Türkiye’nin Gelişmekte Olan Oyun Bilgisayarı Pazarı Hakkında IDC İlk Raporunu Yayınladı

Türkiye PC pazarının büyümesinin düşüşe geçtiği bir dönemde oyun bilgisayarının olgunluğa ulaşan PC pazarına yeni bir dinamik getirecegi şu an için pazardaki birçok oyuncu tarafından konuşulmakta. Global teknoloji araştırma ve danışmanlık firması IDC ’nin, büyüme potansiyeli olan oyun bilgisayarı pazarı ile ilgili yayınlamış olduğu ilk raporda bu konuya detaylıca değinilmektedir.

Rapor ‘Gaming PC Market in Turkey — An Opportunity to Grow’, Türkiye’deki oyun bilgisayarı pazarının gelişimini inceleyerek, büyümenin arkasındaki makro ve mikro etkenleri detaylı bir şekilde açıklayarak, pazarın önümüzdeki yıllarda nasıl şekillenecegi hakkındaki beklentileri ortaya koymaktadır. Rapor gelecekte bizleri bekleyen trendleri araştırmakla birlikte, aynı zamanda teknoloji üreticilerine bu dinamik pazarda nasıl varolunacağını ve nasıl gelişme sağlanabileceğini anlatmaktadır.

IDC Türkiye Kıdemli Araştırma Analisti Ayşe Kaptanoğlu’na göre “2016’daki kısa süreli bir iyileşme süresini hariç tutarsak, Türkiye PC pazarı, kurumsal ve tüketici tarafındaki güvenin ekonomik ve politik nedenlerden dolayı zayıflamasıyla birlikte, 2011 yılından beri düşüş eğiliminde, Fakat global bilgisayar oyunları pazarının son yıllarda istikrarlı bir şekilde büyümesi Türkiye’de de etkisini olumlu anlamda gösterdi.”

IDC’nin en son yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye oyun bilgisayarı pazarı 2017’nin 3. çeyreğinde yıllık %47.7 oranında bir büyüme göstererek 70.878 adede ulaşmıştır. Ayşe Kaptanoğlu’na göre ülkedeki genç nüfus oranı, internet kullanımındaki yaygınlık, ve geleneksel tüketici dışındaki bir kesimden gelen oyun bilgisayarına olan yoğun ilgi, bu pazarı potaniyel olarak değerli hale getirmektedir.

“80 milyonluk bir nüfusun yaklaşık 29 milyonu aktif oyuncu, 48 milyonu düzenli internet kullanıcısı ve yaklaşık 13 milyonu 15-24 yaş arası. Tüm bunlar pazarın büyüyor olmasında çok etkili” diyor Ayşe Kaptanoğlu. “Bunun yanı sıra, oyun bilgisayarının güçlü konfigürasyonu sebebiyle oyun dışında da kullanım alanları oluşmaktadır. Örneğin kamu ve eğitim sektörü ile birlikte mimarlar ve tasarımcılardan da talep görülmektedir. Tüm bu faktörler oyun bilgisayarlarının PC üreticilerinin satışlarını arttırmaları konusunda onlara bir fırsat yaratacağını göstermektedir.”

İlginizi Çekebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
You need to agree with the terms to proceed

Sonraki yazı
Dual Kameralı Performans Canavarı: Reeder P12S
Önceki yazı
Türkiye’den Çıkan Dünyanın İlk Instagram Korku Dizisi: Eşik Başlıyor