Careem’e 150 Milyon Dolarlık Yeni Yatırım

Türkiye’deki faaliyetlerine bu sene başında İstanbul’da başlayan Körfez bölgesinin lider araç çağırma hizmeti Careem, Suudi Prens’in kurucusu olduğu dünyanın önde gelen yatırım grubu Kingdom Holding ve Alman otomotiv üreticisi Daimler AG’den aldıkları 150 milyon dolarlık yatırım ile E serisi 500 milyon dolarlık fonlama turunu tamamladı. 

Körfez bölgesinin lider araç çağırma hizmeti Careem, E Serisi fonlama turunu 500 milyon dolar ile kapatarak değerlemesini 1 milyar dolara ulaştırdı. İkinci kapanış, Suudi Arabistan Prensi El Velid Bin Talal’in kurucusu olduğu Kingdom Holding Company (KHC) ve Daimler AG tarafından gerçekleştirildi. Ayrıca küresel internet yatırımcıları DCM Ventures ve Coatue Management LLC de bu tura katıldı ve KHC’den bir temsilci Careem Yönetim Kurulu’na girdi. En son Aralık 2016’da toplanan ve Careem’in bir yerli “unicorn” olmasını sağlayan 350 milyon doların üzerine eklenen bu son fon, Careem’in uluslararası başarısına büyük katkı sağlayacak. Hali hazırda araç filosunun tamamını Daimler AG bünyesinde üretilen Mercedes Benz Vito’lardan oluşturan Careem, aldığı bu yeni yatırımla büyümesini hızlandıracak. 

Geniş körfez bölgesinde yer alan 80’in üzerinde şehirde faaliyet gösteren Careem’in büyümesi son altı ayda da devam etti. İstanbul’daki operasyonunu her geçen gün genişleten araç çağırma hizmeti, Mısır ve Pakistan’da da faaliyet gösterdiği şehirlerin sayısını ikiye katladı. Suudi Arabistan Krallığı’nda 50’nin üzerinde şehirde aktif hale geldi. Abu Dabi ve Kuveyt’e yeniden girerken Katar’daki büyümesini sürdürdü. Bu büyümeye ek olarak bir dizi stratejik inovasyon gerçekleştiren Careem, Google Maps ve Digital Barriers (dünyanın önde gelen yüz tanıma yazılımı ve küresel gözetim hizmeti) ile entegrasyon sağladı ve uygulama üzerinden Dubai’de taksi rezervasyonu yapılabilmesi için Dubai merkezli RTA firmasıyla işbirliği gerçekleştirdi. 

Son fonlama ile Careem’in yatırımcı tabanı genişledi 

Son fonlama ile büyük bir bilgi birikiminin de Careem’e katıldığına vurgu yapan Careem’in kurucu ortağı ve CEO’su Mudassir Sheikha, “Bölgemizdeki şehir içi ulaşımın geleceğini şekillendirme yolculuğumuzda yeni büyük atılımlara hazırlanırken, KHC ve Daimler AG firmamıza çok önemli bir bilgi birikimi ve içgörü getirdi. Sadece varlığımızı daha kapsamlı Ortadoğu pazarlarında genişletmek ve derinleştirmek açısından değil, ayrıca toplumlarımız üzerinde anlamlı etkilere sahip olacak ulaşım inovasyonları açısından da bu bölgede devasa bir büyüme fırsatı bulunuyor. KHC ve Daimler AG, küresel teknolojinin benimsenmesine zengin kaynaklar ve uzun vadeli bir perspektif getiriyor” diye konuştu.

Ortadoğu’nun en büyük telekom operatörü olan ve Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde bir mobilite platformu kurulmasına yardımcı olmak amacıyla Careem’e ilk defa 2013’te yatırım yapan TSC’nin ardından Suudi Arabistan Prensi El Velid Bin Talal’in kurucusu olduğu KHC, bu teknoloji “unicorn”una yatırım yapan ikinci büyük Suudi merkezli şirket olacak. Bu yatırım turu Careem’in bölgedeki hizmetlerini geliştirecek, şu anda bölgedeki en güçlüler arasında yer alan yatırımcı tabanını derinleştirecek ve Sürücüsüz Kapsüllerin kullanıma sokulması dahil olmak üzere teknolojik inovasyonunu hızlandıracak. 

Daimler Financial Services AG’nin CEO’su Klaus Entenmann şunları söyledi: “Careem’e yaptığımız yatırımla, dünyanın önde gelen mobilite hizmet sağlayıcısı haline gelmek için stratejik bir adım atıyoruz. Sunduğu hızlı inovasyonla ve müşteri artışıyla Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde araç çağırma alanında çok hızlı bir şekilde lider haline gelen Careem, insanları A noktasından B noktasına götürmek için geliştirilen yeni yöntemlere de öncülük ediyor.”

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Katy Perry Twitter Rekoru Kırdı
Önceki yazı
Türkiye’nin DNA Raporu