En iyi meslek mi en uygun meslek mi?

Dijital Karga günümüzün en büyük sorunlarından birisine dikkat çekiyor: “Kişilerin iyi meslek ile uygun meslek arasında kalması”. Bu aslında tamamen doğal kaygılardan dolayı meydana gelmekte olup, yalnızca bizim ülkemizde değil dünyanın dört bir yanında yaşanmaktadır. Fakat bizim ülkemizde bir tık daha önemli olduğunu da kabul etmek gerekir.

Üniversite ve eğitim hayatının tamamen kolaylıklar ile geçtiğini kimse iddia edemez. En zevk aldığınız eğitimlerde bile muhakkak sıkıcı bulduğunuz ve o an oradan kaçıp gitmek istediğiniz zamanlar olmuştur. Tüm bu çekilen cefalardan, uykusuz kalınan günlerden ve ertelenen eğlencelerden sonra herkes emeğinin karşılığını almak istemez mi? Elbette ister. Durum böyle olunca da insanlar eğitim almak istedikleri alana daha büyük bir hassasiyet ile yaklaşır. En büyük diğer nedenlerinden birisi de canlı örneklerini bolca görmektir.

Örneğin, işletme bölümünü idealleri arasında olmadığı için ve puanının daha düşük olması nedeninden dolayı okuyan birçok kişi vardır. Yine aynı şekilde popüler olarak bu alandan mezun olduktan sonra işletme ile alakası olmayan meslekleri yapan kişilere dönüştüklerini görebiliriz. Aynı şey yine Arkeoloji bölümünde de popüler olarak görülebilmektedir. Bu meslekte başarılı olabilmek için öncelikle büyük bir tarih merakınız olması gerekir, ardından da bu bölüme giriş yapmanız gerekir. Fakat puanının daha düşük olması nedeniyle bu bölüme giren birçok kişinin daha sonra çok farklı alanlara giriş yaptığını görürüz.

Bu nedenle insanlar artık günümüzde tercihlerini yaparken, gelecek kaygısı güderek yapıyor. Aslında çok daha iyi bir puan yapmış olmasına rağmen o kişinin ideali gerçekten de Arkeoloji ise belki geç olacaktır fakat o kişi o alanda mutlaka başarılı olacaktır. Diğer yandan sadece gelecek ve gelir kaygısından dolayı bir X mühendislik bölümünün öğrencisi ise muhtemelen iş hayatına atıldıktan sonra aslında yapmak istediği işin bu olmadığına karar verecektir. Bu sefer deniz aşrı kat ettiği mesafeyi düşünmek zorunda kalacaktır. Belki de geç olmadan tekrardan eğitim hayatına başlayıp çok daha farklı bir alana yönelecektir. Şimdi aşağıda iki başlık altında en iyi meslek ve en uygun meslek arasındaki farklılıklara ve daha doğrusu size sağlayacağı avantajlar ve dezavantajlara karışık olarak değineceğiz. Bu çok daha uygun bir meslek alanına yönelmeniz için muhtemelen size yardımcı olacaktır.

En iyi meslek

1. Motivasyon yüksekliği

Bildiğiniz gibi garantili görünen birçok meslek kişilerin yalnızca eğitim hayatı boyunca motivasyonlarını yüksek tutmaya yardımcı olur.  Eğitim hayatında insanların karşısına birçok sorun çıkar. Bu çıkan sorunları atlatabilmek için ise kendimize bazı vaatler vermemiz gerekir. En iyi meslekte bu çok daha kolay olur. Çünkü nasıl olsa mesleğimiz popüler bir meslektir. Çektiğimiz cefaların hepsinin mükafatını bir süre sonra alacağızdır.

2. İş bulabilme kolaylığına sahip olmak

Henüz üniversite yıllarının başındayken dahi birçok kişi mezuniyetinin sonrasını düşünmeye çalışır. Bunca verdiği emeğin karşılığını nasıl alacaktır? Ne yapacaktır? Şayet iş bulma olanaklarının çok olduğu bir alanda eğitim alıyorsanız iş bulabilmenizin çok kolay olduğunu bildiğiniz için daha huzurlu şekilde günlerinizi geçireceksinizdir.

3. Uyum sorunu

Aslında dünyada maalesef birçok kişi yeteneklerinin olduğu alanını mesleği olarak kullanmıyor. Bunun elbette birçok nedeni var. Ülkemizdeki nedenlerine de yazımızın başında oldukça geniş bir şekilde zaten değinmiş olmuştuk. En iyi mesleğe sahip olma kaygısıyla hareket ettiğimizde, yeteneklerimizin çok dışarısında alanlara da yönelebiliriz. Böyle bir durumda da haliyle daha eğitim hayatındayken bile uyum sorunu çekmeye başlayabiliriz. Mesela kana karşı büyük bir hassasiyetinizin varsa buna rağmen sırf gelirinin yüksek olması nedeniyle doktor olmayı istemek sizi hiç tahmin etmediğiniz bir noktaya götürebilir.

4. Mutsuz olmak

Her işin belki de bir katlanılabilme noktası vardır. Bu noktada kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Kimi insanlar hiç ilgi duymadığı mesleklere sırf çok daha büyük avantajları olduğunu düşünerek giriyor ve tamamen mutsuz bir şekilde hayatını standartlaştırıyor. Fakat kimileri ise giriş yaptığı alanı kısa süre sonra kendi ilgi alanına çevirmeyi başarabiliyor. Yine de bunların sayısının oldukça az olduğunu unutmayın. Yani şayet, çok uç bir seçim yaparsanız bu ileride karşınıza mutsuzluk olarak çıkabilir.

5. İyi bir gelir

En iyi veya geçerliliği olan mesleklerden birine giriş yapmak demek aslında iyi bir gelirin de sahibi olmak demek. Günümüzde mutlu olmak için birçok manevi değere sahip olmamız elbette en büyük gerçeklerin arasında yer alıyor. Fakat bunun yanı sıra artık günümüzde mutlu olabilmek için ayrıca ekonomik açıdan da belli bir özgürlüğe ulaşabilmiş olmak gerekebiliyor. Bunu da bazen size en uygun meslekler değil de en iyi meslekler sağlayabiliyor. Örneğin bir öğretmenin elde edebileceği gelir bir avukatın elde edebileceği gelire göre çok daha düşük olacaktır.

calismak-ve-meslek

En uygun meslek

1. Her zaman yüksek motivasyon

İnsanlar kendilerinin ilgi alanları içerisinde yer alan konularda bir şeylerle uğraşırken diğer alanlara göre çok daha az sıkılırlar. Yani, kendinize en uygun mesleği seçmeniz demek çoğu zaman yapacağınız işten sıkılmayacağınız anlamına geliyor. Zevk alıp almayacağınız ise tamamen ayrı bir konu. Çünkü size uygun olması size zevk vereceği anlamına tam olarak gelmez. Ya da ilk aşamada size zevkli gelen bu alan hayatınızın merkezinde yer aldığında sıkıcı olmaya başlayabilir.

2. İş açısından kaygılanma

Size en uygun mesleği yapıyorsanız aynı zamanda en iyi şekilde yapanlardan birisi de olabilirsiniz. Eğer bu şartı yerine getirebiliyorsanız iş açısından pekte kaygılanmanıza neden yok. Tabi kendinizi geliştirmeniz ve ne kadar geliştirdiğinizde burada oldukça önemli kriterlerin arasında yer alıyor.

3. Balığın yapabilecekleri

Bir balığın yapabilecekleri bellidir, ondan gidip bir ağaca tırmanmasını istemek ise haksızlık olur. Eğer kendinize en uygun mesleği seçerseniz hayatınız boyunca hiç kimse size ağaca tırmanmanız gerektiğini söylemeyecektir. Bu da kendinize olan güveninizin artmasına neden olacak ve çok daha az sıkılmanıza hatta işinizden büyük bir zevk almanıza yardımcı olacaktır.

4. Mutlu olabilirsiniz

Kendi istediğiniz alanda bir işi yapıyorsanız eğer istemediğiniz bir işle kıyaslandığında çok daha fazla mutlu olabilirsiniz. Bugün ayakkabı tamirciliği yaparak çok az kazanan fakat evine her akşam mutlu şekilde giden insanlar var. Aynı şekilde bugün avukatlık veya doktorluk yapıp, biran önce saatinin dolmasını bekleyen ve evine gitmek için can atan insanlar var. En iyi mi yoksa en uygun mu mesleği seçeceğiniz aslında biraz da bunu belirlemeniz konusunda size yardımcı olabilir.

5. Düşük maddi ve büyük ruhani gelir

Bugün kitaplarını klasiklerden kabul ettiğimiz birçok yazar veya filozofun zamanında gelirini düşündüğümüzde açlıktan ölmeyecek kadar kazandıklarını söyleyebiliriz. Peki, neydi bunlara o azmi veren şey? Elbette ruhani gelir! Size en uygun olan ve elbette sevdiğiniz iş belki de gerçekten size maddi gelir açısından oldukça düşük kazandıracaktır. Fakat ruhani açıdan size kazandıracaklarını düşündüğümüzde belki de maddi gelirlerimizi biraz kenara bırakmamız gerekebilir. Neticede hepimiz bu dünyada mutlu olmak için yaşamıyor muyuz?

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Samsung Galaxy J7 ile Konuşan Adam
Önceki yazı
Reklamcılık Bölümünden Mezun Olduk, Ne Yapacağız?