Cevizlik Girişimler: Evreka

Cevizlik Girişimler: Evreka

“Daha Temiz Bir Çevre ve Daha Verimli Bir Atık Toplama Sistemi” sloganıyla yola çıkan Evreka, akıllı teknoloji sistemlerini kullanarak dünyayı çok daha iyi ve yaşanabilir bir yer haline getirme amacına erişmeye çalışan yerli bir yeşil girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Öyle umuyorum ki, hiç birimiz ağzına kadar çöple dolmuş çöp kutularıyla karşılaşmaktan hoşlanmıyordur? Zaten sevimli sokak kedileri ve kargaların haricinde bu manzaranın hiç birimizi mutlu edeceğini de sanmıyorum. Hatta bazen onlar bile yemek bulamamaktan dert yanıp bu manzaradan şikayetçi oluyor olabilirler.

Evraka’nın bu konuda geliştirdiği çözüm hem insan hayatını daha yaşanabilir kılıyor hem de çöp toplama servisleri ve belediyelerin çöp toplama maliyetlerini %55 oranında düşürüyor. Evraka, çöp kutularına doluluk oranını anlamaya yardımcı olan bir takım basit sensörler yerleştiriyor. Bu sensörler çöp kutusunun doluluk oranına ilişkin verirleri bulut sunucular yardımıyla bir yazılıma iletiyor ve bu yazılım da çöp toplam aracı için en uygun rotaların çıkarılmasını sağlıyor.

Sonuç mu? Hem bizlerin her gördüğünde isyan bayrağını çektiği ağzına kadar dolup taşan çöp kutusu manzaralarının önüne geçilmiş oluyor hem de bu sistem sayesinde çöp toplama servisleri büyük karlar elde ederek daha gelişmiş hizmet sunma şansına sahip oluyor.

Evreka’nın sahada kullanılan yüzlerce ürünü bulunuyor. Yurtiçi ve yurtdışında da bu cevizlik girişime birçok insan olumlu yaklaşıyor. Hatta öyle ki, Evreka’nın bir gün tüm dünyanın çöp kutularını ele geçirebileceğini bile öne sürebiliriz.

Akıllı şehir konsepti olarak teknolojiler geliştiren Evreka, kesinlikle örneğini daha çok görmek istediğimiz, ülkemiz ve tüm dünya için tartışılamaz faydasının görüleceği yeşil bir girişim. Şu an için Evreka’nın merceğinde sadece belediyeler ve çöp toplama servisleri yer alıyor. Yani, belediyeniz veya çöp toplama servisinizden Evreka’yı ısrarla istemeyi deneyebilirsiniz 🙂 Girişimi daha yakından tanımak için web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
CoSocial Network Zirve
Önceki yazı
Türkiye’nin Milenyum Liderleri Bir Araya Geliyor