Cevizlik Girişimler: Otsimo

Cevizlik Girişimler: Otsimo

Girişimlerin büyük çoğunluğu hayatımızı daha iyi sürdürmemiz veya omuzlarımızda biriken basınçlı yükü hafifletmek için yapılıyor. Yani, bu girişimlerin büyük bir kısmı tamamen normal ve sağlığı yerinde olan insanlar düşünülerek tasarlanıyor. Peki, bu sırada sağlık sorunu olan insanların hayatlarını hem kendileri hem de aileleri için daha kolay hale getirilmek için ne yapılıyor? İşte bu sorunun cevabı ceviz mi cevizlik girişim Otsimo’da saklı.

Otsimo, her 100 insandan 2’ikisinin otizm rahatsızlığından muzdarip olması istatistiği üzerine şekillendirilmiş bir internet ve yazılım girişimi. Sunduğu mobil uygulamalar sayesinde Otsimo hem otizm hastaları hem de otizm hastalığına sahip çocukların ebeveynleri için renkli çözümler sunuyor. Otsimo sayesinde otizm hastaları, eksik kalan eğitimlerini evde tamamlama fırsatına sahip oluyor ve çocuklara devlet okuluna gidebilmeleri için bir umut ışığı yakılıyor. Üstelik bunların tümü hilesiz ve hurdasız ücretsiz olarak yapılıyor.

Otsimo’nun kurucu ortaklarından Zafer Elcik’in belirttiğine göre otizmli hastalar için ABD’de kişi başına aylık $1500 gibi bir harcama gerçekleştiriliyor. Ülkemize gelindiğideyse bu fiyat ortalama ₺1500 civarında oluyor. Tabii fiyatların yanı sıra bu alandaki kaynakların ve imkanların sınırsızlığı bu eğitimi verecek kişilerin sayısının yetersizliği gibi detayları da belirtmemiz şart.

Otsimo’nun mobil uygulamaları çocuklar için hem eğlendirici hem de öğretici olma niteliğine sahip. Uygulamanın içinde reklam gösterilmiyor ve uygulama içi satın alma gibi gelir modelleri kullanılmıyor. Tamamen özel bir eğitim uygulaması niteliğinde olması nedeniyle Otsimo’yu otizm hastası çocuklar ebeveynlerinin kontrolü altında olmasına gerek kalmadan kullanabiliyor. Bu da ailelere Otsimo’nun bolca zaman kazandırması anlamına geliyor.

Otsimo yalnızca çocukların değil, ailelerin de bu konuda ne kadar yardıma ihtiyaç duyduklarının farkında bu yüzden girişimleri otizm hastaları ve aileleri olarak şekillendirmişler. Yani otizm hastası çocuğunuz için değerlendirebileceğiniz farklı bir mobil uygulama mevcutken, sizin değerlendirebileceğiniz daha farklı bir uygulama mevcut.

Otsimo gibi ceviz mi ceviz girişimlerin sayısı ülkemizde oldukça az. Bu nedenle çok daha fazla desteğe ihtiyaç duydukları da gerçek. Umarım, ilerleyen yıllarda da Otsimo gibi daha birçok cevizlik girişim meydana gelir ki, biz de bunları en dijitalinden en kargasından size aktarabilelim.

Otsimo hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
YouTube’un Yeni Masaüstü Tasarımı
Önceki yazı
48 Saat Sokakta ‘0 TL’ ile Yaşamak