5 Yılda Ağ Yönetimi ve Yapay Zekaya 20 Milyar Dolar Yatırım

2028 Yılında Kadar Ağ Yönetiminde Yapay Zekaya 20 Milyar Dolar Yatırım

Juniper Research’ün yeni raporuna göre, telekom şirketlerinin ağ yönetimini otomatikleştirmek için yapay zeka (YZ) üzerine harcamalarının 2028 yılına kadar 20 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2024 yılında tahmin edilen 6 milyar dolarlık harcama seviyesinden %240’lık bir artışı temsil edecek.

Araştırmacılar, telkoların küresel olarak 5G ağlarını genişletmeleri ve gelecekteki 6G ağlarını geliştirmeleri gerektiği için yatırım artışının gerekli olacağını öngörüyorlar. YZ yazılımı, ağ performansı ve güvenliğini optimizasyonunda, 2028 yılına kadar operatör harcamalarının %50’den fazlasını oluşturması beklenen iki en kritik alan, hayati bir rol oynayacak.

Raporun çıktılarına baktığımızda elde edilecek en kritik sonuçlardan biri sürdürülebilirlik için YZ orkestrasyonunun kaçınılmaz olduğu. Akıllı fabrikalar, otonom araçlar ve diğer bant genişliği yoğun olan uygulamalarda hücresel bağlantının artan kullanımını bir imkan olarak sağlayan işletmelerin, telkoların verimliliği maksimize etmeleri, maliyetleri azaltmaları ve en iyi hizmet kalitesini sağlamaları için YZ yatırımları hayati öneme sahip. Gerçek zamanlı ağ analizi gibi işlevlerin ve değişen taleplere hızlı ayarlamaların otomatikleştirilmesi, ağ operasyonları ve sağlama ile bağlantılı masrafları en aza indirebilir.

Raporun yazarı Frederick Savage, “Operatörler ağlarının kalitesi üzerinden rekabet ettikçe, bir hücresel ağın bağlantı için kullanılmasının değerini en üst düzeye çıkarmada YZ hayati önem taşıyacak. Yüksek harcama yapan kullanıcılar, en iyi hizmet koşullarını sağlayabilen ağlara yönelecek.” dedi. Bu açıklamaya göre; YZ’yi entegre etmeyen telkolar sonunda performans ve güvenlik için müşteri taleplerini karşılamakta zorlanabilir diyebiliriz.

Ağ orkestrasyonu ile ilgili YZ araştırması, dinamik ve rekabetçi ağ operatörü pazarının, ölçeklenebilirlik ve istikrar elde etmek, aynı zamanda müşteri deneyimini iyileştirmek için yapay zeka ve makine öğrenimi çözümlerinden nasıl yararlandığını derinlemesine değerlendirir. Operatörlerin, telekomünikasyon ağları daha gelişmiş hale geldikçe, büyüyen hücresel ağları ve hizmetleri tam olarak yönetmek için YZ’den nasıl yararlanmaları gerektiğini kapsamlı bir şekilde değerlendirir. Detaylı olarak incelemek (ücretli erişim) için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Konuyu rapor dışında daha derinlemesine anlamak için bir video ile devam edeceksek olursak; yapay zeka (AI), özellikle Nvidia’nın 2024 AI etkinliğinde vurgulandığı gibi, çeşitli endüstrilerde oyun değiştirici olarak kabul ediliyor. AI, veri analizi, otomasyon, problem çözme ve müşteri deneyimi gibi alanlarda devrim yaratıyor. Özellikle oyun sektöründe, AI, daha gerçekçi oyun ortamları ve karakterler oluşturarak oyuncu deneyimini zenginleştiriyor. Ayrıca, iş dünyası, sağlık hizmetleri ve otomotiv gibi diğer sektörlerde de inovasyon ve verimliliği artırıyor.

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Einstein’ın Beyni ve Bilimsel Maceranın Perde Arkası
Önceki yazı
Cevizlik Girişimler: CopeTract