Cahil Cesareti (Dunning-Kruger Sendromu)

Kendi kendinize keşke ben de biraz cahil olsaydım da bu kadar mutsuz olmasaydım dediğiniz oldu mu hiç? Ya da bilgi düzeyi yüksek olan kişilerin sorunları görme ve sorunlarla yüzleşip mutsuz olma olasılığının yüksek olduğunu düşünenlerden misiniz? Bu sefer Karga bayağı ifadeyle Cahil Cesareti adı verilen Dunning-Kruger Sendromu‘na (Bilimsel Adı) değinecek. Kargastik bir konu daha? 1999 yılında Cornell Üniversitesi’ nde görevli Justin Kruger ve David Dunning isimli iki psikolog bir görüş ortaya atmıştır. Bu görüşe göre; yetkinlik düzeyi düşük kişiler, yeteneklerine aşırı derecede değer biçme eğiliminde olup kendilerindeki eksikliğin boyutunu görememektedir. Yetkinlik düzeyi düşük olan bu kişiler eğitilirlerse geçmişteki eksikliklerini fark edip kabul etmektedir.

İki psikolog bu tezlerini gerçekleştirmek için çalıştıkları Cornell Üniversitesi‘nde 45 öğrenciye içinde çeşitli sorular olan bir test yapmıştır. Test sonrasında öğrencilere sınav sonucundan beklentileri sorulmuş. Vasat kesimde yer alan öğrenciler (sadece %10 ve daha az doğru cevap verenler), testin %60’ına doğru cevap verdiklerini, daha iyi günlerinde olsalar %70’i bile zorlayabileceklerini belirtmiş.

Başarılı öğrenciler (en az %90 doğru cevap verenler), soruların %70’ine doğru cevap verdiklerini düşündüklerini belirtmiş. Justin Kruger ve David Dunning’in tezinin doğruluğunu ispatlayan bu test birçoğumuzu şaşırtmış olsa da Karga’yı şaşırtmadı. (Bu ikili yaptıkları tez sayesinde 2000 yılında psikoloji dalında Nobel ödülü almış.) Çünkü uzun hayatı boyunca edindiği tecrübe bunu ona zaten göstermişti. Günlük hayatımızda ve iş hayatımızda cahil cesaretine sahip kişileri birçok kez görmüşüzdür. İş dünyasında yetkinlik düzeyi düşük kişiler bu cesaret sayesinde kendi kapasitesine uygun olmayan işlere atılmakta, kendini ve yaptıklarını aşırı övüp kariyer basamaklarını beşer onar çıkmaktayken daha bilgili ama alçakgönüllü insanlar kendilerine haksızlık ederek fazlasıyla önemli pozisyonlar için yetkin olmadığını düşünecek, geride duracak ve bu görevlere aday olmayacaktır. Bu sayede birçok önemli noktaya alanında uzman olmayan ama cahil cesareti olan kişiler yerleşecektir.

Tüm cahillere selam olsun. Karga hepinizi gagalasın!

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Kitapyurdu.com’un 2017 Faaliyetleri İnfografik
Önceki yazı
Analytics Meetup: Dijital Pazarlamada Planlama