Bir Günde 240 Milyon Dolar Ciro #AppStore

Dijital dünyanın sayısal verilerini yakından takip ediyoruz. 2017 yılının ilk günlerinde dikkatleri üzerine çeken ve çok konuşulan ilk sayısal veri ise Apple’dan geldi. 100 bine yakın çalışanı bulunan teknoloji devi Apple, yeni yıla adım atarken 240 milyon dolarlık rekor satışını açıkladı.

Apple tarafından yapılan açıklamada 1 Ocak 2017’de 240 milyon dolardan fazla ciro yapan App Store, tarihinde bir gün içinde şimdiye kadarki en yüksek satış rakamına ulaştı. Google’da 240 milyon dolar kaç TL diye search ettiğimizde 866,400 TL gibi göz bebeklerini büyüten bir sayı çıkıveriyor 🙂

Uygulama mağazası App Store’da üç haneli sayılarla rekora imza atan Apple, uygulama geliştiricilerin 2016 yılında elde ettikleri gelirin 2015 yılına kıyasla yüzde 40 artarak 20 milyar doları aştığına yer verdi. Mağaza, 2008 yılında piyasaya çıktığından beri geliştiriciler, kullanıcılara iPhone, iPad, Apple Watch, Apple TV ve Mac için App Store’da uygulama deneyimleri sunarak 60 milyar doların üzerinde gelir elde etti. Milyar dolar için Türk Lirası hesabına girişmiyoruz 🙂

Aralık satışı 3 milyar doları geçmişti

Super Mario Run ve Pokemon GO oyunlarının rekor cirolarla eşlik ettiği App Store 2017 Aralık satışı toplamda 3 milyar doları geçmişti. Nintendo’nun Super Mario Run oyunu yayınlandıktan sonra sadece dört gün içinde 40 milyondan fazla kez indirilerek tarihe geçmişti. Super Mario Run ayrıca Noel ve Yılbaşı günlerinde de tüm dünyada en çok indirilen uygulama oldu.

2.2 milyondan fazla uygulama

Super Mario Run, geçen yıl tüm dünyada en çok indirilen 10 uygulama arasında da yer alırken bu listenin zirvesine Pokémon GO yerleşti. 155 ülkede kullanılabilen App Store’daki uygulama sayısı da 2016’da yüzde 20 artışla 2.2 milyona ulaştı. App Store’un en çok kazandıran pazarları arasında ABD, Çin, Japonya ve Birleşik Krallık yer alıyor.

Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Philip Schiller, “2016, App Store için rekorlarla dolu bir yıl oldu. App Store, 2017’ye hızlı bir başlangıç yaptı… Yarattıkları birçok yenilikçi uygulama için tüm geliştirici topluluğumuza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
En Temel WordPress Eklentileri
Önceki yazı
Lenovo Smart Asistant Gak Dedi