttır(ma)!

Sosyal medya kullanıcılarını 4 bir yandan sarıp sarmalayan Facebook hayatımızın tam orta yerinde duruyor. Onunla beraber seneleri devirirken verdiğimiz bilgiler de güvenlik sorunu olarak bir bir geri dönebiliyor. Aslında Facebook tüm çalışmalarında dünyayı birbirine bağlamaya çalışıyor zaten. Zuckerberg işini biliyor, peki ya sen?

Gak guk yapıp Facebook kullanmayın, eee cıızzz diyecek değiliz. Kötü niyetli bir mecra da demiyorum. Kullanırken dikkatli, tedbirli olmakta fayda var diyorum.

1. Telefon numarası

Bunu zaten koyduğunuzu düşünmüyoruz ama yine de uyaralım. Herhangi birinin görebileceği telefon numarası, onun çeşitli şekillerde veritabanlarına pazarlanmasına sebep olabilir. Sapıklardan ve stalker’lardan bahsetmiyoruz bile!

2. Doğum günü

Doğum gününüzü yakın çevrenizle paylaşıp her yıl kutlamalar almak güzel olabilir ama, riskli. Çünkü doğum gününüz, soyadınız ve adresinizle birlikte önemli hesaplarınıza giden yolu oluşturan bilgilerden biri.

3. Arkadaşlarınızın bir kısmı

Oxford Psikoloji profesörü Robert Dunbar’a göre bir insanın sağlıklı bir iletişim kurabileceği maksimum insan sayısı 150. Tabii ki üst limitinizi 150 yapın demiyoruz ama, arkadaş listenizi gözden geçirip eskimiş ve artık hayatınızda yer almayan insanları listenizden çıkarmanız yerinde olacaktır. Tanımadığınız insanları listenize eklemeniz zaten sakıncalı ihtimallere açık.

4. Bebeklik fotoğrafları

Kendi fotoğrafınızı koymakta özgürsünüz tavsiye etmesek de kendi çocuğunuzun fotoğraflarını da koymak istiyorsanız diyecek bir şey yok. Ancak yeğendir, arkadaşların çocuklarıdır vs. bunları koymamanız şiddetle tavsiye ediliyor. Bu bireylerin gelecekte bebeklik halinin İnternet’te bulunmasını istememe ihtimaline saygı duymak önemli.

5. Konum servisleri

Mobil uygulama kullanırken check-in yapabilmek için konum servislerini açmanız, uygulamanın sürekli olarak konum bilginizi çekmesine sebep olur. Böylece her an nerede olduğunuz bilinebilir. Peki bunu kimler bilir? Kimlerin bilmesini istemezseniz düşünmek lazım.

6. Evde yapılmış check-in’ler.

Geçmişte evde check-in yaptıysanız, bunları temizlemelisiniz. Her önüne gelenin ev adresinizi bilmesine gerek yok. Açık davetiye durumuna düşebilir.

7. Çocukların okullarını belli eden paylaşımlar, bilgiler.

Maalesef İnternet kendi sempatik arkadaş çevremizden ibaret değil. Pedofil sayfalar ve bir takım sapıkların varlığı daha önce yaşanmış olaylar ile artık bilinen bir gerçek. O yüzden çocukların okul bilgilerini afişe eden her türlü içeriğin kaldırılması faydalı. Okul önünden çekilmiş sıradan bir fotoğraf bile maalesef bu bilgiye ulaşılmasını sağlar.

8. İlişki durumu

Yani, koyduysanız kaldırmayın tabii. Tertemiz ilişki krizine gerek yok. Ama koymadıysanız ya da koymayı düşünüyorsanız vazgeçin. İlişki bittiği zaman düzeltirken inanın kendinizi kötü hissedeceksiniz.

9. Kredi kartı bilgileri

Bu bilgileri hiçbir sitede tutmamanız gerekir. Facebook da bir istisna oluşturmuyor. Ayrıca özel mesajlarda düşündüğünüz kadar özel değil. O nedenle önemli bilgileri özel mesaj ile de paylaşılmamalı.

10. Uçuş kartı fotoğrafınız

Evet, seyahat gibi heyecanlısı yok ve bunu duyurmak istiyorsunuz. Ama unutmayın, uçuş kartınız size özeldir. Yalnızca size özel bilgileri barındırdığı gibi, kötü niyetli kimseler PNR kodunuzu kullanarak uçuşunuzu iptal edebilir/değiştirebilir!

11. Tatilinizle ilgili her şey

Seyahat heyecanı demişken, tatile çıktığınızı gümbür gümbür duyurmak evinizi hırsızlar için sıcak hedef haline getirebilir. Ayrıca gittiğiniz mekan tatil fotoğraflarınızın bilgilerini de dikkatli paylaşmanızda fayda var.

12.İş hayatınız ile ilgili bilgiler!

Sıkıntılı tabii. Hasta taklidi yapıp işi gelmediğiniz günlerden tutun da, sinirle işyerinize veryansın ettiğiniz bir gönderiyi patronunuzun görmesini istemezsiniz değil mi? Tabii sizde böyle şeyler yoksa, endişelenmeye gerek yok. Ayrıca şirketleri artık sosyal medya sözleşmesi imzalattığını da hatırlatalım.

Tüm bunları yapmadan önce gizlilik ayarlarınızı gözden geçirip, herkesle paylaşmak istemediğiniz bilgileri de buradan düzenlemeniz mümkün. İçerikleriniz kimler tarafında görülebilir kimler sizi etiketliyebilir etiketlemelerde onay alınması nasıl sağlanır hepsini ayarlar gizlilik bölümünden düzenleyebilirsiniz

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Türkiye’nin DNA Raporu
Önceki yazı
E-ticarette Kriz Var Algısı Yaratılıyor